in , ,

Lelket melegítő karácsonyi hangverseny

Több mint húsz éve advent második napján a Szarvasi Kamarazenekar adventi hangversenyre hívja a zenét szeretőket. A zene mindig a feltöltődés advent, a várakozás időszakában. Az eddigi Cervinus Teátrum programjának ezúttal a Fő téri Iskola díszterme adott otthont. Maga a helyszín gyönyörű, az akusztika kiváló. Vas István a zenekar koncertmestere ezúttal is komoly és könnyed zenét válogatott, de egyben hasonlítottak, minden szám különlegesen, szépen szólt a zenészek előadásában. Elsőként Johann Sebastian Bach Air a D-dúr szvitből, majd Arcangelo Corelli – Karácsonyi concerto grosso szólalt meg melynek szólóit Vas István és Czirbulya Zsuzsanna hegedűn, Körösparti Ágnes gordonkán és Iváncsó Viola continuon játszotta. Pjotr Iljics Csajkovszij műve után Kurt Weill, Zemplémi László, Astor Piazzola szerzeményei hangzottak el. Majd egy kis filmzene, Ramin Djawadi Trónok harca című film zenéje, majd Ennio Morricone Chi Mai dala szólalt meg ezúttal a Szarvasi Kamarazenekar előadásában. Francesco Sartori Con Te Partiró után elhangzott a számomra mindig várt vers. Barachna Irén adta elő Ady Endre Karácsony című csodálatos költeményét. A befejező szám is hagyományos már, ez Franz Xaver Gruber Csendes éj című dala ezúttal Szemenyei Kevin énekével szólalt meg. A közönség hosszú tapssal köszönte meg a Szarvasi Kamarazenekarnak az estét, hiszen fantasztikus koncert tanúi lehettünk.

Galambos Edit

P.S.

Egy hangversenyt is szerető néző gondolatai:

Vasárnap este is lélekmelegítő zenét hallgattam, számomra mégis rossz szájíz maradt. A hangversenyre az utóbbi időben valóban nem telt meg a Cervinus Teátrum nagyterme, de háromnegyed ház mindig volt, ami a Fő Téri Iskola nagyon szép és jó akusztikájú dísztermébe nem fért be, ez előre látható volt. Ráadásul a Cervinus Teátrum egy táncelőadás szervezett 18 órára, így sokan el sem jöttek ide, aki mégis úgy döntött, hogy mindkettőre elmegy, az háromnegyed hatkor már távozott a hangversenyről. De érezhető volt az is, hogy az összekötőszöveg, ami mindig ismertető is volt, most csak a dalok címére és a szerzők nevére szorítkozott, nyilván be akarták fejezni hatig a koncertet. Most nem volt jelen a már hagyományos gyermekkórus, de nem is fértek volna be. A zenészek nagyon készültek a hangversenyre, sokan vidékről járnak haza próbálni, a Szarvason élő zenészek pedig a hétvégéjüket áldozzák fel. Így vasárnap este is maximumot nyújtott a zenekar, amiért elismerést érdemelnek. Öt előtt tíz perccel már nem volt ülőhely, aki érkezett, az osztálytermekből hozott „faszékkel” a kezében jött be a terembe, gondolom néhányan nem is fértek be. Ha már kiszorult a zenekar a Cervinus Teátrumból, az Árpád Szálló célszerűbb hely lett volna, de azért fizetni kell, a hangverseny pedig ingyenes. Ilyen és ehhez hasonló gondolatok fogalmazódtak meg bennem a hangverseny után. Lehet, hogy a komolyzene iránt érdeklődő nézők nem töltik meg a Cervinus Teátrum nézőterét száz százalékban, de olyan ritka a hangverseny, és most ez is elveszni látszik. Remélem, nem így lesz!

Ady Endre Karácsony című versének egy kicsi részlete

I.

Harang csendül,
Ének zendül,
Messze zsong a hálaének,
Az én kedves kis falumban
Karácsonykor
Magába száll minden lélek.



Mintha itt lenn
A nagy Isten
Szent kegyelme súgna, szállna,
Az én kedves, kis falumban
Minden szívben
Csak szeretet lakik máma.

A fotókat Babák Zoltán készítette.

in , ,

A távcsőépítés két legfontosabb kelléke a türelem és a precizitás

A csillagok, bolygók világa utána az asztronómiának egy egészen új vetületéhez kerülhettek közelebb a csillagászat iránt érdeklődők. November 29-én Kurucz János kunszentmártoni amatőrcsillagász, a Meteor rovatvezetője a távcsövek felépítésének és működésének érdekességeit osztotta meg a Városi Könyvtár közönségével, akik között ismételten nagy létszámban voltak jelen a nagyszénási MIRA csillagászati szakkör tagjai is.

– A távcsőnek alapvetően két fajtája és számtalan változata van. Sok van közöttük, ami valójában különbözőnek látszik, de annyire mégsem az. Mindegyik ugyanezt teszi. Párhuzamos fényből egy fókuszpontban képet alkot nagyítva, fotólemezre vagy esetleg CCD- chipre – egyszerűsíti le az előadó a laikus számára rendkívül komplexnek tűnő mechanikát.

Rámutatott, az amatőr csillagászok leginkább arra törekszenek, hogy minél nagyobb méretű távcsövet szerezzenek be, ami különböző helyszíneken végzett észlelések esetén nem feltétlen előnyös. Véleménye szerint távcsővásárláskor sokkal fontosabbak a minőségi kritériumok. Erre vonatkozóan az előadáson jónéhány szemléltető ábrát mutatott, amelyek segítségével megkönnyíthetjük magunknak a döntést.

Mindazonáltal hangsúlyozta, a távcső nem egyenlő a csillagászattal, csupán annak egy megkerülhetetlen eszköze. Minden azon múlik, hogy ki mennyire használja ki a távcső nyújtotta lehetőséget, mennyi időt szán az észlelésre, és mennyire térképezi fel a csillagos égbolton található szépségeket.

Kurucz János huszonöt évvel ezelőtt kezdett foglalkozni a csillagászattal, s ugyanennyi ideje köti le az érdeklődését a távcsőépítés is. Mint mondja, az egész család műszaki vénával van megáldva, s részben ennek köszönheti azt is, hogy sikerrel vette a kisebb-nagyobb akadályokat. A távcsőépítéshez ugyanis mérhetetlen türelemre és precizitásra van szükség, amit számításba kell venni, ha valaki ilyesmire adja a fejét.

– Nem hiszem, hogy mindenki alkalmas rá, hogy órák százait töltse el egy üvegkoronggal, nagy magányban, fájó kézzel, reménykedve abban, hogy a végén valami lesz belőle. S persze ez később így is lesz, de olyan fokú kitartás kell hozzá, amin áll vagy bukik a siker – fest egy meglehetősen realisztikus képet a hobbijáról.

Ellenben jó hír, hogy tapasztalatai szerint ez a hobbi egyáltalán nem tartozik a költségesek közé. Eszerint akár 20 ezer Ft ráfordítással készíthető egy ütőképes távcső, hogyha valaki hajlandó lemondani a mostanában státuszszimbólumként kezelt digitális kiegészítőkről.

Számításai szerint országosan is mindössze néhány tucat lehet azoknak a száma, akik aktívan foglalkoznak távcsőépítéssel. Az amatőr csillagász nagyon büszke rá, hogy egyetlen gyári műszere sincs otthon. Jelenleg összesen öt távcsővel rendelkezik, ebből kettő hordozható.

A Csillagász Klub idei utolsó foglalkozására december 13-án, 16 órakor kerül sor. Jó idő esetén a klubvezető járdacsillagászatot tervez, kedvezőtlen időjárási feltételekkor azonban elméleti előadásra kerül sor, dr. Dezső István vezetésével.

A távcsőépítés két legfontosabb kelléke a türelem és a precizitás

Egy helyett tíz piros sapkás érkezett Szarvas Város Barátainak Köréhez