Ismét akcióba lépett a békalencse-kommandó. Ezúttal a sajtótájékoztató keretében mutatták be, hogy milyen tervek születtek a Körös holtág rendbetételére.
Nagy kincsünk a Körös, kezdte Kiszely Mihály alpolgármester a Körös rehabilitációjáról szóló sajtótájékoztatót csütörtök délelőtt a Polgármesteri Hivatal tanácskozójában.
A rehabilitáció tervezett első projektje a Hármas-Körösön található uszadékterelő merülőfal átépítése, modernebbé tétele lesz. A második projekt a szivornyák tápcsatornájának a kotrása lesz. A harmadik a Petőfi utca végén levő, annak idején lóúsztatóként is használt kanyar rehabilitációja, aminek során feltöltik és parkosítják a részt. A negyedik a Holtág kotrása lesz. Hatodikként az egykori Haki-híd helyén levő vízkormányozómű átépítése lesz, ami lehetővé teszi majd azt is, hogy a Katalin II. Át tudjon úszni alatta. Végre! A hetedik a szentandrási torkolati zsilip átépítése lesz árvízi biztonsági szempontok figyelembevételével. A horgai áteresz átépítésének és a Siratói-ág kotrásával az ág vízminősége javulni fog.
Kiszely Mihály elmondta, hogy ezt a tervet az Önkormányzat és a KÖRKÖVIZIG közösen állította össze, pályázni fognak rá, és remélhetőleg megnyerik. A rehabilitációra már nyújtottunk be pályázatot, de visszadobtak.
Hetényi István, az Idegenforgalmi Bizottság elnöke turisztikai szempontok szerint vizsgálta legnagyobb kincsünket, a Köröst, ami legnagyobb vonzerőnk. Voltak már korábban kotrások, amiknek a hatása még mindig érezhető. Hetényi István is megismételte a HAKI-ág állapotának szerepét a Körös alsó szakaszára, aminek a kotrása mintegy 650 millió forintba kerül majd. A vízinövények jelenléte egyébként azt jelenti, hogy a víz minőségével nincs baj. A baj azzal van, hogy a turisták nem békalencsepályát látni jönnek ide, hanem fürödni, horgászni, és a kettő nem összeegyeztethető. Ez az egyébként igen látványos állapot most a turistaszezon csúcsán következett be. A Holtág terhelése persze nő a turizmus növekedésével, pl. a horgászok etetési szokásaitól. Vannak még kóbor szennyvizek, aminek felderítése és szankcionálása jegyzői hatáskörbe került, jelentette ki Hetényi István.
A békalencsére egyébként ipart is lehetne alapítani. Bioethanolt lehet készíteni belőle, biogázt lehet belőle erjeszteni, takarmányozási célra is használható, ill. komposztálni lehetne.
Várjuk a fejleményeket!
{jomcomment}