in ,

A drogprobléma a fogantatáskor kezdődik

Polyákné Letavecz Ágnes

Polyákné Letavecz Ágnes, a Békés Megyei Körös-menti Szociális Centrum nagyszénási Szenvedélybetegek Rehabilitációs Otthonának vezetője, és Gaál Roland, a szarvasi Járási Hivatal vezetője, a szarvasi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum egyik alapítója várta az érdeklődőket, ill. a szakmai közönséget a Körös Művelődési Ház emeleti termébe, hogy megossza tapasztalatait napjaink drogproblémájáról.

2004-ben, amikor még senki sem gondolta, hogy van Szarvason drogprobléma, Gaál Roland és a helyi civilek rávették a városvezetést, hogy alakítsák meg a Kábítószer Egyeztető Fórumot. A kapcsolat azóta is szoros és rendszeres a városvezetéssel. Járásvetetőként munkája során rendszeresen találkozik a problémával kapcsolatos ügyekkel.

– Mindennek a kiindulópontja a család. Minden drogkérdés és drogprobléma általában a legkisebb állapotban kezdődik el. Nagyon sokan azt gondolják, hogy ez az állapot a születés pillanata, de terápiás tapasztalatok alapján mondom azt, hogy nem, ez a fogantatás pillanata – mondta Gaál Roland bevezetőjében, majd tisztázta a drog és a kábítószer közötti különbséget.

Előadótársa Polyákné Letavecz Ágnes, akivel együtt koptatták az iskolapadot, de eddig nem sikerült még együtt dolgozniuk. Kőkemény 13 évet töltött drogosokkal.

– Nem kis füves gyerekekkel foglalkozunk, akik egyszer rágyújtottak, hanem masszív alkohol, kábítószer és játékfüggőkkel – határolta be intézetének profilját Polyákné Letavecz Ágnes, aki nem gondolta volna, hogy “visszasírja” a heroinistákat, de mára sajnos ekkorát változott a helyzet, derült ki rögtön az előadás elején.

Napjaink problémája ugyanis nagyban különbözik a tíz évvel ezelőttitől. A mai dizájnerdrogok sokkal veszélyesebbek, mint az akkori keménynek nevezett drogok, állították az előadók. Egyrészt sokkal könnyebben hozzáférhetők, másrészt annyi mérgező szemetet tartalmaznak, ami már egészen kis adagban is életveszélyes lehet, vagy örök életre képes megnyomorítani egy fiatal, életerős szervezetet is, ráadásul olyan gyorsan változtatják a “hatóanyagokat”, hogy a hatóságok nem győzik követni.

Az interaktív délután során az előadók bemutatták a hallgatóságnak, hogy a drogprobléma megelőzése egy gyermek, egy fiatal életében milyen állomásokon történhet, hogy a család mit tehet annak érdekében, hogy a hosszú, fájdalmas kezeléseket, legrosszabb esetben a halált megelőzze, és egy boldog, lelkileg és testileg is egészséges embert juttasson a társadalomba.

in , ,

843 milliárd nyílik meg idén a vállalkozásoknak

Második nagyobb megyejárásának végállomásához érkezett a Békés Megyei Önkormányzat. A Terület-és Településfejlesztési Operatív Programot követően ezúttal a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programmal (GINOP) részleteivel ismerkedhettek meg az érintett cégek és vállalkozások. A kilenc állomásból álló roadshow utolsó helyszíne június 4-én a volt szarvasi Polgármesteri Hivatal volt.

– Célul tűztük ki, hogy a pályázatok tömeges megjelenése előtt a vállalkozások átfogó képet kapjanak arról, hogy milyen területek nyílnak meg számukra, ill. fontosnak tartjuk, hogy ne csak általános információhoz jussanak, hanem olyan kapaszkodóhoz, amelyet a későbbikben a gyakorlatban is használni tudnak – hangsúlyozta Zalai Mihály, a Békés Megyei Közgyűlés elnöke.

Mindeddig csupán egyetlen pályázat látott napvilágot. Ez olyan vállalkozások számára kínál kitörési pontot, akik a külföldi piac eléréséhez korábban nem tudták előteremteni a forrásokat. A továbbiakban kizárólag idén összesen 843 milliárd Ft kerül kiírásra. Hasonlóan az előző ciklushoz lesznek pályázatok, amelyek egy-egy iparterület fejlesztésre vagy gépbeszerzésre irányulnak.

Újdonság, hogy a források fele előzetesen lehívható lesz, ill. hogy a GINOP egy része – kb. 700 milliárd Ft – visszatérítendő hitelként vehető igénybe. A korábbi prioritási tengelyek száma is megduplázódott, nyolc nagy területen koncentrálódik.

– Egyre inkább érzékelhető a hangsúlyeltolódás – szemléltette a kormányzati szándékot. Azt látjuk, hogy a ’90-es évek óta az önkormányzatok szinte kizárólag akkor tudtak fejlesztéseket végrehajtani, ha külső forrásokra támaszkodtak. A magyar gazdaság nem tudta megteremteni az ehhez szükséges alapokat. A kormányzati elképzelés szerint az EU-s pénzek 60%-ának gazdaságfejlesztési célokat kell szolgálnia, a megnövekedett adóbevételekből pedig a jövőben részben az infrastruktúrafejlesztést finanszírozni.

Az előadásokon szó esett a GINOP keretében megjelenő pályázati felhívások típusairól, jellemzőiről és az előkészítési folyamat legfőbb lépéseiről is.

Zalai Mihály ígérte, a Békés Megyei Önkormányzat – több megyei önkormányzattal összefogásban – lépéseket tesz, hogy a szabad vállalkozási zónákban a pályázatok minimális intenzitása 60-70 százalékra emelkedjen, amely hathatós segítséget jelentene a vállalkozások versenyképességének növeléséhez.

843 milliárd nyílik meg idén a vállalkozásoknak

Cseréptörést vállaltak