in ,

Télűző mulatság a Gyakorlóoviban

A farsangi időszak vízkereszttől, hamvasztószerdáig tart. Az ünnepre mindig játékosan ráhangolódunk, álarcot, farsangi szemüveget készítünk közösen. Ovisaink, kis csoportokban összegyűlve napok óta arról beszélgetnek, hogy ki minek öltözik, milyen jelmezbe fog bújni. Óvodánkban minden csoport külön tartja meg mulatságát, melyet a farsangi népszokások sokaságával színesít.

A Tulipán csoport nagycsoportosai, világot meghódító country hangulatban űzte el a telet. A táncra perdült óvónénik előadását vastaps kísérte. A vigadalom nem múlhatott el olyan mókás játékok nélkül, mint lufi-terelés, lufi pukkasztás, szék-öltöztetés, palack állító verseny. A játékok szünetében az édességek, sós sütik mellett gyümölcsfalatkákkal kényeztették az ínyenceket.

A Búzavirág csoport farsangi mulatsága, hasonlóan vidám hangulatban telt. Különleges, egyedi jelmezek jelentek meg, amelyeket a gyerekek saját költött versükkel mutattak be. Nem hiányozhatott a palettából a Márió, a „Minecraft”, de eljött hozzájuk a Három muskétásból D’Artagnan is, a tavaszt csalogatva mutatkozott meg a nagy virágcserép a tavasztündérekkel, az állatok közül pedig az őslények, madarak is jelen voltak. Mókás, vicces játékok nélkül itt sem múlhatott el a Farsang. Próbálkozhattak a gyerekek tejszínhabbal megetetni társaikat bekötött szemmel, lufit terelgethettek seprűvel a kosárba, de a lufit a homlokuk közé szorítva is megtáncoltathatták. Nagy tetszést váltott ki a szívószállal felszippantott vattapamacsok áthelyezése a tálkákba. Jól esett a játékok után egy kis eszem- iszom.

Az Alma csoportban az idei farsangon a gyerekek ügyességi játékokkal játszhattak. Papír poharak segítségével minél magasabb tornyot kellett építeniük, melyet minél gyorsabban teljesíteniük kellett. A kézműves asztalnál készültek a szebbnél szebb álarcok, melyet a farsangi bálban fel is vehettek a gyerekek. „Ki a leggyorsabb csipeszelő?” címért is nagy verseny kerekedett, nagy kacagások közepette kerületek fel a csipeszek a jelmezekre. A maci barlangban is nagy volt a sürgés, hiszen Mackó Barnabás most ébred és nagyon éhes volt, így segítettünk neki egy kis eledelt gyűjteni a barlangjába.

A Cseresznye csoportban is nagy izgalommal készültek kiscsoportosok a Farsangra. Az egyszerűbb játékok mint, fánkevő verseny, szivacslabda terelgetése hokiütővel, pom- pom fújás, pohár- torony építés, léggömb levegőben tartó verseny mind nagy sikert aratott. Csodaszép jelmezeikben a legkisebbek örömmel vettek részt a játékokban.

A Szamóca csoportosok egy indián törzs kalandjaiba csöppentek. A Törzsfőnök és Fényes Nap, a törzs táltosa segítségével igyekeztek visszaszerezni a gyógynövényeket, melyekkel meggyógyították a vad oroszlánt, az állatok királyát. Tutajaikkal sikeresen átkeltek a gyors sodrású Kacagó Patakon. A törzs krokodiljai segítették őket a víz mélyén rejtőző boldogság-gyöngyök megtalálásában. Fürge Gyík végül kénytelen volt visszaadni ellopott talizmánjaikat. Örömüket a totemoszlop körüli tűztánccal ünnepelték meg.

Vidám hangulatban telt a farsangi délelőtt a Panda csoportban. Mindenki valamilyen „maskarába” öltözött, hogy együtt űzzék el a telet. Volt itt Elza hercegnő, Batman, Minion, Pókember és nem maradhattak el a Bohócok sem erről a vigasságról. A porond bohócai segítettek a gyerekeknek az ötletes játékok kipróbálásában. A többiek pedig lelkesen biztatták a társaikat a játékokban. Lehetett fakanállal tyúkot ütni, bohócot etetni labdával, fánkot tekerni és édességet enni a kéz segítsége nélkül. Az óvodai csoportokba ellátogattak és megmutatták ötletes jelmezeinket.

Fergeteges Tánccal zártuk a hagyományőrző ünnepet. Jól esett a játékok után egy kis eszem-iszom, és reményeink szerint sikerült elűznünk a telet!

Dr. Budai Viktória óvodapedagógus

in

Bejöttek a kemény mínuszok, tegnaptól él a vörös kód

Vörös kód idején a Napraforgó – Második Esély Klubban
Vörös kód idején a Napraforgó – Második Esély Klubban (Fotó: Oncsik János)

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért felelős államtitkára, Fülöp Attila korábban azt mondta, a vörös kód jelzés várhatóan jövő szerda délig lesz érvényben, és arra kért mindenkit, hogy ha valaki bajba jutott hajléktalan embert lát, hívja a területileg illetékes a diszpécserszolgálatok valamelyikét. Békés megyére a Magyar Máltai Szeretetszolgálat kecskeméti központi száma érvényes: +36 76 485 582. A teljes országra vonatkozó diszpécserszolgálatok telefonszámai a www.hajlekot.hu oldalon érhetők el.

Szarvason a Ótemplomi Szeretetszolgálat a Tessedik u. 24. alatt nyitja meg ilyenkor a hajléktalanok, rászorulók számára a menedékét. A Szenvedélybeteg Ellátások Szervezeti Egység vezetője Oncsik János. Az ő szakmai irányítása alá tartozik a szenvedélybetegek nappali és közösségi ellátása, valamint a támogatott lakhatás. Ezek mellett az Angyali Segítség az Ótemplomból jótékonysági akciósorozat egyik szervezője is, hiszen a fent említett ellátásokban jelennek meg a leginkább veszélyeztetett és ezáltal segítségre szoruló csoportokba tartozók.

Mit jelent a vörös kód?

A vörös kód célja, hogy kritikus időjárási helyzetben felhívja a szociális ellátórendszer figyelmét, hogy a legfőbb feladata az élet védelme. Jelen helyzetben a rendkívüli hideg miatt került kihirdetésre. Ilyen esetekben a bentlakásos szociális intézmények a diszpécserközpont előzetes jelzése alapján ellátási formájuktól, ellátási területüktől és férőhelyszámuktól függetlenül kötelesek az intézménybe érkező hajléktalan személyeknek élete és testi épsége megóvásához szükséges mértékben a pihenés, télen a melegedés lehetőségét biztosítani.

A vörös kód jelzés különleges felhívás mind a szociális rendszernek, mind a társadalomnak.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha tudomásunkra jut, hogy valakire közvetlen veszélyt jelent a hideg időjárás, akkor értesítenünk kell a regionális diszpécser központot, akik feltérképezik, hogy mely intézményben tudják ideiglenesen fogadni a veszélyeztetett személyt, ezután megszervezik a megfelelő szociális intézménybe történő átszállítását. Fontos, hogy a központot nem csak szociális intézmények, hanem bárki felhívhatja. Békés megye települései a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Dél-Alföldi Regionális Diszpécser Szolgálatához tartoznak, őket a 06 76 485 582 telefonszámon lehet elérni.

Szarvason hogyan, milyen csatornán tudják meg azok, akiket védeni hivatott ez?

Szarvason az Ótemplomi Szeretetszolgálat Napraforgó – Második Esély Klubja az az intézményegység, amely a leginkább margóra szorult, sok esetben lakhatási gondokkal küzdő klientúrával rendelkezik, így elsősorban a szenvedélybetegek nappali ellátásában jelennek meg a veszélyeztetett személyek. Nekik a legtöbb esetben szóban hívjuk fel a figyelmüket az aktuális veszélyekre, illetve a megoldási lehetőségekre. De fontosnak tartjuk, a teljes lakosság tájékoztatását is, hiszen sok esetben a felőlük érkező jelzés alapján tudunk segíteni a bajbajutottakon. Ezért jelenünk meg ilyen sűrűn a sajtónyilvánosság előtt és ezért a sok Facebook-bejegyzés, élő bejelentkezés.

Hová mehetnek azok, akiknek segítségre van szükségük?

Szarvason a vörös kód életbe lépése esetén évek óta az a protokoll, hogy az extrém időjárási viszonyok alatt a Tessedik Sámuel utca 24. szám alatti Napraforgó – Második Esély Klub ideiglenesen “krízisszállóvá” alakul, és az itt dolgozók napi 24 órában, folyamatos jelenlétükkel biztosítják annak a lehetőségét, hogy az elhúzódó extrém hideg időszakban senkinek ne kelljen az utcán illetve fűtetlen lakásban töltenie az éjszakáit. Sajnos az idei évben a szigorú járványügyi szabályok miatt nincs lehetőségünk  bentlakásos formára váltani, ezért Lázár Zsolt esperes úrral és munkatársainkkal közösen arra a megoldásra jutottunk, hogy a nyitvatartásunk meghosszabbításával, illetve hétvégi nyitvatartással próbálunk segíteni a rászorulóknak. Így a krízisidőszak alatt hétköznap és hétvégén egyaránt  07.30 és 19.30 között nyitott ajtóval várjuk a szükséget szenvedőket. Ezen kívül hívhatnak minket a 06 20 770 0012-es telefonszámon is.

Az elmúlt két napban voltak az első igazán télies éjszakák hófúvással, -12 fokkal. Miben volt másabb ez az éjszaka, mint az előzőek a vörös kód kihirdetése óta?

Szokásunkhoz híven mi már a vörös kód kihirdetését megelőzően reagáltunk a helyzetre és szerda óta hosszított nyitvatartással működünk. Napról napra egyre több rászoruló jön hozzánk és az egész napjukat nálunk töltik a melegben. A tegnapi napon már egy esetben értesítenünk kellett a diszpécserközpontot, mert egy olyan személy érkezett hozzánk, akinek azonnal meg kellett oldani az elhelyezését. Őt néhány órával később el is szállították egy hajléktalanszállóra. 

Milyen ellátást nyújtotok a rászorulóknak?

A hosszított nyitva tartás mellett meleg étellel, forró teával, ruhaadományokkal, tisztálkodási lehetőséggel illetve szakmai segítségnyújtással várjuk a rászorulókat. A krízis időszak alatt együttműködünk mind a rendőrséggel, mind a polgárőrséggel és felvesszük a kapcsolatot a környéken lévő hajléktalanszállókkal, ahol szükség esetén megszervezzük az rászorulók elhelyezését illetve odaszállítását. A felügyeletet és a szakmai munkát a klub dolgozói önkéntes munkában látják el. A hosszított nyitvatartást a hideg időszak végéig fenntartjuk. Ezen kívül az Angyali Segítség az Ótemplomból programsorozat részeként az Ótemplomi Szeretetszolgálat ezen a hétvégén is városi szintű ételosztást tart, ahol 800 adag székelykáposztát osztunk szét a rászorulók között.

Ebben az időszakban különösen nagy szükség van a városi lakosság segítségére is, akik ruha és élelmiszer-adományokkal segíthetik a szükséget szenvedőket. A felajánlásokat a Tessedik utca 24. szám alatti épületében várják a Napraforgó – Második Esély Klub munkatársai.

Vörös kód idején a Napraforgó – Második Esély Klubban

Bejöttek a kemény mínuszok, tegnaptól él a vörös kód

A szarvasi karatecsapat

Egy arany, három ezüst a Magyar Ligáról