Az ellenzők jórészének a legfőbb ellenérzése ezzel kapcsolatban mindössze annyi, hogy nem az ő szájukból hangzott el az ötlet. Félreértés ne essék, nem akarom se pro, se kontra véleményezni az ügyet, de magyarok vagyunk, ugye, ami nem a mi ötletünk, az nem is olyan jó. Gondoljunk bele, a mi Polgármesterünk találja ki, hány, a kártya bevezetésének támogatója ellenezné most! Egyszerű a képlet.
Térjünk vissza Szarvasra. Szarvason a Népjóléti Bizottság a helyzetet értőkből és „látókból” áll. A Bizottság az elnökön kívül, aki történetesen lelkész, három képviselőből, három külső tagból és rengeteg delegáltból áll. Utóbbiak között a Cigány Önkormányzattól a Jobbikig, a nyugdíjasoktól az asztmásokig, a tanároktól a családsegítőkig 13 ember vesz részt remélhetőleg a saját véleményük közösségi véleménnyé való alkotásában. Az kérdés, hogy a jövő évi választások után, és ahogy azt Gajdos Attila a Jobbik legutóbbi sajtótájékoztatóján mondta, mi lesz akkor, amikor a „Jobbik nagyobb számban be fog jutni a Képviselő-testületbe” hogy fog a jelenlegi vélemény módosulni. Mindenesetre ennél reprezentatívabban nehéz lesz összeállítani a bizottságot. A szegénység egyébként is egy olyan jelenség, amire párezer éve nem akarják megtalálni az ellenszert, mindenhol jelen van, legtöbbször már beleszületik az ember – kivéve talán Luxemburgban -, vagy csak egyszerűen szerencsétlen az élettel. Ki mondja meg nekik, hogy ne igyanak kávét, mert az élvezeti cikk, mikor a legutóbbi kutatások szerint napi három-négy is egészséges. Vagy akkor igyanak? Ha saját felelőtlen szenvedélye sodorta abba a helyzetbe, hogy kénytelen a közösségi juttatásokhoz folyamodni, akkor helye lenne a kártyának, de ki, vagy mi húzza meg a határt? A vér átlagos havi alkoholtartalma? Azoknál, akik a segélyeken való élősködésre szakosodtak nem ez a megoldás, márpedig az egyik legfőbb kiváltó ok ez volt, ebben talán lesz előremozdulás.
Kívülről persze mindig teljesen másképp néz ki minden, mint mikor benne él az ember, könnyen megmondja az ember a frankót, mit és hogy kellene csinálni a másiknak, elvégre Magyarországon élünk.
A Népjóléti Bizottság részletesen megindokolta, hogy miért nem támogatja a kártya bevezetését, ezt elolvashatja alább, aztán mondja el a véleményét!
{xtypo_rounded2}Szarvas Város Népjóléti Bizottságának határozata a szociális kártya kérdéséről
Szarvas Város Népjóléti Bizottsága 2009. szeptember 24. ülésén megtárgyalta a Polgármesteri Hivatal Hatósági, Szociális és Családvédelmi Osztálya által készített írásbeli beszámolót, melynek tárgya – többek között – az ún. "szociális kártya" esetleges helyi alkalmazásának kérdése volt.
A Bizottság áttekintette a városunkban meglévő szociális ellátásokat.
Megállapította, hogy a támogatások többsége célhoz kötött felhasználású, sőt jelentős részét a hivatal eleve természetben juttatja el a rászorulók részére.
Ezek a támogatások a következők:
– gyermekétkeztetés,
– tankönyvtámogatás,
– lakásfenntartás,
– közgyógyellátás,
– nyugdíjas, illetve tanuló bérlet,
– hulladékdíj-mentesség,
– védőoltások,
– adósságkezelési szolgáltatás,
– iskolatej,
– lakbértámogatás.
Az alábbi két támogatás pedig pénzbeli támogatás, de kötött felhasználású, vagyis eleve számlával kell igazolni a költséget, vagy utólag kell számlával bizonyítani, hogy a támogatás a kívánt célra került elköltésre. Ezek az alábbi támogatások:
– rendkívüli gyermekvédelmi támogatás,
– temetési segély.
Fentiek alapján a Bizottság egyhangúlag úgy döntött, hogy szakmailag nem támogatja Szarvas Városában az ún. "szociális kártya" bevezetését.
Hatósági, Szociális és Családvédelmi Osztály{/xtypo_rounded2}
{jomcomment}