in ,

Új helyen és új köntösben a húsvéti hagyományok

0

Sok alkotni vágyó kis helyen is elfér – lehetett volna akár ez is a mottója a legutóbbi családi délutánnak, amelyet a korábbiaknál szűkösebb helyen, az egykori molnárházban rendeztek meg. Az előzményekhez hozzátartozik, hogy a Tessedik Sámuel Múzuem fejlesztése miatt a helyszín a Ruzicskay Alkotóházba tevődött át, ahonnan egy újabb sikeres pályázat következtében nemrégiben ismét költöznie kellett. Így került a rendezvény a szárazmalom területére, ahol április 13-án a húsvét jegyében várták a látogatókat.

Horváth Mariann múzeumpedagógus elmondta, eredetileg kül-és beltéri programokkal készültek, de a szemerkélő eső miatt az előbbiről le kellett mondaniuk. A belső helyiségeknek ellenben minden zugát kihasználták, és főként természetes alapanyagokkal borították be az asztalokat. A kézműves sarokban gallyakból kopogtató, papírból tojástartó készült, textilből és fakanálból pedig egy nyúlbábot lehetett összeállítani. A molnárház másik szegletében az óriástársasjátékot avatták fel, amelynek során a gyerekek csokitojásokat gyűjthettek a tarisznyájukba.

– Azt látjuk, hogy az emberek nem annyira készülnek a húsvétra, mint a karácsonyra, de arra sokaknak igényük mutatkozik, hogy újítsanak valamit a lakásban. A gyerekek általában szívesen alkotnak, s örömmel tapasztaljuk, hogy a szülők gyakran azokkal a dekorációkkal díszítik a lakást, amelyeket a csemetéik nálunk készítettek. Sajnos arra nincs lehetőségünk, hogy egy hagyományőrző locsolkodást bemutassunk, ill. hogy ezeket a tradíciókat visszahozzuk, de szeretnénk ráirányítani a figyelmet a készülődés és az együttlét örömére – vélekedett az intézmény munkatársa.

Emellett az óriástársasjátékon keresztül némi tudást is szeretnének átadni az ünnepkörről, amit ötletes feladatokon keresztül építettek be. Azt látják ugyanis, hogy a felnövekvő generációnak ma már minimális ismerete van arról, hogy elődeink milyen szokásaikat őriztek, és a kereszténységben hogyan jelennek meg a nagyhéthez tartozó események.

– Sajnos talán már csak az én generációm értékeli igazán a húsvétot – mondja szomorúan Gombárné Bata Mária, aki két lányunokáját hozta el a programra. – Sajnálom, hogy a fiatalabbak már nem követik a hagyományokat. Nem tudom, mi lehet az oka. Lehet, hogy az idősebbek nem szoktatták rá őket, de az is, hogy a rohanó világban már nem marad rá idejük. Én mindenesetre igyekszem tartani a szokásokat, de sajnálom, hogy az unokáim nem élhetik át azt, amit én gyerekkoromban.

Bár az udvari sorverseny elmaradt, a kertben a gyerekeket kukucskáló várta. A réseken kipillantva néhány percig mindenki egy-egy húsvéti jelképpé, csibévé, nyuszivá vagy akár húsvéti tojássá változhatott.

A legközelebbi családi délután várhatóan az év második felében, Márton naphoz kapcsolódva lesz, a tervek szerint a megszépült múzeum épületében.

in , ,

Nem engedtünk a 48-ból!

0

A békéscsabai Jankay Tibor Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola meghívására március végén egy matematika csapatversenyen vett részt a Benka iskola két-két ötödik illetve hatodik osztályos diákja.

A címből akár történelmi versenyre is gondolhatnánk, de itt matematikai feladatok várták a gyerekeket a 48-as szabadságharc témájában. Nemcsak az elnevezés volt rendhagyó, hanem a helyszín is, hiszen a gyerekek a Megyei Könyvtártól indultak GPS-el, Ipaddal és mobiltelefonnal a kezükben. Békéscsaba olyan helyein jártak, amelyek kapcsolatba hozhatók 1848 eseményeivel.

Indulásként egy 13+1 kérdésből álló TOTÓ-t kellett kitölteniük, amiben kokárda varrás anyagszükségletét számolták ki, de Jókai kedvenc süteményét is darabolták képzeletben. Ezután négy főbb állomáson keresztül haladtak a Jankay iskola épületéhez. Jártak a Kossuth-szobornál, mely köré „térburkolót raktak”, természetesen ki kellett számolniuk, mennyi szükséges. Majd a Fiume szállóban berendezett Pilvax kávéházban az étlap segítségével a rendelkezésükre álló összes krajcárt el kellett költeniük. Volt olyan hely, amit QR-kód leolvasásával találhattak meg.

Nagyon tetszett a diákoknak ez az újszerű, a mai technikát kihasználó verseny. Tanulóink szép eredményt értek el, az induló nyolc csapatból második helyen végeztek. Gratulálunk nekik!

A csapat tagjai:  Kis Tünde, Cziglédszky Barnabás ötödik osztályos, Müller Péter, Teremi Samu hatodik osztályos tanulók.

Az elmúlt hétvégén a 7-8. évfolyamos diákoknak Mezőberényben rendezték meg a XIX. Matematikaversenyt, melyen mi már kilenc éve veszünk részt, mindig eredményesen.  Sajnos az idén más matematikaverseny miatt, csak hetedikes tanulóink képviselhették iskolánkat.  Ez a megmérettetés főleg a tananyagra épül, de szükség van a logikára és a versenyfeladatok ismeretére is. A feladványok megoldása egyéni, de csapatként is értékelik a négy tanulót.

A feladatsort 90 percig írhatják a versenyzők, majd kézműves foglalkozáson és társasjáték klubban kapcsolódhatnak ki, amíg tanáraik  dolgozataikat javítják.

Csapatunk az előkelő első helyet érte el, így ismét gazdagodtunk egy kupával.

Egyéniben Karai Noémi bronzéremmel a nyakában tért haza. Laukó Boglárka 1 ponttal maradt le tőle, így övé lett a 4. hely. Májai Zsófia 6. ,Gál Zsófia pedig a 7. helyen végzett.

Büszkék vagyunk tanítványainkra!

A versenyzők tanárai: Juhászné Kurucz Edit, Révész Éva és Szabó Józsefné.

Révész Éva

0

Nem engedtünk a 48-ból!

0

Hunyadisok a területi versmondón