Kedden délután ülésezett Csabacsűd Nagyközség Önkormányzatának képviselő-testülete.
Elsőként a lejárt határidejű határozatok végrehajtásáról szóló beszámolót fogadta el a jelenlevő öt tag.
Ezt követően a testület határozatban erősítette meg az Alföldvíz Zrt. felé, hogy a többi településhez hasonlóan a víziközmű vagyont, illetve a víziközmű gazdasági társaságban való részesedését térítésmentesen átadja a magyar államnak.
A Csabacsűdi Szociális Intézmény és Konyha 2022. évi költségvetési sarokszáma a többlet állami, illetve a megemelt önkormányzati támogatásnak köszönhetően 9,355 millióval 97,583 millióra növekedett.
A 2023-ra a tervezett főösszeg 116,214 millióra változott, ami 46,6 százalékkal magasabb, mint az előző évi eredeti sarokszám. A növekedés okait Bencsik Gábor gazdasági vezető kisebb részben a személyi juttatások, illetve az azokat terhelő járulékok, valamint a dologi kiadások (élelmiszerárak, közüzemi díjak) több, mint kétszeresére történt emelkedésével magyarázta.
Az utolsó negyedévi előirányzat-módosítások kerültek átvezetésre a település 2022-es költségvetésében. Ennek következtében a település 2022-es költségvetési főösszege 523,288 millióról 548,286-ra nőtt.
2023-ra a költségvetésének bevételi és kiadási főösszege is 645,780 millióra változott. Ez 270 millióval több, mint az előző évi eredeti sarokszám. Ez főleg az útfejlesztésre elnyert támogatás 218 milliónak köszönhető, de e nélkül is 14 százalékos a bővülés, mondta Bencsik Gábor gazdasági vezető.
Új kiadási elem is megjelent az idei költségvetésben, a szolidaritási hozzájárulás, amit a fejenként 22 ezer forint feletti adóerő-képességű önkormányzatoknak kell befizetni a központi költségvetésbe. Csabacsűd esetében ez a mutató 27080 forint, ami 741 ezer elvonást jelent 2023-ra nézve.
Miskó Bence jegyző hozzászólásában jelezte, hogy ez a korábbiaknál egy sokkal nehezebb költségvetés, optimista kiadási és optimista bevételi oldallal, illetve kiegészítő forrásokkal számolva, hogy a jogszabályban előírt egyensúly megteremtődjön benne.
Molnár József megjegyezte, hogy nem lesz könnyű év a 2023, ahogy az előző sem volt az, de
“mindent meg kell tenni a takarékos gazdálkodás mentén, hogy életben maradjunk, a törvényben rögzített közszolgáltatási feladatainkat ellássuk”.
Miután nincs pályázat, nullás tervvel fogadták el a Csabacsűdi Szociális Intézmény és Konyha közbeszerzését.
Az önkormányzat közbeszerzési tervében egy tétel, a TOP Pluszban útépítésre elnyert 165,3 milliós tétel szerepelt.
A 2022-ben beszedett helyi adókkal kapcsolatban a helyi adóhatóság vezetőjeként Miskó Bence elmondta, az, hogy Csabacsűd egy főre eső adóerő-képessége mintegy 5 ezerrel haladja meg az országos átlagot, jelentkezik az adóbevétel számaiban. Új elemként megjelent az idegenforgalmi adó a településen, igaz, még csak 20 ezer forintos tételben.
Molnár József javasolta, hogy a 2023-as civil alapra az előbbi évben 750 ezer forintra emelt keretösszeggel tervezzenek.
A polgármester 2023-as szabadságolási tervét elfogadta a testület.
Elfogadásra került a Csabacsűdi Közösség Színtér 2023-as szolgáltatási terve. Ebben a közművelődési alapszolgáltatások 7 rovatában egyelőre 21 soron szerepel rendezvény.
Az önkormányzat és intézményei tekintetében a testület elfogadta a munkába járás adómentesen biztosítható költségtérítésének 15 Ft/km-ről a maximumra, 30-ra történő emelését.
A Csabacsűdi Szolgáltató Nkft.-vel kötött feladatellátási szerződés felülvizsgálata megtörtént, aminek konzekvenciáit levonva módosította a testület azt.
A kft. működési területe néhány kisebb feladaton túl a folyékony hulladék elszállítására korlátozódik. A gazdasági társaságot megszüntetni nem szeretnék, Válkovszky Mihály ügyvezető megbízási szerződés keretében fogja ellátni cégvezetői teendőit.
Kerek Mihály képviselő kérdésre Molnár József polgármester elmondta, hogy a költségvetést tekintve új munkavállaló felvételére nincs lehetőség, a feladatellátás emberigényét kielégítendő a település – a korábbi 7 fő helyett 6-ra – pályázik a START közmunkaprogramba.
Bejelentések között Molnár József a Bányavagyont Hasznosító Nkft. megkeresésére hivatkozva elmondta, hogy a település közelében van egy kút, amely adottságai miatt alkalmas lehet geotermikus energia előállítására. A testület döntött arról, hogy amennyiben a Bányavagyont Hasznosító Nkft. díjmentesen biztosítja a kútra vonatkozó portfólió megismerését, bár az messze van a lakott területtől, élnek a lehetőséggel.
Gilanné Radványi Róza az településfásítással kapcsolatban szóvá tette, hogy ha az utcákon kivágott fák pótlása ad hoc módon történik, a település látképe nem fog jól alakulni, kaotikus lesz.
Molnár József válaszában elmondta, a település aljegyzője koordinálja a feladatot, mindenhova kimegy. A tulajdonost kötelezni szokták a faültetésre, vagy a környezetvédelmi alapba történő befizetésre, amit fásításra fordítanak. Önálló fásítási programra nem lesz kerete az önkormányzatnak.