A nemrégiben megvalósult Dél-Alföldi Regionális Karate Akadémia nevéhez méltó szakmai programmal, jól átgondolt képzési rendszerrel várja szeptembertől a növendékeket, legyenek azok újak, vagy korábbiak.
Az elmúlt évben többször hírt adtunk a Plastolus épületében zajló beruházásról. Az átalakulás szinte minden fázisát figyelemmel kísérhették a Newjság olvasói. Arról, hogy mi is az a program, amit az állami sportirányítás támogatásra érdemesnek talált, és mik azok a lehetőségek, amikre a térség fiataljai élhetnek, a WKF világszövetség nemzetközi edzői lincencével rendelkező Ruzsinszki Györgyöt kérdeztük. A szarvasiak edzője volt az, aki a dél-alföldi régió szakmai irányítására és a koncepció kidolgozására kapott megbízást a Magyar Karate Szakszövetségtől.
“Alapvetően két szálon fut az oktatási rendszer. Az egyik feladatunk, hogy megfelelő utánpótlást biztosítsunk a sportágnak, azonban fontosnak tartom a gyermekek hosszútávú igényeinek szem előtt tartását. Vallom, hogy minden gyereknek olyan sportot kell űznie amiben örömét leli, és ha ez nem a karate lesz, akkor is olyan képességekkel kell őt felvértezzük, amivel megállja a helyét bárhol. Ennek megfelelően a hangsúly az ügyesség általános fejlesztésén van. A korban előre haladva megjön az egészen magas színvonalú gyorsaság és robbanékonyság is. Válogatottjaink közül például hárman is egy perchez közel futják a 400 métert, van olyan köztük, akinek 57 másodperc a legjobb eredménye, a plyometrikus edzéseknek köszönhetően 5 méter feletti távolugrással.
Az ügyes, sokoldalú, döntésképes gyerek megfelelő önbizalommal is bír,
meg tudja állni a helyét úgy bármilyen sportban, mint az iskolában és később az életben. A karate, mint küzdősport, ehhez még annyit tesz hozzá, hogy az egymás elleni küzdelmek során a stresszhelyzet kezelésében is gyakorlatot szereznek a fiatalok, bátrabbak lesznek, ugyanakkor a testi épségre nagy hangsúlyt fektető versenyszabályok miatt megtanulnak egymásra vigyázni, és nem utolsó sorban önvédelmet is tanulnak.
Versenyezőknek minden nap vannak edzéseik, reggelente koordináció és erősítés, délutánonként pedig a sportági foglalkozások. Ha a hétvégén nincs verseny, akkor szemináriumok, térségi, országos, és nemzetközi edzőtáborok zajlanak a teremben.
A rendszeres minőségi munka az eredményeket is meghozta: Szarvas csapata a legeredményesebb vidéki egyesület volt már a magyar bajnokságon, és a Vidékbajnokságon egyaránt.
“Jelenleg négy felnőtt és négy korosztályos válogatottunk van, valamint az akadémia kötelékébe tartozik György Dániel, hazánk első felnőtt karate Európa-bajnoka”, jelentette ki a szarvasiak mester.
Az akadémia további profilja még a tradicionális harcművészet, a rekreáció és a szabadidős testmozgás.
Az egyesület alapító mestere, a 6. danos Lovász György az egyik legnagyobb shotokan karate stílusszövetség, az SKIF magyarországi elnökeként a térség tradicionális karatésait fogja össze, és szervez számukra rendszeres workshopokat, továbbképzéseket és bírói oktatást. Töretlen lendülettel tart edzéseket a szarvasi felnőtt karatésoknak, szeptembertől pedig elindul a “Karate a családban” program, ami a növendékek szüleinek biztosít lehetőséget a rendszeres testmozgásra.
A teremben helyet kapott egy mászófal is, ugyanis Lovász György másik hobbija a falmászás, aminek gyakorlására a létesítmény szintén alkalmas. A builder típusú mászófal a testedzés mellett terápiás célokra is használható.
Felesége, Drahó Éva szakképzett gyógytornász, aki hölgyek számára tart itt gerinctorna foglalkozásokat.
A karateakadémia jól felszerelt kisebbik terme lehetőséget és eszközöket biztosít Kondacs Mihály jól felépített funkcionális edzéseinek, amik egyre nagyobb létszám mellett zajlanak.
És akkor nagyjából ki is maxolták a hely adta lehetőségeket, de az egyesület további terveinek megvalósítására azért még van bőven hely a korábbi Plastolus épületében.