in ,

Már a téli tüzelőre gondolnak Csabacsűdön

Zajlik a bálázázás Csabacsűdön (Fotó: Babák Zoltán)0
Zajlik a bálázázás Csabacsűdön (Fotó: Babák Zoltán)

2012-ben a közmunkaprogram keretében apríték, illetve szalmabála tüzelésre alkalmas két kazán üzembeállítására került sor, így ma három intézmény téli fűtését oldják meg ily módon Csabacsűdön. 2014-ben lehetőség nyílt saját bálázó beszerzésére, ezért ma már nem bérmunkában, hanem saját bálázóval történik a téli tüzelő összegyűjtése.

– Minden évben feladatunk, hogy beszerezzük az ezek fűtéséhez szükséges téli tüzelőt, többnyire a szalmabálát, amit jellemzően önkormányzati földterületről, illetve más helyi gazdálkodók által felajánlott területekről bálázunk le, illetve szállítunk a telephelyre vagy a szérűskertbe – mondta Molnár József tegnap hivatalában, mielőtt kilátogattunk volna a bálázás helyszínére.

A közös önkormányzati hivatal, a konyha, illetve az általános iskola első három osztályának helyet adó kisiskola épülete fűtésének a korábbi szenes, illetve gázfűtés kiváltása milliós nagyságrendű megtakarítást jelent az önkormányzat számára.

Arra a kérdésünkre, hogy ez a mennyiség teljesen kiváltja-e a téli fűtés enregiaigényét, Molnár József elmondta, hogy a karácsony és az újév közötti időszakban szoktak visszaállni gázra, hogy azok, akik az épületek hőmérsékletéért felelnek, ők is a családjukkal lehessenek. Az idén a tervek szerint ötezer bálát szeretnének beszállítani, ami a korábbi évek tapasztalatai alapján elegendő lesz a télre.

“Ma felszáradt a harmat, utána indultak a fiúk” – ezt már útban a területre mondta a település polgármestere, miközben egy önkormányzati területen álló búzatábla mellett haladtunk el, amiről sajnálattal megállapította, hogy az bizony elég rövid szárú lett az idén.

in , ,

Időradír

Fotó: Babák Zoltán0
Fotó: Babák Zoltán

Szerda eset Bíró Eszter Időradír című interaktív műsorán vehettek részt a gyermekek a Vízi Színházban. A mese története a pontos időt mutató óra négy darabra hullik, és meg kell keresni a darabokat, amihez Eszter a gyerekek segítségét kérte. A koncert végére összeáll az óra. Bíró Eszter Szarvast, a színpad mögötti szökőkutat is beleszőtte meséjébe.

A gyerekek egy része élvezte az előadást, segítettek megkeresni az óra darabjait, egy kisebb része azonban a színpad előtti szaladgálásban lelte örömét, ők nemigen figyeltek arra mi is folyik a színpadon, a legutolsó dalig, amikor Bíró Eszter őket is bevonta a dalba, ahol ugrálni kellett.

Egy ilyen hatalmas térben egy gyermekkoncert kétesélyes, mert ezek az interaktív előadások kisebb csoportokban működnek igazán. A gyerek szabadságvágya, mozgásigénye érthető és hiába nagyon érdekes a műsor, jó az előadó, nem köthet le mindenkit. Két-három gyerek elkezd a színpad előtt játszani, a többi megy utánuk. A nézők nagyobb része azonban segített Eszternek, megtalálni az óra darabjait.

Bíró Eszter és csapata – Födő Sándor – ütőhangszerek, harmonika; Csókás Zsolt – gitárok; Cserta Balázs – fúvós hangszerek (szoprán szaxofon, duda, furulyák, tárogató, klarinét), Ifj. Tóth István – basszusgitár. – nagyon jó volt, a gyerekek pedig csupán gyerekek voltak, örültek annak, hogy egymás között lehettek, játszhattak, ez a gyermekelőadások varázsa.

Galambos Edit

A fotókat Babák Zoltán készítette.

Fotó: Babák Zoltán0

Időradír

Fotó: Babák Zoltán0

Tizennyolcan a Hunyadi első edzésén