Talán nincs még egy olyan táplálék, amely fontosabb szerepet játszik az emberiség életében, mint a kenyér. Jelen van imádságunkban, szólásainkban, népmeséinkben, a művészetekben és az élet számtalan területén. Megkerülhetetlen, fontos és alapvető. Ezért ennek az élelmiszernek az életünkben betöltött szerepe volt az alapja annak a beszélgetésnek, amelyre augusztus 24-én került sor a Tessedik Sámuel Múzeumban. A téma szakavatott képviselője, Mester Károly agrármérnök, természetgyógyász volt a beszélgetőtársam, aki alaposan és közérthetően elmagyarázta, hogy milyen egészségügyi problémákat okoz az adalékos kenyér és pékáru.
Felelevenítettük a nagyszüleink, szüleink gyermekkorában még élő kenyérsütés hagyományait, szokásait és szó esett a ma emberének lehetőségeiről is: hol és hogyan gondoskodhatunk valóban tápláló kenyérről családunk asztalára.
A beszélgetést kenyérmustra követte, ahol gyakorlottabb és lelkes kenyérsütők hoztak kóstolót saját kenyereikből. Az érdeklődők a finom falatok mellett recepteket, tapasztalatokat osztottak meg egymással.
A koraestébe forduló délután egyik legfontosabb felismerése az volt, hogy a téma nagyon aktuális, hiszen sokan küzdenek egészségügyi problémákkal, amelyek mérsékelhetőek vagy teljesen megszüntethetőek lennének az egészséges, káros adalékanyagoktól mentes táplálkozással. A beszélgetéssorozat folytatódni fog további szakemberek és termelők bevonásával.
Hálás köszönetemet szeretném itt is kifejezni Mester Károly úrnak, amiért önzetlenül elvállalta a beszélgetést. Köszönöm Roszik Zoltán igazgató úrnak és a Tessedik Sámuel Múzeum valamennyi dolgozójának, hogy helyszínt biztosítottak és részt vettek az elő- és utómunkálatokban. Nagyon köszönöm mindenkinek, aki megsütötte és elhozta a kenyerét, és átadta a tudását az érdeklődőknek, hiszen csak az marad meg, amit tovább adunk. Köszönöm a média képviselőinek: Bagi Lászlónak és a Körös TV-nek, hogy megörökítették az elhangzott beszélgetést és elérhetővé teszik az interneten mindenkinek. S végül, de nem utolsó sorban köszönöm minden érdeklődőnek, aki jelenlétével megtisztelte a rendezvényt, szeretettel várjuk őket a következő alkalomra is! József Attila szavaival búcsúzom:
„A szerelembe – mondják –
belehal, aki él.
De úgy kell a boldogság,
mint egy falat kenyér.”
Bődi Eti
Fotó: Babák Zoltán