Vajon mi tesz egy nőt széppé? Elég egy csinos pofika? Esetleg a hibátlan alak, vagy a ragyogó, 32 fogas mosoly? Mitől lesz szép valaki? A sokat emlegetett és lassan elcsépeltté váló belső kisugárzásról már ne is beszéljünk…
Valószínűleg a szépség az egyik legnehezebben megfogalmazható és körülírható dolog az életben. Sokféle számítás létezik arra vonatkozóan, hogy milyen arányok, szimmetria és számszerű adatok határozhatják meg a szép fogalmát, mégis ez az egyik legszubjektívebb fogalom.
Attól lesz szép valaki, ha többen ezt állítják róla, és már életében vagy halálában legendává válik. Mi magyarok legalább két nevet tudunk említeni, ha tragikusan elhunyt magyar szépségekről van szó. Az leginkább ismert talán Molnár Csilla, a másik pedig Lantos Piroska. Ez a két nő tényleg szép volt, nem olyan modell féle, akik kifejezetten csúnyák, és bármivé alakíthatóak, mint a legtöbb mostani. Nézve mindkettejük fotóit mindig látok valami bizonytalan távolságtartást a szemükben, valami elzártságot, valami titokzatosságot. Talán ez a kulcs az ő megfoghatatlan szépségükhöz…
A szépség és az arra épülő ipar milliárdos üzlet, sokan akarnak maguknak minél nagyobb szeletet belőle. A kívülállók számára pedig vonzó, érdekes, nagyon vidám, pezsgő és könnyű munkának tűnik. De ha van pokoli munka, akkor ez az is lehet… sokan haltak már meg a szépségért, a szépségük miatt. Gazsó L. Ferenc és Zelei Miklós Szépséghibák című könyve nemcsak a fiatalon elhunyt szépségkirálynőt mutatja be, hanem azt visszás és ellentmondásokkal terhelt kört is, ahol termelik a szépséget a nyolcvanas évek Magyarországán.
Nóra
{jomcomment}