Menu
in

Generációváltás a cégvezetésben

Laczkó Péter, a Lawrence&Benet Zrt. alapító tulajdonosa, vezető szervezetfejlesztési szakértő a Békés Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében tartott előadást.

Laczkó Péter, a Lawrence&Benet Zrt. alapító tulajdonosa, vezető szervezetfejlesztési szakértő a Békés Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében tartott előadást. (Fotó: Pintér Vince/BVKIK)

Időben kell átadni egy céget és nem az utolsó pillanatban kapkodni – vallja Laczkó Péter, a Lawrence&Benet Zrt. alapító tulajdonosa. A vezető szervezetfejlesztési szakértő kedden tartott térítésmentes előadást a Békés Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében. Békésen, az ipartestületnél rengeteg vállalkozó gyűlt össze, hogy megtudja, mi a hatékony és sérülésmentes generációváltás módja.

– Nyugat-Európában az ötvenes cégvezetők erősen elgondolkodnak azon, hogy kinek adják át a vállalkozásukat. Ehhez stratégiát kell megfogalmazni – mondta Laczkó Péter. – A trónörökösöket kisgyerek koruk óta készítik a feladatra, megszerettetik velük a vállalkozást, mert egyébként nem fogják szívvel-lélekkel csinálni és valószínűleg megbuknak. Nyugat-Európában már a négy-ötéves gyerekek ott ülnek a nagyszülők mellett, például együtt targoncáznak. Ez részben közös időtöltés, részben tanulás. Később pedig jönnek a komolyabb feladatok is.

Magyarországon azok, akik a rendszerváltás idején vállalkozni kezdtek, most mennek nyugdíjba. Náluk még nem látszik ekkora tudatosság. Ezek erős akaratú emberek, igazi harcosok, azt hiszik, de az is lehet, hogy valóban titániumból vannak, mindenesetre nem lesznek fiatalabbak. Többen már ,,elvesztették” a gyerekeiket, a fiatalok vagy nem akarnak a vállalkozásért gürcölni vagy nem tudnak. Az előadó olyat is látott már, hogy a következő generáció szerette volna átvenni a szerepet, de a szülők nem adták át időben a stafétát, a cégnél is gyerekként kezelték a gyereket és azok feladták, kiléptek és a vállalkozás felé sem néznek. Felmerül a kérdés, mi a teendő akkor, ha nincs rátermett családtag? Ilyenkor egy nagyon szervezettségi szintre kell eljuttatni a céget és szakértő menedzsmentre kell bízni a vállalkozást és családtagok megélnek belőle – derült ki az előadásból.

A térítésmentes program a Szövetségben a vállalkozókkal VF/44/5/2023_BMKIK projekten belül valósult meg a Békés Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében.

Békés Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara – sajtó

Exit mobile version