in

Hiánypótló írásmű született a Szarvasi Tűzoltóság 130 éves történetéről

Montvajszki László és felesége, Montvajszkiné Bátor Anna Tatai László társaságában a könyvbemutatón
Montvajszki László és felesége, Montvajszkiné Bátor Anna Tatai László társaságában a könyvbemutatón (Fotó: Babák Zoltán)

Montvajszki László, nyugállományú tűzoltó alezredes, a szarvasi tűzoltó-parancsnokság nyugdíjas parancsnoka. Eredeti szakmáját tekintve agrármérnök. Diplomáját a szarvasi mezőgazdasági főiskolán szerezte.

1978. március 1-étől tűzoltó, tűzmegelőzési szakterületen, majd a tiszti iskola elvégzése után kapott főhadnagyi rendfokozatot, 1983. augusztus 1-től nevezték ki a parancsnokká, amely posztot 2009. augusztus 15-ig töltötte be.

Felesége, Montvajszkiné Bátor Anna 1973 óta ismeri férjét. Akkor még működött a szingularitás a Szabdság utca két oldalán levő két főiskolai kar között. Ani a szarvasi óvónőképzőben végzett. Főiskolai éveik alatt ismerkedtek meg, és azóta is együtt vannak a férjével. Ezt a “merényletet is együtt terveltük ki”, mondta a tűzoltófeleség.

Tatai László, a délután moderátora, a Szarvasi Tűzoltóság története című könyv kiadója, a Digitális Kalamáris a tulajdonosának erre vonatkozó kérdésére Montvajszki László elmondta, hogy eddig nem volt egy összefoglaló mű erről.

Most már van, méghozzá hiánypótló mű született 306 oldalon, ami kronológiai rendben dolgozza fel a szarvasi tűzoltók 130 évét. A könyv reális, valós, a korban született tényekenalapul Tessediktől a Bolzákon, közülük is Bolza Gézán keresztül napjainkig.

Nyomatékot adott az írásmű elkészültének, hogy 100 év elmaradás után négy éve adták át az új tűzoltólaktanyát.

A tűz, a víz, a Föld, minket örökre összeköt
Montvajszki László: A Szarvasi Tűzoltóság története
Digitális Kalamáris, Szarvas, 2021, 306 oldal

A köszöntését lekéső Babák Mihály polgármesternek a végén majdnem sikerült ellopnia a showt. Elmondta, milyen fiatalkori kapcsolat fűzi az egykori tűzoltóparancsnokhoz és feleségéhez. Városunk első embere magával hozta tiszteletbeli tűzoltó-felszerelését, sisakját és kardját is, amit be is mutatott a maszkban ülő közönségnek.

in ,

„HAPPY-hét” a Gyakorlóban

Fotó: GFE SZGYÁI

Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet immár 11. alkalommal hirdette meg országos ivóvíz népszerűsítő pályázatát oktatási intézmények tanulói részére. A pályázat témája felkeltette az iskolánk érdeklődését is, így a Gál Ferenc Egyetem Szarvasi Gyakorló Általános Iskola és Gyakorlóóvoda óvodásai, alsó és felső tagozatos tanulói is csatlakoztak a hét programjaihoz.

Éppen csak elkezdődött a digitális oktatás márciusban, amikor az online „kihívások” mellett a pályázat megvalósításán is töprenghettünk mi, pedagógusok. Az alsósok minden tanítási órát közös vízivással kezdtek, rámutatva a vízivás fontosságára; tanítóiktól pedig informálódhattak az ivóvíz gondolkodást segítő jótékony hatásairól. A gyerekek rajzokat készítettek a vizek tisztaságának megóvásáról, a víz jótékony hatásairól; az ivóvizes poharuknak „pohárruhát” ragasztottak – ezeket a műveket a pályázat zárásakor beküldtük az OGYÉI-nek. Az osztályok filmeket, animációkat néztek a víz témájához kapcsolódóan, illetve felvették a kapcsolatot a helyi Vízművel.

A felsősök kérdőívet töltöttek ki vízivási szokásaikról, virtuális koccintással egybekötött ivóvíz-ivással kezdték óráikat, kísérleteket végeztek a vízzel kapcsolatban, fotókkal és maguk készítette videóval mutatták be ivóvízzel kapcsolatos ismereteiket, véleményüket. A pályázat zárásakor a felsős tanulók egy kérdőívben mutatták be, mennyiben változtatta meg a „HAPPY-hét” ivási szokásaikat a cukros üdítőkkel szemben az egészséges ivóvíz javára.

Emellett a héten kék színű pólóba öltöztek a tanulók, tanítók, tanárok, mind az alsó, mind a felső tagozaton, sőt volt, aki az online oktatásban a kamera háttérképét is „vizesre” állította be maga körül, figyelve a részletekre is.

A programot sikerrel zártuk: a nyertes pályázó intézmények között olvashattuk intézményünk nevét. Nagy örömmel vették át iskolánk tanulói a pályázaton nyert nagy doboznyi ajándékot, és reméljük, a vízivás fontossága sokuk számára megmarad, hogy minden hét egészséges, „HAPPY-hét” legyen otthon és itt is, a Gyakorlóban!

Munkaközösség-vezetők

„HAPPY-hét” a Gyakorlóban

Iparkamara: ismét kamarai gyakorlati oktatói képzés