A XI. Cervinus Művészeti Fesztivál 9. napján kávéházi környezetet teremtve várták az érdeklődő nézőket a Vízi Színház színpadára készített székekkel. Dósa Zsuzsa művészeti igazgató bevezetőjével kezdődött az előadás, aki elmondta, a társulat kedvencei közül ebben az évben Rejtő Jenőt helyezték középpontba, akinek különös világát a Cervinus Tátrum két színésze, Boronyák Gergely és Timkó János mutatta be. Az interaktív műsor során hamar kiderült, sok Rejtő-rajongó jött el az estre, de mindenkinek tartogatott érdekességeket az előadás.
Boronyák Gergely részletesen mesélt Rejtő életéről – származásáról iskoláiról, szakmai útjáról – hiszen nemcsak ismert regények, de színdarabok, operettek, vidám jelenetek szerzője is volt, sőt fordítóként is alkotott. Színészként is jegyezték, de egy mérsékelt kritika kedvét szegte. A pesti művészi élet ismert alakjaként barátság fűzte a kor jelentős művészeihez, így hallhattunk kapcsolatáról Kartinthy Frigyessel, Salamon Bélával, Kabos Gyulával, Latabár Kálmánnal, megtudhattuk, miért lett P. Howard, s fény derült sok olyan apróságra is, amelyek a rejtői humor titkát igyekeztek felfedni. Szó esett fiatalon bekövetkezett haláláról, amely munkaszolgálatosként érte, még 38. évét sem töltötte be. Közben pedig történetek elevenedtek meg műveiből. A két színművész lelkes rajongása, az íróról elhangzott legendás sztorik, a felolvasott szórakoztató regényrészletek bizonyították, Rejtő félelme, hogy elfelejtik őt és munkáit, alaptalannak bizonyultak. A kisemberek nagy kalandjainak bemutatása során Boronyák Gergelynek és Timkó Jánosnak sikerült megteremteni azt a különös rejtői hangulatot, ami sokakat magával ragadott. Sőt…
A színészek szerint az idő kevés volt ahhoz, hogy mindent elmondjanak Rejtő Jenőről, talán lesz alkalom, hogy még egy este – a kamarateremben – beszéljenek a nézőknek a magyar humor zsenijéről.
Galambos Edit
A fotókat Babák Zoltán készítette.