in , ,

88 diplomát vehettek át a SZIE Agrár-és Gazdaságtudományi Karán

Fotó: Lovász Gergely0
Fotó: Lovász Gergely

„Mindig nagyon szívesen jövök Szarvasra, mert olyan elhívatott közösség van itt, ami az egész egyetemnek sokat jelent”. Dr. Palkovics László, a Szent István Egyetem rektorának szavai  az Agrár- és Gazdaságtudományi Kar diplomaátadó ünnepségén hangzottak el  köszöntő beszédében.

Nyolcvannyolc alap- és mesterszakos, szakirányú továbbképzési szakos hallgató tett államvizsgát 2018 decemberében, és vehette át 2019. január 25-én az ünnepélyes diplomaosztón oklevelét.

Rektor úr köszöntője után dr. Melis János címzetes főjegyző gratulált Szarvas városa nevében a friss diplomásoknak.

Dr. Futó Zoltán dékán beszédében köszönetet mondott a szülőknek a sok támogatásért, amivel útnak indították fiaikat. Hangsúlyozta, hogy a tudás és műveltség felelősséggel és kötelezettséggel jár. A Szarvason szerzett diploma képessé teszi a végzetteket a mérnöki munkára, de igen nagy feladat előtt állnak: a föld megmunkálása és az emberek élelemmel való ellátása komoly kihívás. Gondolatait Eszterházy Péter szavaival zárta: „Nem félni, élni”. Ehhez kívánt sok szakmai sikert és jó egészséget.

Az elköszönő diáktársakat Nyilas Bettina I. évfolyamos hallgató búcsúztatta és arra kérte őket, hogy mosolyogva gondoljanak vissza a vizsgákra, a zárthelyi dolgozatokra, a bulikra, és az itt töltött évekre. Hallgatótársai nevében megígérte, hogy méltó utódaik lesznek.

Bugyi Diána végzős hallgató visszaemlékezett az első szeptemberi napra, amikor kíváncsian nézték az akkor még új csoporttársakat, akik az évek folyamán barátokká lettek. A karon folyó oktatásról úgy vélekedett, hogy mindent megkaptak, ami ilyen képzésen elvárható. Köszönetet mondott az egyetem vezetésének, a tanároknak, a családnak, a barátoknak a segítségért és a szigorért. Egy ajtó bezárult mögöttük, de olyan kulcsot kaptak a kezükbe, amivel tíz másik ajtót nyithatnak ki.

Az ünnepi beszédeket követően feltűzték a végzősök szalagját az iskola zászlajára. Az intézmény történelmi múltját bizonyítja a zászlót ékesítő számtalan szalag is.

A kitüntetések átadása és az eskü után dr. Palkovics László rektortól és dr. Futó Zoltán dékántól az alma mater falai között eltöltött évek gyümölcseként a végzett diákok megkapták oklevelüket.

Dékán úr záró szavaiban kollégáknak szólította a friss diplomásokat, teljes szívből és tiszta lelkiismeretből gratulált nekik. Kérte jegyezzék meg jól, hol töltötték a diákéveket, mert Szarvason lenni különleges, nagyon jó érzés. Mind a tanárok, mind a diáktársak, mind a város visszavárják az útnak indulókat!

MKM

in , ,

Közel négy millió forintból újult meg a zeneiskola hangszerparkja

Fotó: Hegedűs Éva0
Fotó: Hegedűs Éva

Bár a számokat tekintve gazdag a zeneiskola hangszerállománya, az eszközök jelentős része elavult – ismeri el Brachna Irén intézményvezető. Ezért is okozott különösen nagy örömet az a hangszerbeszerzés, amely több tanszakot érint. A Kodály-program keretében ezekben a hónapokban nem csak számos hangszer javítása valósul meg, hanem néhány új is kerül a Chován Kálmán Alapfokú Művészeti Iskolába.

– Kaptunk először is egy Yamaha pianínót, ami nagyon jó hír, hiszen végre van egy új billentyűs hangszerünk. Ezen túl fúvós hangszereket rendeltünk, gitárokat és egy marimbát. Ez utóbbit több mint húsz éve próbáljuk beszerezni, de magas ára miatt sajnos eddig nem sikerült. Idén az állam 3 milliárd Ft-ot fordít a programon keresztül a zeneiskolák a hangszerfejlesztésére, így végre lehetőségünk volt megvásárolni – sorolta az örömteli változásokat.

Hozzátette, az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy néhány évvel ezelőtt teljesen megszűnt a hangszernormatíva, ezért ilyen célra semmiféle forrást nem fordíthattak. A fejlesztést amiatt egyfajta kompenzációnak érzik, amelynek köszönhetően pótolhatják a korábbi kiesést.

A legnagyobb hiányosságot a kiemelkedő minőségű, versenyekre is alkalmas hangszerek terén érzékelik, mivel ezek rendkívül magas árfekvésűek. A problémán meglévő hangszereik javíttatásával, generáloztatásával igyekeznek segíteni, de ez csak átmeneti megoldást jelent.

Állítja, egy hangszer állapota sok mindenre kihat. Nem csak a fellépésekkor fontos, hanem a növendék zenéhez való hozzáállását is befolyásolja. Egy nehezen használható, régi hangszert nem szívesen vesznek a kezükbe a gyerekek, s a gyakorlás sem okoz akkora élményt számukra.

– Eddig a diákok egy fél marimán tanultak. Volt közöttük néhány, aki komolyabb, nagyobb hangterjedelmű darabokat játszott. Ez bizony okozott kisebb-nagyobb kellemetlenséget, s nem egyszer át is kellett írnunk a műveket. Az új hangszeren gyakorlatilag bármit el tudunk játszani, ami lényegesen megkönnyíti a tanítást – érzékelteti az 1,3 millió Ft értékű változás jelentőségét Szőke Ferenc pedagógus.

Hozzátette, a marimba minden tanórán előkerül. Az ütőtanszakra beiratkozók ugyanis ritmushangszerek mellett dallamhangszereken is megtanulnak játszani, s csak a későbbiekben döntik el, melyik mellett kötelezik el véglegesen magukat.

Brachna Irén intézményvezető bízik benne, hogy a kormányzati ígérethez híven 2019-ben is folytatódik a program, és a tavalyihoz hasonló összeget fordíthatnak erre a célra.

Fotó: Hegedűs Éva0

Közel négy millió forintból újult meg a zeneiskola hangszerparkja

Kós Benedek átveszi a kupát Marik Lászlónétól (Fotó: Babák Zoltán)0

Kós Benedek lett a klub legeredményesebb versenyzője 2018-ban