in

Ünnepek múltán az ünnepekről

A fotó a Tessedik Sámeum Múzeum gyűjteményéből származik
A fotó a Tessedik Sámeum Múzeum gyűjteményéből származik

A hagyományőrzés olykor nem több mint kimondott szó, ami mögött ott él a múlt emléke. Ennél rosszabb a helyzet akkor, ha az adott nemzet, nemzetiség ezeket a tradíciókat nem ismeri, vagy csak minimális tudással rendelkezik róluk. Az utókor feladata átörökíteni mindezt a jövő nemzetékének, és beépíteni értékeit passzív vagy aktív formában a hétköznapokba. Kérdés, hogy mi az, ami még megmenthető, s vajon a mai kor gyermekei mennyire befogadók?

A Köztünk élnek magazinműsor a szlovák ünnepi hagyományokat veszi górcső alá, kiemelten a karácsonyi és a húsvéti szokásokra fókuszálva. Ennek oka, hogy szokásaik leginkább az emberi élet fordulóihoz és a jeles napokhoz kapcsolódtak. A műsor keretében Frankó Anna, a Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat elnöke legnagyobb keresztény ünnepet átszövő tradíciókról beszél, Gyurcsik János pedig személyes emlékeit osztja meg a hallgatósággal. Jani bácsi még arra is élénken emlékszik, hogyan készülődtek a lányok a locsolók fogadására, mit kaptak jutalmul a vödör vízért cserében, illetve a hajadonok sikítozását is mosolyogva idézi fel.

Szó esik az ünnep elmaradhatatlan ízeiről, valamint a vallási vetületéről is. Kiderül, néhány évtizede még jóval mélyebben éltek az emberekben a keresztény szokások, amelynek szerves részét képezte a templomba járás és az imádság.

Karácsonyra vonatkozóan több érdekesség is elhangzik. Urbancsokné Pljesovszki Ildikó egyebek arra is választ ad, miért került egykor a karácsonyfa a mestergerendára, illetve mivel díszítették fel az ünnep szimbólumát. Megtudhatják továbbá, milyen ételek kísérték végig a jeles napokat, s miképp jelent meg az egymásra való odafigyelés, gondoskodás.

– Ez ünnep volt, de nem úgy, mint ma. Akkor az volt a lényeg, hogy a szentestét közösen eltöltjünk. Ha csak abba gondolunk bele, hogy ma átlagosan két gyermeket nevelünk, akkoriban nyolc sem volt ritka. Ha a szülő minden gyermeket meg szeretett volna látogatni karácsonykor, egy nap alatt négy helyre kellett eljutnia. Általában vittek lekvárt, mézet, általuk készített lekvárt vagy süteményt, de sohasem ez volt a lényeg, hanem az együttlét – ragad ki egy szemléletes példát a családi kötelékek hangsúlyozására.

A hatodik rész foglalkozik továbbá a gazdasági év jellegzetes eseményeivel, a vetéssel és a betakarítással, és természetesen a szilvatermesztéshez kötődő szokásokat is feleleveníti. A műsor január 18-án, 12 órakor kezdődik, a 105.4-en, a Rádió Szarvas hullámhosszán.

A TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2019-00185 azonosítószámú, Köztünk élnek című projekt támogatási összege 2 804 278 Ft. A projekt az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.

(x)

in ,

Motorozik a család

Fotó: Dr. Bencze Tamás0
Fotó: Dr. Bencze Tamás

A közelmúltban Szarvason autózva azt látom, hogy egy autó egy utánfutóval, azon egy kisebb és egy nagyobb motorral, tolat ki egy ház udvaráról, és indul valahová. Odakint esett az eső, se nem tipikus motoros idő, se nem tipikus motormosó idő.

Felhívtam dr. Bencze Tamást, hogy hová indulnak, mi a tervük azzal a két motorral ilyen időben. A kérdésre az a nem túl meglepő válasz érkezett, hogy motorozni mennek. A válasz azért sem volt meglepő, mert nem csak ő, hanem felesége, Karola is versenyzett, sőt, hetedik osztályos fiukat, Hunort is megcsapta már a benzingőz.

Dr. Bencze Tamást kérdeztük a család hobbijáról.

Milyen gyakorisággal jártok motorozni?

Amikor csak tehetjük. Általában ezek az alkalmak a téli időszámításban a hétvégékre koncentrálódnak, mivel hamar sötétedik. A nyári időszámítás idején, amikor tovább van világos, hét közben is van gyakorlás a hétfői, szerdai és pénteki napokon. Ilyenkor csak Hunor szokott motorozni. Próbálunk minél több alkalommal részt venni a gyakorlásokon, mivel elég nagy a lemaradásunk azokhoz képest, akik már 6 éves korukban a motoron ülnek.

Mikor kezdtétek?

Én már régen is motoroztam, mind közúton, mind a gyorsasági szakágban próbálgattam magam. Hunor a 2019-es év végén ült először sebességváltós motoron, ami az apósom Romet márkájú motorja volt. Annyira megtetszett neki, hogy utána vásároltunk egy kezdő motort, ami már négy sebességi fokozattal rendelkezett, és úgy nézett ki mint egy krosszmotor (pitbike), de minőségben gyengébb volt. Ekkor én is vásároltam magamnak egy 250-est. Ezekkel kerestük fel a mezőtúri krosszpályát, ahol rögtön nagyon barátságosan és kedvesen fogadtak minket a helyi versenyzők és hobbi motorosok. Itt rögtön kiderült, hogy a pályán való motorozásra Hunor motorja nem alkalmas. Az ottani fiatalabb és idősebb gyerekek, 65 ccm, és 85 ccm-es kategóriájú motorokkal versenyeztek. Ekkor döntöttük el, hogy lecseréljük a motorját egy 85 ccm-es verseny motorra. Azért választottuk a nagyobb köbcentimétereset, mert ennek a váza is nagyobb, és Hunornak már kicsi lett volna a 65 ccm-es. Azóta is ilyen motorral motorozik, csak most már egy másik gyártó motorjával.

Milyen fajta motorozást űztök?

Motokrossz. Ezekkel a motorokkal direkt erre a célra épített pályákon lehet motorozni, és szerencsére rengeteg van belőlük Magyarországon.

Volt már versenyen Hunor?

Beregisztráltuk az első versenyére Kisújszállásra az ősszel, de sajnos olyan rosszak voltak az időjárási körülmények, hogy először elhalasztották, aztán el is törölték a versenyt.

Nem féltitek Hunort?

Természetesen féltjük, pláne az ugratókon, de minél jobb védőfelszerelésekkel igyekszünk megóvni. Szerencsére vannak szakemberek, akik foglalkoznak vele, és nem nekünk kell kitalálnunk, hogy is lehetünk gyorsak, mert az tényleg veszélyes lenne:)) Pláne ha figyelembe vesszük, hogy ezek a motorok milyen teljesítmény adatokkal rendelkeznek. A Hunor mostani motorja egy KTM SX 85, 68 kg és 34 Le. Tehát 2kg-ra jut 1 Le, ráadásul kétütemű ami igazán a magas fordulatszám tartományban kell életre. Emellett szerencsére Hunor nem egy olyan gyerek, akiben nincs félelem érzet, így szépen lépésről lépésre tanulja meg, a különböző motorozási technikákat. Ezzel nagymértékben nő a biztonságérzete is, olyannyira, hogy van olyan pálya, ahol már nem is tudom tartani vele a tempót. Sok esetben ő mutatja meg nekem, hogy milyen sebességgel is kellene rámenni egy ugratóra.

Összeállt már az idei versenynaptár? 

Sajnos nem, mivel a vírus helyzet miatt még minden kérdéses. Az biztos, hogy igyekszünk minél több pályára eljutni gyakorolni, és mindenképp szeretnénk minél több amatőr versenyen részt venni. Azt azért látni kell, hogy aki ebben a kategóriában motorozik, az már előtte 65 ccm-es kategóriában általában versenyzett, így borzasztó erős tud lenni a mezőny.

Mikor várható Hunor első versenye?

Az első verseny mindig Kisújszálláson szokott lenni, úgy Április közepe felé, reméljük, hogy meg lesz tartva, mert Hunor kedveli azt a pályát.

Mi tetszik a motorozáson, Hunor?

Igazából minden. Mindig nagyon várom már a készülődést, pakolást és az utazást is. Nagyon jó a társaság akikkel együtt motorozunk, mert sok a fiatal. Tetszik, hogy egyre könnyebb kezelni a motort, és nagy adrenalint ad. A pályán az ugratókat szeretem a legjobban.

Van már esetleg kedvenc pályád is?

Igen, a Nagykőrösi és a Kisújszállási.

Reméljük, a járványhelyzet hamarosan engedi, hogy Hunor rajthoz álljon első versenyén. Igyekszünk majd arról is beszámolni.

Fotó: Dr. Bencze Tamás0

Motorozik a család

Nappalozó erdei fülesbagoly a Tessedik Sámuel Múzeum melletti nyírfán (Fotó: Babák Zoltán)0

Városlakó erdei fülesbaglyok Szarvason