A községháza előtt gyűltek össze a csabacsűdiek, hogy közösen emlékezzenek 1848. március 15-ére. A Himnusz hangjai után Szabó Alexa, Petőfi Sándor A szabadsághoz című versével kezdte az ünnepi műsort, majd Molnár József ünnepi beszéde hangzott el.
– Tavasz van, a megújulás időszaka a természetben. 1848 március 15-e is a megújulás időszaka volt a magyar nép történelmében. Március 15- az egyik legszentebb, legigazabb, legőszintébb ünnepünk. Legendás eseményeivel a szabadság, a függetlenség szimbólumává vált – kezdte visszaemlékezését Csabacsűd polgármestere.
Megemlékezett az első felelős kormány megalakulására, az április törvényekre, amik megteremtették a polgári Magyarország alapjait, valamint a forradalmi események kiemelkedő személyeire, Eötvös Józsefre, Terfort Ágostonra és Boczkó Dánielre, akik valamilyen módon a községhez kapcsolódtak.
– A forradalmi eseményeket követő békés átmenet nem volt mentes a politikai csatározásoktól. Széchenyi aggódott a csatározások miatt. Ő a békés átmenet híve volt, mégsem talált más megoldást, mint támogatni Batthyányt és Kossuthot, mert mint mondotta, vészhelyzetben hallgatni kell minden gyűlölségnek, ellenszenvnek, becsvágynak – idézte fel az akkori, a közös, nagy cél érdekében történő összefogást, együttgondolkodást.
Március 15-e eszméjét mindig is a szabadság, egyenlőség, testvériség hármas jelszava jellemezte, fogalmazott. Tisztelet a bátraknak, fejezte be ünnepi beszédét Molnár József.
Donka Zoltán Dániel Juhász Gyula Március idusára című versrészlete után Szemerédi Bernadett és Jánosi Ferenc, a Cervinus Teátrum színművészei egy Petőfi humoros oldalát bemutató életrajzi részlettel tisztelegtek a forradalom előtt.
A megemlékezést a koszorúzás és a Szózat hangjai, valamint a hagyományőrző huszárok díszsortüze zárta.