in ,

Kik éltek, hogyan éltek Szarvas környékén az avar-korban?

Lőrinczy Gábor régész az avar-korról tartott előadást a Tessedik Sámuel Múzeumban.
Lőrinczy Gábor régész az avar-korról tartott előadást a Tessedik Sámuel Múzeumban. (Fotó: Tatai László)

A Szarvas 300 kiállításhoz kapcsolódó újabb előadást láthattak, hallhattak az érdeklődők a Tessedik Sámuel Múzeumban, május 16-án, csütörtökön délután. Az előadások házigazdája, Szarka József régész ezúttal Lőrinczy Gábor régészt köszöntötte és mutatta be röviden. Lőrinczy Gábor a Szegedi Egyetemen szerzett régész-történész diplomát 1981-ben, s rövid nyíregyházi „kitérő” után Szegeden a múzeumban dolgozott, életműve az avar-kor kutatása. Szarvas környéki leletekkel is foglalkozott, a Szarvas 300 kiállításon, az avar-kori tárlóban látható kard-rekonstrukció elkészítésében is közreműködött.

Az előadó ezt követően az avar-kort megelőző történelmi eseményekről szólt Attila hun vezér 454-ben bekövetkezett halálától indulva. Ekkor a gepidák betörtek a Kárpát-medencébe, s meghódították azt, de a leletekből az látszik, hogy ezen a tájon szarmaták (is) éltek. Gepidia területén túl a longobárdok éltek, ők hívták, s vezették be az avarokat. Elmondható, hogy a Dunántúlon, a Duna-Tisza közén és a Tiszántúlon is ugyanazok az avarok éltek, a leletanyagokban, viseletben nincs jelentős különbség, de a temetkezési szokások eltérőek. Egyaránt jellemző az avar-korra a padmalyos, az aknasíros és a fülkesíros temetkezés, s az állatmellékletek is általánosak. A tájolásuk azonban eltérő, a Tiszántúlon északkelet-délnyugati, a Dunántúlon pedig pont a fordítottja. A Tiszántúlon a vájt koporsó az általános, a többi területen az ácsolt koporsó. Különbségek vannak a térelválasztásban, az edény- és ételmellékletekben is. Az bizonyos, hogy a Kárpát-medence lakott volt, bár elég ritkán lakott a kora avar-korban. Fejtörést okozott a régészeknek az a kora-avarkori szarvasi lelet, amit fémkeresősök találtak, s egy kardnak a szerelékei kerültek elő. De semmi más avar-korra utaló leletet nem találtak ezt követően. Nagykőrösön volt ehhez hasonló lelet, de nem találnak rá magyarázatot, csak feltevéseket és a pontos datálás sem lehetséges.

A késő avar-korban népességrobbanás következett be, amit bizonyít a dr. Juhász Irén régész által a szarvasi Grexa-téglagyárnál feltárt 422 sír, a rózsási, horvátpusztai, kákai leletek. Ekkora megváltoztak a kora avar-korban még meglévő különbségek. Már a Tiszántúlon is a délnyugat-északkeleti sírtájolás a jellemző, ácsolt koporsóba temetik az elhunytakat, és sok a lószerszámos temetkezés. A késő avar-korban sűrűbb lett a településhálózat, s az is bizonyítható, hogy ekkor a Dunántúlról is érkeztek ide.

Összegzésként Lőrinczy Gábor újra leszögezte, hogy a Kárpát-medence folyamatosan lakott volt, mindig éltek itt, legfeljebb ritkábban, de soha nem volt a táj néptelen. A késő avar-kor emberei feltehetően találkoztak a Kárpát-medencébe érkező honfoglaló magyarokkal. Kérdések nyomán szóba került a dr. Juhász Irén által megtalált avar-kori rovásírásos tűtartó, ami ugyan kuriózum, de Lőrinczy Gábor véleménye az, hogy több tűtartó is létezhetett, s a rovásírás is jellemző volt, legfeljebb a fából készült tűtartók nem maradtak fenn, hanem elkorhadtak az évszázadok során.

Az előadást követően ismét megtekinthették az érdeklődők a Szarvas 300 kiállítást, különös tekintettel az avar-kori tárlóra, melynek fő attrakciója, a szerelékek nyomán rekonstruált karikás markolatú avar-kori kard.

Tatai László

in ,

Három pontért jött Csabacsűdre Mezőmegyer

Sándor János (zöldben) és Kecskeméti Sándor (narancsban), háttérben Tari Ferenc.
Sándor János (zöldben) és Kecskeméti Sándor (narancsban), háttérben Tari Ferenc. (Fotó: Babák Zoltán)

A vármegyei II. “A” csoport 24. fordulójában Mezőmegyer csapata látogatott Csabacsűdre szombat délután.

A 19. percben esett gól ellenére a Csabacsűdi GyLSE jól tartotta magát a dobogó második fogán álló megyeriekkel szemben. A vendégek a második játékrész elején két további góllal egyértelművé tették, hogy három pontért jöttek.

Csabacsűdi GYLSE–Mezőmegyer SE 0–3 (0–1)

Vármegyei II./A osztályú labdarúgó-mérkőzés. Csabacsűd, 120 néző. Vezette: Czene Zoltán.

Csabacsűd: Rohony – Jelen, Tari, Viszkok G. (Novodomszky), Varga T., Tasi, Kiss G. (Styecz), Sándor (Beregszászi), Pecnyik (Sovány), Hajdú (Gerhát), Liska. Játékos-edző: Boér Zsolt.

Mezőmegyer: Kun – Takács, Lehoczki, Séllei, Papp D., Komódi, Balogh M. (Kurucz), Kecskeméti, Horváth B., Benyó, Balog K. Játékos-edző: Nyúl Gábor.

Gólszerző: Balog K. (19.), Lehoczki (55.), Komódi (57.).

Boér Zsolt: – Régóta várt lelkes és jó játékkal az első félidőben partiban tudtunk lenni az ezüstérmessel, aztán ugyanaz történt, mint az előző héten. Tíz perc alatt leromboltuk, amit addig felépítettünk. Köszönjük Maczik János áldozatos munkáját, hogy kiváló pályán játszhattunk.

Nyúl Gábor: – A csapat jó hozzáállással állt bele a mérkőzésbe, rengeteg helyzetet alakítottunk ki és megérdemelten nyertünk.

Sándor János (zöldben) és Kecskeméti Sándor (narancsban), háttérben Tari Ferenc.

Három pontért jött Csabacsűdre Mezőmegyer

Ismét megjelent a vármegye gazdaságának lenyomata