De mit is takar a Leonardo da Vinci mobilitási program?
A Leonardo da Vinci programot az Európai Unió 1994-es tanácsi döntésével hozta létre azzal a céllal, hogy a szakképzés területén létrejövő nemzetközi együttműködéseket támogassa. Magyarország 1997. szeptember 1-jén kapcsolódott be a Leonardo programba, számos szakképzési szereplő számára lehetővé téve az Európán belüli szakmai tanulmányutakat, az oktatási rendszerekre, módszertanokra vonatkozó tapasztalatok cseréjét. A Leonardo da Vinci program egyik legnépszerűbb pályázati formája a mobilitás. A program támogatja a középfokú szakképzési oktatás és szakmai gyakorlatok minőségbeli növekedését és fejlődését, valamint ösztönzi a modern idegen nyelvek elsajátítását.
A Leonardo da Vinci projektek eredményei
Az eddigi mobilitási projektekben részt vevő tanulóknál egyértelműen megállapítható, hogy a többhetes külföldi gyakorlat alatt gyarapodik a szakmai tudásuk, kompetenciájuk. A tanulmányutak kiváló alkalmat biztosítanak külföldi munkatapasztalat megszerzésére, az angol és a német nyelv, valamint a szakmai szókincs gyakorlására és fejlesztésére. A projektekbe hétvégente be vannak illesztve a kulturális programok is, városnézés, múzeumlátogatás és számos sportrendezvény. Az eredmények között meg kell említeni a résztvevők személyiségének, szociális kompetenciájának fejlődését, az új feladat növeli határozottságukat, önállóságot és magabiztosságot tanulnak.
A szakmai gyakorlat végén minden tanuló oklevelet és Europass mobilitási igazolványt kap, amely dokumentálja a külföldön töltött idő tartalmát, és részletezi az elsajátított készségeket.
A Székely Mihály Intézmény Szakképző Iskola képzési programjában biztosítja diákjai számára a külföldi szakmai gyakorlat lehetőségét, elő kívánja segíteni munkaerőpiacra kerülő fiatalok gyorsabb és könnyebb elhelyezkedését. A projektek eredményességét és népszerűségét jól tükrözi, hogy a tanulók szívesen vennének rész későbbiek során is hasonló gyakorlatokon.