in ,

Már készülnek a megye egyre Csabacsűdön

Fotó: Babák Zoltán0
Fotó: Babák Zoltán

Kondacs János edző vezetésével immár egy hete edzésben áll a Csabacsűdi GYLSE labdarúgócsapata. A zöld-fehér alakulat az őszről áthozott Sarkad elleni hazai kvalifikációs bajnoki mérkőzés eredményétől függetlenül a megye I. osztályban folytatja tavasszal, és ott sem statiszta szerepre készül.

Heti szinten három gyakorlást tartanak, január 23-tól pedig hétvégi tesztmérkőzésekkel gyarapszik a program. Ezekből mindössze négyet tudnak lejátszani, február 20-án pedig már éles bevetés vár a társaságra. A keret nem változik érdemben, a megye I. osztályban alapvetően azoknak szeretnének lehetőséget biztosítani, akik kiharcolták a részvételi jogot. Távozási szándékot nem is jelzett senki, az érkezési oldalon is mindössze két új név akad.

– Az már biztos, hogy két szarvasi nevelésű védő, Csasztvan Lénárt és Szebegyinszki Robin újrakezdi a focit, velük bővül a szűkös létszám – újságolta Kondacs János. – Pecznik Péter munkabeosztása is megváltozott, így újból tud majd edzésekre járni, és a csapat rendelkezésére állhat. Bízom benne, hogy az időjárás nem befolyásolja a felkészülésünket, egészségügyi téren is enyhül majd a helyzet és a sportélet visszatérhet a régi kerékvágásba! A célunk, hogy mi legyünk a mezőny legeredményesebb csapata, amely a megye-kettőből került az elitbe.

A Csabacsűdi GYLSE tervezett téli programja:
Január 23., szombat, 10.00: Gyomaendrődi FC–Csabacsűdi GYLSE (Füzesgyarmat)
Január 30., szombat, 10.00: Apátfalva SC–Csabacsűdi GYLSE
Február 6., szombat, 10.00: Gyulai TFC–Csabacsűdi GYLSE
Február 13., szombat, 10.00: Szentesi Kinizsi-SZTE–Csabacsűdi GYLSE
Február 20., szombat, 14.00: Csabacsűdi GYLSE–Sarkadi KLE (kvalifikációs bajnoki)

Bakulya Mihály

Fotó: Babák Zoltán

A képek a 2020. március 4-i mérkőzésen készültek.

in

Eltűnőben az állattartás Szarvason

A fotó a Tessedik Sámeum Múzeum gyűjteményéből származik

A Szarvason élő szlovákság mindennapjaihoz egykor szorosan hozzátartozott az állattartás és a földművelés. Az előbbi azt jelentette, hogy mindenütt volt aprójószág és a téli hónapok fő táplálékául szolgáló disznó. A gazdaság méretétől függően a kör tovább bővülhetett tehénnel, lóval, néhány háztartás pedig méhekkel és galambokkal is foglalkozott. Az állatok megkövetelték a mindennapi gondoskodást, amelyből a család valamennyi tagja kivette a részét. Cserébe szinte sohasem volt üres az éléskamra, illetve az értékesítés is hozzájárult az itt élők boldogulásához.

A Köztünk élnek magazinműsor következő részéből kiderül, elődeink hogyan látták el állataikat, s mennyire sokoldalúan tudták hasznosítani őket. Továbbá annak is utánajártunk, hogy akadnak-e még olyan személyek, akik a nyomdokaikban lépkednek, s – ellentmondva napjaink divatelvű szakmáinak – főállásban vagy szabad idejüket feláldozva elhivatottságból foglalkoznak az állattartással.

Megszólal Csicsely Mihály, aki szarvasi tót paraszt családban nevelkedett. Tizennyolc holdat láttak el, állatállományuk pedig a teljes vertikumot átfogta. Hozzá hasonlóan Gyurcsik János is számos érdekességet árul el a mindennapi embert próbáló feladatokról, amelyekre ma már nosztalgiával gondol vissza. Miska bácsi felesége, Csicselyné Korbely Zsuzsanna háromgenerációs szlovák családból származik. A ház körüli munkákról a legtöbbet dédnagymamájától és a nagymamájától tanulta, emlékeiben pedig elevenen élnek többek között a lovasszánon történő téli körtúrák, a piacok és a vasárnapi ebédre való előkészületek.

Urbancsokné Pljesovszki Ildikó az önellátó gazdálkodás részleibe avatja be az érdeklődőket. Hangsúlyozza, napjaink fogyasztói társadalmában gyakran elképzelhetetlen, hogy mindent megtermeljünk a ház körül, pedig elődeink jó példával jártak elöl.

A téma kapcsán nyilatkozik Csasztvan András is, aki a szarvasi birkatartás változásit kutatta. Mellette maga is foglalkozik állattartással, ami a rohanó hétköznapok mellett megnyugvást és kikapcsolódást jelent számára.

A műsort január 19-én, 12 órától követhetik nyomon a Rádió Szarvas frekvenciáján.

A TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2019-00185 azonosítószámú, Köztünk élnek című projekt támogatási összege 2 804 278 Ft. A projekt az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.

(x)

Eltűnőben az állattartás Szarvason

Disznótoros múlt – fogyasztói jövő?