November 1-től új szolgáltató, az Oro-Med Kft. látja el a sürgősségi orvosi ügyeletet. Mint ismeretes, a változást mindkét oldalról hosszú hónapok panaszáradata előzte meg: a lakosság elégedetlenségének adott hangot az ellátatlan betegek és az olykor alkoholos befolyásoltság alatt lévő orvosok miatt, az orvosok pedig egyes betegek magatartását kifogásolták. Végül az önkormányzat szerződést bontott a korábbi szolgáltatóval és új pályázatot írt ki, majd hosszas, többszöri közbeszerzést követően a kft.-t bízta meg a működtetéssel.
A munkában szakmai tanácsadóként vesz részt Dr. Kallai János szemész-kontaktológus szakorvos. Ahogy mondja, terveik szerint egy minőségi ellátást szeretnének kialakítani helyi háziorvosok és vidéki, elsősorban kórházakban dolgozó szakemberek bevonásával. Számszerűsítve az ügyeletet jelenleg 12-13 orvos, 12 mentőtiszt, 6 asszisztens és 3 gépjárművezető látja el. Tárgyalnak továbbá 3 orvoskollégával, akik várhatóan januárban kezdik meg a munkát. Ez elsődlegesen abból többletfinanszírozásból valósítható meg, amelyet a kistérség biztosít a számukra.
– Az elsődleges finanszírozó továbbra is az OEP, amely törvény alapján, lakosságszámtól függően szabályozza a költségvetésünket – magyarázza Oravecz Pál, ügyvezető igazgató. Emellett a kistérségi társulás települései kiegészítik ezt a keretösszeget, amely azt eredményezi, hogy egy sokkal színvonalasabb ügyeletet tudunk biztosítani a lakosság számára – tette hozzá.
Ezt erősíti az ellátó rendszer átalakítása is, amelynek az alapja egy megyei szinten történő kooperáció.
– Szeretnénk létrehozni egy központi orvosi ügyeletet – nyomatékosítja Dr. Kallai János. Ennek lényege, hogy első lépéseként együttműködési megállapodást kötünk az Országos Mentőszolgálattal és a környező kórházak sürgősségi betegellátó osztályaival. Ez azt eredményezi, hogy a páciensek telefonhívásait egy központi diszpécserszolgálat fogja fogadni. A szakember mérlegeli a problémát és eldönti, hogy a mentőket hívja vagy a beteget az ügyeletre irányítja.
Emellett az önkormányzat kezdeményezésére Kondoroson egy elsősegélynyújtó helyet is létrehoztak, ahol egy szakképzett mentőtiszt vagy diplomás ápoló teljesít szolgálatot. Ez ugyancsak lerövidíti a páciens szakszerű ellátáshoz vezető idejét, amelyet később további háziorvosi vagy kórházi kivizsgálás követhet.
Dr. Kallai János úgy tapasztalta, a lakosok gyakran félreértik vagy rosszul értelmezik a sürgősségi orvosi ügyelet funkcióját. Elsődleges céljuk ugyanis az akut, súlyos panaszok, rosszullétek, esetleg balesetből, sérülésből adódó problémák ellátása és nem azoknak a gyógyszereknek a felírása, amelyet korábban is ismert betegségre szednek. A szemléleten még van mit változtatni, és ebben kérik a lakosság segítségét is.
A tárgyalások egyelőre folyamatban vannak. Az üzemeltető szándékai szerint legkésőbb néhány hónapon belül felállhat az új rendszer, ezzel együtt pedig elkezdődhet egy magasabb szintű, remélhetőleg mindenki megelégedésére működő orvosi ügyelet.