Bukovinszky Béla átveszi Bődi Jánostól a 6. számú Szarvasért arany emlékplakettet
Bukovinszky Béla átveszi Bődi Jánostól a 6. számú Szarvasért arany emlékplakettet (Fotó: Babák Zoltán)
in ,

Bukovinszky Béla vehette át a 6. számú szarvasi Oscart

Szombat délután tartotta ünnepi közgyűlését Szarvas Város Barátainak Köre. Az egyesület hivatalosan 1985. január 1-én alakult, de nem hivatalosan már közel négy évtizede működik.

Az egyesület elnöke, Bődi János a 2020-as év beszámolójával kezdte a napirendek sorát, amit az egyesület tagjai egyhangúlag elfogadtak. Az elmúlt rendkívüli év történéseit soroló összefoglalójában kitért a szoboravatóra és a közelmúltban rendezett könyvbemutatóra is.

Ezen alkalmak legfontosabb eseménye az oklevelek és az emlékplakettek átadása. A 2020-as évben tizenegy érvényes javaslatot fogadott el az egyesület vezetése. Emléklapot Egri Gergő és Frankó Dániel, a Vajda Péter Evangélikus Gimnázium, illetve Uhljar Tímea, a Székely Mihály Szakképző szépészet szakos diákja kapott.

Egyhangú szvazással fogadták el a 2020-as beszámolót
Egyhangú szvazással fogadták el a 2020-as beszámolót (Fotó: Babák Zoltán)

Szarvasért bronz emlékplakettet Janecskó Lászlóné vehetett át. Ő rendszeres szervezője a baráti kör rendezvényeinek, segít azok lebonyolításában. Lipcseiné Czifra Magdolna költői tevékenységével gazdagította Szarvas Város Barátainak Köre eszmei értékét. Medvegy Mihályné a karácsonyi vásárok előkészítésében és lebonyolításában vállal évről évre komoly szerepet. Tatai László a városi médiában több évtizedes közreműködéséért, a város lakosságának a gazdasági, kulturális és sport területéről való tájékoztatásért kifejtett tevékenysége elismeréseként érdemelt bronz plakettet.

Ezüstöt ítéltek a Körös Televízió stábjának, ami a méltatás szerint a leghitelesebb és legnézettebb értékközvetítő médium Szarvason. Zsapkáné Csasztvan Zsuzsanna az egyesületért végzett áldozatos munkájáért, Závogyán Judit a “SZARVASÉRT” Alapítvány tevékenységébe vitt új lendületért, ötleteiért vehetett át ezüst plakettet.

Díjak
Díjak (Fotó: Babák Zoltán)

Az idén, azaz 2020-ban a legmagasabb elismerés is gazdára talált. A szarvasi Oscart, a 6. számú arany emlékplakettet Szarvas város gazdasági fejlődését és széles körű ismertségét, elismertségét segítő, a város és környékének építése, szépítése, idegenforgalma érdekében kifejtett kiemelkedő vállalkozói teljesítménye és közéleti tevékenysége elismeréseként Bukovinszky Béla vehette át.

A díjazott a mikrofonhoz lépve elmondta, nagyon megtisztelőnek érzi, hogy rá gondoltak, egyúttal értetlenségét fejezte ki, mert ő csak tette a dolgát. “Olyan sok, értékes ember kapta meg ezt a díjat, hogy egy picit kívülállónak érzem magamat”, fogalmazott Szarvas Város Barátainak Köre a 6. számú emlékplakettjének birtokosa, majd kijelentette, hogy azt a Mini Magyarország Makettpark stábjának ajánlja fel.

A díjátadó után a a HOBO zenekar szolgálta a zenét a vacsora mellé.

in , ,

Mi a fontosabb, az alkotás vagy az ember?

Fotó: Kepenyes Balázs

Pénteken este az égiek szerették volna, hogy a Szolnoki Szigligeti Színház bemutathassa a Vízi Színház színpadán, Szörényi Levente – Bródy János: Kőműves Kelemen című rockballadáját Radó Denise rendezésében, és az előadás idejére elhúzták a viharfelhőket. De csak addig, mert az utolsó jelenet alatt már szemerkélt az eső, de a közönség kitartott, mert elismerés illette a fellépő művészeket.

Sarkadi Imre befejezetlen művét zenés színpadra átdolgozta Ivánka Csaba, amihez Szörényi Levente és Bródy János 1981-ben írt zenét. A Pesti Színházban 1982 februárjában mutatták be Marton László rendezésében, Hegedűs D. Géza címszereplésével. A történet a hitről, az alkotás szabadságáról szól. Hisszük-e, hogy felépül a vár? Hisszük-e, hogy képesek vagyunk rá, hogy felépítsük? Hiszünk-e egymásban, de főként önmagunkban? Közösségi vagy egyéni érdek, közösségi vagy egyéni siker? Siker mindenek felett? Emberáldozat árán örülhetünk- e a sikernek? A lelki teher csak Kelemené?

Amit reggel raktak, az délre leomlott
Amit délben raktak, estére leomlott
Összetanakodott tizenkét kőműves
Falat megállítani, hogy lesz lehetséges*

„Alkotni születtünk erre a földre, nemcsak megélni szép napokat.” – áll a szinopszisban. Mit jelent a művészi szabadság? Meddig mehet el? Oldható-e a közösségi érdek és egyéni boldogság konfliktusa? A kérdések megválaszolását a darab csak felveti, megválaszolni nem akarja, mert mindenkinek magában kell válaszokat találni. De az egyértelmű, hogy emberáldozatot semmiképpen nem ér meg semmilyen alkotás. Ráadásul, Kelemen a fiát is elveszíti felesége után, lehet, hogy lesz pénze, de boldogsága, nyugalma egészen biztosan nem.

Radó Denise rendezésében egy lüktető, kérdésekkel teli, érzékeny, nagyszerű előadást láttunk. Mert Kőműves Kelemen (Both Gábor) alkotni akart valamit, de a monda szerint a helyen egy nő, a kincsét mentette, nem a fiát, otthagyta gyermekét, ezért úgy gondolják, csak női áldozat árán épülhet fel a vár. Boldizsár (Barabás Botond) mondja ki először a szörnyű szavakat, és vérszerződést kötnek, amelyikük felesége hamarabb jön…

Kinek felesége hamarább jön ide
Annak gyönge hamvát keverjük a mészbe
A szép fehér hamvát a mészbe keverjük
Magos Déva várát azzal felépítjük*

Kiváló rendezés, kiváló színészi játékok! Magával ragadó, végig feszes előadást láttunk, lelki tépelődéssel, és mégis a cél mindenek felett…

A 12 kőműves: Boldizsár: Barabás Botond, Máté: Harna Péter, Izsák: Zelei Gábor Benedek: Horváth Gábor, Márton: Vándor Attila, Ambrus: Ónodi Gábor, Karuj: Kinczel József, Mihály: Deme Gábor, György: Tárnai Attila, Sebő: Balogh Tamás Zsolt, Gyula: Bencsik Gergő, Radó: Németi Sándor.

További szereplők: Vándor: Karczag Ferenc, Anna: Kertész Marcella, Álom gyerek: Fehérváry Gergely, Hírnök: Fehérváry Nóra, Álomasszony: Besenyi Anna, Álom-Kelemen: Sárosi Imre.

Díszlet- és jelmeztervező: Húros Annamária, dramaturg: Szabó Csilla. Korgeográfus: Sebestyén Csaba, koreográfus-asszisztens: Kinczel József. Zenei vezető, karmester: Rimóczi Mónika, korrepetitor: Simon Erika, Rimóczi Mónika. Segédrendező: Deme Gábor. Rendező: Radó Denise.

Az előadás a X. Magyar Teátrumi Nyári fesztivál 3. versenyprogramja volt.

A részletek Bródy János dalszövegei

Galambos Edit

A fotókat Babák Zoltán készítette.

Mi a fontosabb, az alkotás vagy az ember?

Poznań: Keller Gergő junior Európa-bajnoki bronzérmes