Nem az első zöld beruházás projektnyitóján vehetett részt a newjság mostanában. A közelmúltban a Gallicoop Zrt. biogáz-üzemének alapkőletételén, most pedig a Barex Kft. geotermikus gerinc csővezeték hálózatának bővítése, fejlesztése című beruházás hivatalos megnyitóján jártunk. A Barex Kft. nem ismeretlen ezen a területen, hiszen jogelődjénél, az egykori Dózsa Tsz.-ben, már majd harminc éve megfúrták első termálkútjukat, ami azóta is minden különösebb változtatás nélkül üzemel. Az idő vasfoga, ill. a termálvizek oldott anyagai még a két és fél centis vascsövet is kikezdik, amik cseréjének most jött el az ideje.
Ahogy azt Dr. Csontos Éva, a Barex Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a környezet és energia operatív program keretében hosszú idő óta először nyílt lehetőség arra, hogy a hévizek hasznosításával foglalkozó gazdasági szervezetek is támogatáshoz jussanak rendszerük bővítéséhez, korszerűsítéséhez. A Barex ezzel először jutott uniós forráshoz, mert főprofiljuk, a közúti szállítás fejlesztése nem támogatott az Unión belül. A Barex Kft. pályázott, és az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében nyert mintegy 22,5 millió forintot, ami a projekt főösszegének az 50%-a. A beruházás során az idejétmúlt technológiát újra cserélik, nem acélcsöveken szállítják majd a termálvizet, hanem műanyagon.
Ahogy azt én is elképzeltem, a termálvíz, mint annyi más felszín alatti vízkészlet ott van egy lencsében, vagy valami ilyesmiben. De mint megtudtam, nem így van. A termálvíz egy habkőhöz hasonló kőzetben van megkötve, amit ha megfúrnak, akkor a talaj saját nyomása kiprésel. A szabályozás szerint ebbe a kőzetbe kellene visszapumpálni a hőtől elvont vizet, aminek hogy érzékeltessem az energiaigényét, nem nagyobb feladat, mint egy betontömböt úgy lepisini, hogy az a szerkezetében el is nyelje a folyadékot. Nincs lecsöpögés! Azért követelnék ezt, hogy a rétegnyomás ne változzon a vízkivétel után. Mivel ezeket a kutakat egyébként rendszeresen ellenőrzik, és mérik a rétegnyomását is – a szarvasi kutat majd 30 éve – és a mért rétegnyomásban nincs kimutatható változás, így lehet, hogy ezt a hülye passzust időszerű lenne egy fekete sorkijelölő filccel kiemelni.
Alternatív lehetőség, hogy ezt a fenollal, és egyéb ásványi anyagokkal telített, egyébként magas sótartalmú vizet kezelni kell. Folynak, pl. a HAKI-val karöltve wetlandes kísérletek, hogy hogyan lehetne ezt a vizet valamilyen biomasszával természetes úton megtisztítani, ill. kezelni. A sima elfolyatás elszikesítené a talajt, de pl. az oxigénben dús biológiailag tisztított ipari szennyvízzel keverve már lehet, hogy más lenne a képlet, hangzott el Mihály István szájából a tájékoztató szakmai részén.
A Barex kútja a város keleti részén, a Pioneer mögött van, így nekik a város keleti részén fekvő, nagyobb hőigényű termelőegységek ellátása gazdaságos. Nem is akar ezen változtatni a Barex vezetése, mert a lakossági felhasználásra egyelőre gazdaságtalan lenne csőhálózatokat fektetgetni a viszonylag nagy fajlagos bekerülési költség miatt.
A tájékoztató után bemutatták a sajtó képviselőinek a hőközpontot, ill. azt a csatlakozási pontot, ahol a régi rendszert felváltja az új technológia.