in ,

Szlovákos eredmények a „Szép Magyar Beszéd” versenyről

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Kazinczy-díj Alapítvány kuratóriuma Péchy Blanka érdemes művész emlékére az idei tanévben is meghirdette, a Kazinczy Ferencről elnevezett „Szép Magyar Beszéd” versenyt. Péchy Blanka, a Kazinczy-díj alapítójaként, ezt a versenymozgalmat az általános iskolák 5-8. évfolyamos tanulói számára is lehetővé tette. Célja az volt, hogy javítsa az ifjúság anyanyelvi nevelését és beszédkultúráját.

„Mindent el kell követnünk, hogy megakadályozzuk a kiejtés romlását. Fel kell ébresztenünk a felelősségteljes érdeklődést az élőbeszéd és anyanyelvünk szent ügye iránt.”
(Péchy Blanka)

A verseny területi fordulójára 2024. február 7-én a szarvasi Tessedik Sámuel Múzeum és Könyvtárban került sor. A gyerekeket, akik Kondorosról, a szarvasi Benka Gyula Evangélikus Általános Iskolából és a Szlovák Általános Iskolából érkeztek, illetve kísérő tanáraikat és a zsűri tagjait – Brachna Irént, Hovorkáné Hegedűs Hajnalkát, Harencsár Lászlónét – a szarvasi könyvtár vezetője, Molnárné Pető Beáta köszöntötte. A verseny lebonyolításáról tartott rövid tájékoztató után a zsűri tagjai kiválasztották a Kazinczy-díj Alapítványi Bizottsága által zárt borítékban elküldött kötelező szövegeket az 5-6. és 7-8. osztályos tanulók számára. Csak ezután következtek a versenyzők, akik először a szabadon választott majd a kötelező szövegek értő felolvasásáról tettek tanúbizonyságot.

Iskolánkat, a Szlovák Általános Iskolát két diákunk – Nádi Sándor 8.a osztályos tanuló (felkészítő tanára Fazekas Stefánia) és Bencsik Boglárka 5.b osztályos tanuló (felkészítő tanára Tomasovszkiné Dányi Csilla) képviselte. Az eredményhirdetés előtt Brachna Irén, a zsűri elnöke értékelte a gyerekek munkáját, útravalóként igyekezett minél több jótanáccsal ellátni őket. Ezután mindenki számára a legizgalmasabb rész következett, az elért eredmények kihirdetése. Legnagyobb örömünkre mindkét tanítványunk, Nádi Sándor és Bencsik Boglárka, I. helyezést értek el a területi fordulón. A 7-8. osztályos diákok versenye ezzel még nem fejeződött be, hiszen Nádi Sándor továbbjutott a regionális fordulóba is, aminek helyszíne a kisújszállási Móricz Zsigmond Református Kollégium, Gimnázium, Technikum, Általános Iskola és Óvoda lesz. Itt a Dunától keletre eső vármegyék továbbjutott tanulói mérik össze értő olvasásból szerzett tudásukat. Sanyi számára az utolsó megmérettetésre 2024. március 22-24-én kerül sor.

Kedves Boglárka és Sándor, szívből gratulálunk nektek!

Tomasovszkiné Dányi Csilla

in ,

Tréning kutyának és gazdának

Felkészülés a sétára egy január közepi kutyás tréningen az Erzsébet-ligetben.
Felkészülés a sétára egy január közepi kutyás tréningen az Erzsébet-ligetben. (Fotó: Babák Zoltán)

Slajchó Attilával munkatársak voltunk, majd abból alakult ki barátságunk. Utána kezdett el kutyázni, így mi is kértünk tőle tanácsot, amikor összeköltöztünk Szofival, a szentandrási focimeccs végén tombolán nyert magyar vizslával. Szofi házának téli fűtésautomatizálása kapcsán került ismét szóba közöttünk a kutyatartás, illetve az, hogy kutyás sétákat kezdett el tartani az Erzsébet ligetben.

“Mi a cél a kutyával?” tette fel akkor a kérdést, ahogy most is válaszként a “miben tudnak segíteni a kutyatulajdonosoknak az ilyen séták?” érdeklődésünkre azon a januári szombaton az Erzsébet-ligetben, ahová kutyatulajdonosoknak szervezett szocializációs sétát.

“Az, hogy ül, fekszik, huszadrangú dolog, de az, hogy valaki ismerje a kutyáját, vissza tudja hívni, ezzel meg tudjon előzni egy esetleges nem kívánatos viselkedést, már sokkal fontosabb”, mondta beszélgetésünk során.

Slajchó Attila egy január közepi kutyás tréningen az Erzsébet-ligetben.
Slajchó Attila egy január közepi kutyás tréningen az Erzsébet-ligetben. (Fotó: Babák Zoltán)

“Rengeteg módszer van, amivel “rossz” kutyából jó kutyát tudunk csinálni, de a legfontosabb az, hogy a sikerüljön elfogadtatni az ebbel azt, hogy a gazda a főnök. A kutyák ugyanolyanok, mint az emberek. Ha ott a főnök, fegyelem van, munka van”, mondta. Ezeken a sétákon a gazdának sokat segít az ő jelenléte, ilyenkor ugyan kialakulhat egy kutya-gazda-oktató hármas függőség, de ő nem mindig lehet ott. Olyan utcai helyzetekre segít felkészülni számukra ezeken a sétákon, amik a legváratlanabb pillanatokban, helyzetekben előfordulhatnak, és egyedül kell azt megoldaniuk. Ezért is dolgoznak séta rendszerben, mert így az élethez legjobban hasonlító körülmények között tudják orvosolni az esetlegesen felmerülő viselkedési problémákat, másrészt azt látja a kutyásoknál, hogy ők szeretnének úgy sétálni, hogy ne stressz legyen az, hanem kikapcsolódás.

Ezeken az alkalmakon eleinte mindenki izgul és meg akar felelni. Akkor van áttörés, amikor elkezdi jól érezni magát, mondta Attila. Ezt tapasztalatból tudja, hiszen ő is mind a mai napig jár képzésekre.

A következő séta 11-én, vasárnap lesz az Erzsébet-ligetben.

Felkészülés a sétára egy január közepi kutyás tréningen az Erzsébet-ligetben.

Tréning kutyának és gazdának

Ó Júlia! Miért nem vagy te Krisztina…?