in

Mi kell a helyes fatüzeléshez? Levegő

Molnár Levente előadásának hallgatósága
Molnár Levente előadásának hallgatósága (Fotó: Babák Zoltán)

Október 15-e nemcsak a fűtési szezon hivatalos kezdete, hanem a környezetbarát fatüzelésé is, mondta Molnárné Pető Beáta, a Városi Könyvtár vezetője Molnár Levente kályhás előadása előtt.

Molnár Levente a Magyarországi Cserépkályhások és Kanadallóépítők Országos Ipartestületének tagja. Az elmúlt tíz évben cserépkályhák, kandallók, kemencék készítésével és javításával foglalkozott. Szavaiból kiderült, hogy ezekben mindben másképp kell tüzelni, de ezt sokan nem tudják. Azt gondolják, hogy helyesen teszik, holott nem.

Univerzális szabály mindegyikre, hogy másfél éve felhasogatva száraz helyen tárolt, kezeletlen tűzifával történjen, és az égéshez megfelelő mennyiségű levegőt biztosítsunk.

“Itt rontja el a legtöbb ember, nem ad elég levegőt a tűznek. A fából ilyenkor csak elpárolog a fagáz, és nem fog elégni. Ez korom és kátrány formájában lerakódik a kályhában és a kéményben. Azzal, hogy valaki lezárja a levegőt a kályháján, mert nem akarja, hogy olyan gyorsan elillanjon az ereje, hanem égjen jó sokáig, pont az ellenkezőjét fogja elérni. Nem égni fog a fa, hanem csak senyvedni fog a tűz, szénmonoxid és szálló por képződik, nem lesz belőle energia, mert az kiment a kéményen keresztül”, foglalta össze a kályhásmester.

A Herman Ottó Intézet egy Európai Unió-s projekt, a HungAIRy keretében célul tűzte ki, hogy megreformálja a magyar tüzeléses szokásokat. Ezzel összhangban zajlott Molnár Levente előadása, ami már tavaly szerette volna megrendezni a “Ne tégy rossz fát a tűzre” című előadását, de akkor a vírushelyzet közbeszólt.

in ,

Holnaptól látogatási tilalom az orosházi kórházban

Látogatási tilalom az orosházi kórházban

Értesítjük a tisztelt lakosságot, hogy a koronavírus járvány 4. hullámának növekvő esetszámai miatt – a járvány terjedésének csökkentése érdekében – 2021. október 30-a, szombattól visszavonásig az orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet egész területére látogatási tilalom lép érvénybe.

A látogatási tilalom ideje alatt az alábbi szabályok érvényesek.

MEGLÁTOGATHATOM-E SÚLYOS, ÉLETVESZÉLYES ÁLLAPOTÚ CSALÁDTAGOMAT?

Igen. A súlyos, életveszélyes állapotú betegnél, – egyéni méltányossági alapon – írásos engedéllyel egyszerre egy hozzátartozó tartózkodhat. A hozzátartozó köteles beszerezni egészségi állapotáról egy háziorvosi nyilatkozatot, majd kérvényezni kell a látogatást a beteg kezelőorvosánál, amit a főigazgató vagy az orvosigazgató engedélyezhet.

BENT LEHETEK-E A BETEG GYERMEKEM MELLETT?

Igen. A kiskorú beteg mellett az egyik szülő, vagy a gyermek törvényes képviselője tartózkodhat a kórházi kezelés idején, amely idő alatt a kórház területét nem hagyhatja el!

MEHETEK-E VIZSGÁLATRA, KEZELÉSRE A TILALOM IDEJE ALATT?

Igen. A látogatási tilalom a Könd utcai szakrendelőt nem érinti, minden szakrendelés a megszokott módon működik. Kísérő kizárólag rossz általános állapotú vagy mozgásában korlátozott beteggel, vagy kiskorú gyermekkel mehet a vizsgálatra. A szakrendelésekre azonban továbbra is kizárólag telefonos időpontkérés után lehet érkezni. Időpontot a 06 68 411-166-os számon lehet kérni, a részletes listát ide kattintva találják.

Az intézménybe belépni továbbra is a Kórház utcai főporta melletti szűrőponton keresztül lehet.

A kórház és a szakrendelő teljes területén kötelező a szájat és orrot eltakaró maszk viselése. A 1,5 méteres távolságot egymás egészségének védelme érdekében kérjük, feltétlenül tartsa be!

KÜLDHETEK CSOMAGOT BENT FEKVŐ HOZZÁTARTOZÓMNAK?

Igen. Ha valaki a bent gyógyuló hozzátartozójának szeretne küldeni csomagot, az alábbiakat kell tennie.

Hol lehet a csomagot leadni?

  • A Kórház utcai főportán.

Mikor lehet csomagot leadni?

  • Hétvégén és ünnepnapon 10:00-15:30 óra között
  • Hétköznap 6:00-15:30 óra között. Ezen időszakon kívül csomagot nem veszünk át!

Mekkora csomagot küldhet be?

  • a csomag súlya nem lehet több 5 kg-nál

Mit tartalmazhat a csomag?

  • legszükségesebb használati és tisztálkodási eszközök
  • ruhanemű
  • tartós élelmiszer
  • ásványvíz, dobozos üdítő (a csomag súlyának terhére)
  • saját gyógyszerek

Mit nem tartalmazhat a csomag?

  • romlandó élelmiszert
  • nagy értékű tárgyak
  • készpénz

Milyen módon adhat le csomagot?

  • a csomagot zárja le alaposan
  • írja rá a csomagra a beteg nevét, születési dátumát, az ellátásának pontos helyét (osztály, emelet, kórterem)
  • írja rá a csomagot leadó hozzátartozó nevét és telefonszámát

A csomag sérüléséért, elvesztéséért, az abban elhelyezett értéktárgyakért, készpénzért a kórház felelősséget nem vállal!

BENT LEHET-E AZ APUKA GYERMEKE SZÜLETÉSÉNÉL?

Igen. A szülő nő által kijelölt személy jelen lehet a vajúdás és a szülés idejére. A megjelölt személy köteles beszerezni egészségi állapotáról egy 14 napnál nem régebbi háziorvosi nyilatkozatot, majd írásban kérvényezni kell a bentlét engedélyezését a Szülészet-Nőgyógyászati Osztály osztályvezető főorvosánál, amit a főigazgató vagy az orvosigazgató engedélyezhet.

Az ehhez szükséges nyomtatványt személyesen, emailben vagy postán is el lehet juttatni. Minderről részletesen ide kattintva talál információt.

BEMEHET-E A BETEGHEZ EGYHÁZI SZEMÉLY?

Igen. A beteget megilleti az egyházi személlyel való kapcsolattartás, azonban ezt is kérvényezni szükséges az igazgatói titkárságon.

BEHAJTHATOK AUTÓVAL A KÓRHÁZ UDVARÁRA?

Ha kórházi dolgozó, akkor igen, a behajtási engedély felmutatásával. A mozgásában korlátozott beteget a hozzátartozó kiteheti vagy felveheti az udvaron az erre kijelölt helyen a fedett átjáró mellett, azonban ezt követően 15 percen belül a gépjárművel ki kell hajtania a kórház területéről.

HOGYAN VIHETEM BE A KÓRHÁZBA VAGY HOZHATOM HAZA ONNAN HOZZÁTARTOZÓMAT?

Akár érkezik, akár távozik a beteg, a hozzátartozó kizárólag az adott kórházi osztály bejáratáig kísérheti. A betegfelvételt és a beteg osztályról való elengedését a kísérőnek az előtérben kell megvárni.

MI TÖRTÉNIK, HA MEGSZEGEM A LÁTOGATÁSI TILALMAT?

A látogatási tilalom idején a kórház területén fokozott biztonsági ellenőrzések vannak. A Könd utcai szakrendelőből megszűnt az átjárás a kórház főépületébe, a fekvőbeteg osztályokra történő belépést szigorúan ellenőrzik. A látogatási tilalom megsértése – a jogszabályi előírások alapján – 30 000 Ft és 5 000 000 Ft közötti pénzbírság kiszabásával járhat.

TUDOK-E SEGÍTENI ABBAN, HOGY AZ ESETLEGES FERTŐZÉSEKET ELKERÜLJEM ILLETVE NE ADJAM TOVÁBB?

Igen. A kórház és a rendelőintézet területén több mobil kézfertőtlenítő egység található, ezeket bárki szabadon használhatja. Sőt, javasoljuk is, hogy érkezéskor illetve távozáskor nyomjon egy adag fertőtlenítőt a tenyerébe és alaposan dörzsölje át vele a kezeit. Ahogy azt is javasoljuk, hogy otthon is rendszeresen és alaposan mosson kezet.

A Sürgősségi Betegellátó Osztály (SBO), a háziorvosi ügyelet, az elhunytakkal kapcsolatos ügyintézés és a pénztár is a megszokott rendben működik. Kérjük, amennyiben enyhék, nem sürgősek, nem életet veszélyeztetők a panaszaik, az SBO gördülékeny működése érdekében először a háziorvossal, ügyeleti időben pedig a háziorvosi ügyelettel vegyék fel a kapcsolatot!

Kérjük, hogy saját, hozzátartozójuk illetve a kórházi dolgozók érdekében működjenek velünk együtt!

Megértésüket és türelmüket előre is köszönjük!

Holnaptól látogatási tilalom az orosházi kórházban

Hajduch Nándor (kékben) ezüstérmes lett

Ezüst a kötöttfogású kadet országos bajnokságról