Egy kompakt úti beszámolóval kezdte sajtótájékoztatóját Földesi Zoltán. Az MSZP helyi szervezetének elnöke önkormányzati képviselőként tett látogatást Szarvas kínai testvérvárosában, Wuxiban. Mint mondta, furcsa volt hazajönni abból a világból, ahol óriási méretek és sebességek vannak. Jó példa volt erre az az 1000 km-es vonatozás, amit 300 km/órás sebességgel tettek meg.
Érdekes megfigyelései közé tartozott az is, hogy az ott töltött idejük alatt egyetlenegy kátyút sem láttak, és mindössze egy eldobott csikket a 22 milliós Pekingben. A biztonsági hálózat nagyon fejlett: a városok kamerával felszereltek, vagyis átvitt értelemben 1,4 milliárd ember életét követik folyamatosan nyomon.
Wuxiról is elragadtatással beszélt. Mint mondta, a hatmilliós város maga a csoda, ahol jelen vannak a világ minden részéről. Számára a legnagyobb élményt egy égetőmű megtekintése jelentette, ahol naponta 24 ezer tonna szemetet égetnek el és hasznosítanak újra. A szarvasi delegáció több gazdasági jellegű tárgyalást folytatott, valamint a Pekingi Kulturális Intézettel is egyeztettek. Ígéretet kaptak, hogy mindent megtesznek azért, hogy jövőre a Csodaszarvas a távol-keleti országban is látható legyen.
Belpolitikai ügyekről szólva elsőként a volt macedón kormányfő megmentését elemezte. Nikola Gruevszkit a miniszterelnök személyes utasítására, magyar diplomáciai beavatkozással hozták ki, „hatalmas” nemzetközi botrányt okozva ezzel. S bár az európai szövetségesek nem mentek el szó nélkül a jelenség mellett, úgy tűnik, a jövő májusi EP-i választások mindent felülírnak. Szóvá tette azt is, hogy a kormány napokig meg sem szólalt az ügyben, utána pedig egymással ellentmondó nyilatkozatok hangoztak el.
Molnár Zsolt, az MSZP országgyűlési képviselője és a Nemzetbiztonsági Bizottság tagja az esettel kapcsolatban úgy fogalmazott, egylőre nem tisztázott, hogy az illető Putyin vagy az USA érdekszférájába tartozik-e. Ennek kiderítése érdekében információért fordulnak a regnáló macedón kormányhoz.
Felháborodását fejezte ki a CEU ügyével kapcsolatban. Mint mondta, amelyik országban egy intézményt politikai alapon szüntetnek meg, ott nagyon komoly gondok vannak. A CEU-t a világ első 500 egyeteme között tartják számon, amelyet változás esetén Ausztria tárt karokkal fogad.
– Velem szemben az utcán gyakran jönnek fideszes választók, tudom, hogy kik ők. Tiszteljük egymást, én tisztelem az ő konzervativizmusukat. Tudják, lesütött szemmel járnak néhányan. Van kollégám a testületben, akinek ég az arcán a bőr ezekért az ügyekért – értékelte a kialakult helyzetet. – A mai hatalomnak mindent szabad. Még. Mindenkinek mindent meg lehet csinálni.
Érintette a készülő új „rabszolgatörvényt”. Januártól ugyanis a munka törvénykönyv módosítására készül a kormány, aminek alapján a munkaerőhiányt kötelező túlórával csökkentenék. Vérlázítónak nevezte, hogy az erre vonatkozó bért nem a következő hónapban, hanem három éven belül fizetnék ki. Az MSZP kiszámolta, hogyha ezzel a munkáltatók élnek, hatnapos munkahéttel kell számolni.
Szólt arról is, hogy az MSZP folytatja a gyűjtést az egymillió aláírásért. Céljuk, hogy hazánk is csatlakozzon az Európai Ügyészséghez, amelyet 28 EU-s tagországból már 22 már megtett. Az egyetértést a városban a párt Kossuth utcai székházában, illetve piaci napokon az MSZP standjánál lehet kifejezni.
Szomorúan tapasztalja, hogy a parlamentben folytatják a nyilvánosság kiiktatását. A végrehajtó hatalom nem akarja látni, hogy „visszadumáljanak” neki a parlamentben. A cél, hogy az ellenzéknek csak egy minimális megszólalási lehetősége legyen, egyébként pedig az történjen, amit ők akarnak.
Pártja megkezdte a jövő évi két nagy választásra való felkészülést. A közeljövőben azt fogják bemutatni, hogy milyen alternatívák közül lehet ma választani Magyarországon.
A blokk zárásaként ismételten felhívta a figyelmet az MSZP karácsonyi akciójára, amelynek keretében ruhaneműt, tartós élelmiszert és játékot is szívesen fogadnak. Az adományokat előreláthatólag december közepén adják át a rászorulóknak.
Helyi ügyekre evezve bevezetésként a bejárás részleteiről számolt be. A képviselők elsőként szemügyre vették a fejlesztés előtt álló Szarvasi Családsegítő és Gyermekjóléti Központot. Úgy látja, hogy kormánypropaganda ellenére nő a szegénység és a kiszolgáltatottság, éppen ezért a szakszerű segítség nélkülözhetetlen. Az önkormányzat ezért minden eszközt megragad, hogy megvalósítsa ezt a beruházást.
Látogatást tettek a Tessedik Sámuel Múzeumnál és az épülő háziorvosi rendelőknél is. Aláhúzta, mindkét beruházás elkészül a kitűzött határidőre, annyi különbséggel, hogy a Széchenyi utca 2. alatti fejlesztést plusz források megszerzése érdekében némileg csúsztatva adják át.
Az ülésen 5 napirendi pontot, 28 bejelentést és 14 zárt ülési napirendet tárgyalt a testület. Köztük a város költségvetését, amely stabil, a teljesítés pedig időarányos.
Kitért a Komép Városgazdálkodási Kft. beszámolójára is, amely körül egy kis vita alakult ki. Ebből az is kirajzolódott, hogy kevés a szakember a cégnél, ebből kifolyólag bizonyos szakfeladatokat nehezen tudnak ellátni.
Aggodalmát fejezte ki a jövő évi költségvetés koncepciójára vonatkozóan, mivel az euró árfolyama most átlagosan 20 Ft-tal gyengébb, mint nyáron, a költségvetés elfogadásakor. Ezt nehezíti az önkormányzatoknak juttatott állami források, amiben „elég nagy cumik vannak”. Példaként említette az ún. adóerőképességet, ami Szarvason az M44-es építése miatt javult, de mivel túlléptük a ránk vonatkozó részt, ezért bizonyos összegekről le kell mondania a településnek.
A bejelentések között többek között parkolókijelölésről, lakossági útépítésekről és a köztisztviselők, közalkalmazottak teljesítményalapú jutalmazásáról is döntöttek. Ez utóbbit ugyancsak kisebb szóváltás övezte. Állásfoglalása szerint a jutalmazás mindenkit megillet, aki keményen dolgozik a városért, komoly forrásokat szerez, és mindennel tisztességgel elszámol. Ráadásul a jövőre nézve 3,5 milliárd Ft-nyi fejlesztési elképzelésük van, amit már befogadtak, de még nem érkezett válasz.
Zárásként elmondta, nagy érték, hogy a városban 80-90%-ban konszenzus és béke van, amit meg kell becsülni.