Sok-sok évig koptatjuk, ülünk benne, puskát és szíveket írunk a lapjára, mégis: alig használunk valamit az iskolában tanultakból. Valahogy elszállt az idő az oktatás formája és tartalma felett. Nem arról van szó, hogy fölösleges dolgokat tanulunk, hanem arról, hogy egy alapos ráncfelvarrás nagyon ráférne a tartalomra és a hogyanra is.
Ennek az egész témának a csírája akkor fogant meg bennem, amikor egy elég sokkoló cikket olvastam. A cikk arról szólt, hogy Amerikában már sok helyen nem tanítják meg kézzel írni a gyerekeket, mert mindenki már csak a számítógépet használja. És itt most mindenkinek a szívéhez kéne kapnia…
Olyan ez az oktatásügy, mint Amerikában a fegyvertartás alkotmányban rögzített joga. Elszállt felette az idő, de senki nem mer hozzá nyúlni. Az Alkotmány olyan, mint a szent tehenek Indiában. Ülhetnek a legforgalmasabb útkereszteződés közepén is, senki sem fogja őket megzavarni. Érinthetetlenek. És lassan már érthetetlenek is. Pedig ennek a mostani korosztálynak nagyon nagy szüksége lenne használható tudásra, mert az előttünk álló évek komoly kihívásokat fognak támasztani mindenki elé. Egyre jobban begyorsul a „fejlődés”, nagyobb lesz a különbség a szegények és a tehetősek között és már a tanulás, az első képesítés megszerzése sem lesz ingyenes. Szóval olyan használható és nem egyhamar elévülő tudással kell felvértezni az újabb és újabb generációkat, amely nem szakítja el őket a gyökereiktől, de hasznos és jó kulcsot ad a kezükbe, amellyel tudnak majd boldogulni. Nem lesz könnyű…
Ha szülőként meghatározhatnám, hogy mi kerüljön a gyermekeim órarendjébe, akkor az első 4 évben csak (helyes)írás és olvasás, a négy matematikai alapművelet, környezetismeret, zene, kézművesség és sport lenne. És persze sok-sok játék. Felsőben pedig az új tantárgyak (természettudományok, történelem, idegen nyelv, stb.) mellé bevezetném az önismeretet is, mert nagyon nagy szükségük van rá, talán könnyebben viselnék a kamaszkort (a családdal együtt). Középiskolában pedig szintén „kötelezővé” tenném az önismeretet, mert télág rázós az az időszak, kell egy kis segítség mindenkinek. Hatékony és kreatív tréningeket szerveznék és játékos formában meg lehetne tanulni a konfliktuskezelést, a pénzügyi alapismereteket, a környezettudatos háztartás vezetést és életszemléletet, a tudatos vásárlást és a környezetvédelmet. Ugye milyen jó lenne?
Igen, tudom, sok alternatív iskola működik ma Magyarországon, mégis: vajon miért nem vesz át tőlük több hasznos dolgot az általános oktatásügy? Szerintem nem szégyen tanulni másoktól, nem szégyen átvenni jó és működő ötleteket. Valahogy kéne egy átmenet az általános, hétköznapi iskolák és az alternatív tanodák között…
Zökkenőmentes tanévkezdést kívánok minden szülőnek és gyermeknek egyaránt!
Nóra
U.i.: Ti milyen új tantárgyakat vezetnétek be?