A duzzasztót és a hajózsilipet 1942. október 15-én maga vitéz Nagybányai Horthy Miklós, Magyarország akkori kormányzója helyezte üzembe. Ezen a napon emlékeznek Békésszentandráson a kubikosokra, akik nélkül ez a beruházás nem valósulhatott volna meg. Így történt ez október 15-én, az átadóhoz képest szinte percre pontosan 80 évvel később is a Horthy Istvánról elnevezett műtárgynál.
Benedek Erika, a Körös Művelődési Ház igazgatója Kálóczi Imre A kubikosok élete című versével nyitotta a megemlékezést. Őt Hévizi Róbert, a Békéssy János Helytörténeti és Hagyományőrző Egyesület elnöke követte visszaemlékezésével.
Elmondta, hogy a duzzasztó építésének a munkálatai hat éven keresztül, viszontagságos időkben zajlottak, de sikerült határidőre elkészteni a létesítményt. A duzzasztómű nemcsak a Körös hajózhatóvá tételében jelentett hatalmas segítséget, hanem a mezőgazdaság számára is, mondta Hévizi Róbert. Horthy Miklósnak álma volt az Alföld ezen napsütéses részén a rizstermesztés meghonosítása, ami ennek a létesítménynek a segítségével sikerült is.
Párhuzamot vont a Szeretfalva-Déda vasútvonal építésével, ahol nemrégiben járt, és ahol szintén sok szentandrási kubikos dolgozott. Ahogy a duzzasztó, az is mind a mai napig töretlenül szolgálja azt a feladatot, amire létesült.
“Az idén tapasztalhattuk, hogy milyen jelentősége van a víznek, az öntözőcsatornáknak”, emlékeztetett forró és aszályos nyarunkra a napa szónoka, de azok, akik annak idején részt vettek a Körösök szabályozásában nem gondoltak arra, hogy munkájukkal megteremtik egy új üzletágnak az alapjait is, a turisztikáét, ami, szárazság ide, szárazság oda, teli holtágakkal várta a turistákat, termelt bevételt a településnek.