A C.D.C. hétfőn felére, öt napra csökkentették a karantén időszakát a tünetmentes fertőzöttek számára az Amerikai Egyesült Államokban.
A lépésre azért van szükség, mert az Omikron-esetek egyre növekvő száma olyan munkaerőhiányt okozott, ami már a napi ügyintézést is veszélyezteti, írja a New York Times.
Az ország egy részében minden korábbi csúcsot megdöntött az új fertőzéses esetek hétnapos mozgó átlaga, ami az egy héttel azelőttihez képest 83 százalékos növekedést mutatott.
A közegészségügyi szakértők figyelmeztetnek, hogy ez még mindig a következő hullám korai szakasza.
A jó hír, hogy a kórházi ellátásra szoruló betegek száma eddig nem követi a fertőzési görbét, mindössze 7 százalékkal ápolnak több beteget, mint az azt megelőző hétnapos időszakban, és a korábbi csúcsoktól még messze távol vannak. A halállal végződő esetek száma 3 százalékkal növekedett.
Michael Osterholm, a Minnesotai Egyetem fertőző betegségekkel foglalkozó kutatási központjának igazgatója figyelmeztetett, hogy az elkövetkezendő 3-5 hétben az egészségügyi dolgozók is meg fognak fertőződni. A munkából való kiesésük nagy terhet fog róni az egyébként is túlterhelt egészségügyi rendszerre.
A légiközlekedésben több ezer járatot voltak kénytelen törölni az Omikron miatt. Dr. Anthony Fauci kilátásba helyezte, hogy annak igénybevételét oltáshoz fogják kötni.
Erről korábban volt egy cikk a New York Times-ban, ami annak a kutatásnak az eredményéről szólt, hogy milyen valószínűséggel fertőződnek meg az utasok egy repülőút során. Elég naggyal.
A diagramon az egy dózissal részlegesen (világoszöld), illetve a két dózissal teljesen védettnek tekintett oltottak száma (sötétzöld) az USA-ban, Magyarországon, illetve a világátlag (Forrás: OurWorldInData.org)