in ,

Megkezdte munkáját az új szentandrási képviselő-testület

Ülésezik a békésszentandrási képviselő-testület október 28-án, hétfőn délután, a Polgármesteri Hivatal nagytermében.
Ülésezik a békésszentandrási képviselő-testület október 28-án, hétfőn délután, a Polgármesteri Hivatal nagytermében. (Fotó: Tatai László)

Az alakuló ülést követő első „rendes” testületi ülését tartotta a békésszentandrási képviselő-testület október 28-án, hétfőn délután, a Polgármesteri Hivatal nagytermében.

Sinka István polgármester köszöntve a megjelenteket megállapította a határozatképességet, mind a hét megválasztott képviselő jelen volt. A napirend előtti tájékoztatóban a legutóbbi ülés óta történt fontosabb eseményekről és intézkedésekről tájékoztatta a polgármester a képviselőket, akik a tájékoztatót egyhangúlag elfogadták.

Az első napirendi pontban a – szintén szokásos – Szociális, Jogi és Ügyrendi Bizottság beszámolóját ismertette dr. Bodnár Beáta bizottsági elnök az átruházott hatáskörben végzett munkáról. Az október 21-én tartott ülésen szociális célú tüzelőanyag támogatást kapott 58 fő és 1 fő részére kamatmentes kölcsönt nyújtott a bizottság. A beszámolót egyhangúlag elfogadták a képviselők.

A második napirendi pontban a központi költségvetésből várható 2025-ös önkormányzati támogatásról adott tájékoztatást Kis-Szujó Nikoletta pénzügyi és gazdálkodási csoportvezető. A tájékoztató lényege az volt, hogy az Országgyűlés várhatóan csak decemberben fogadja el Magyarország költségvetését, így még a pontos 2025-ös adatok nem ismertek. Virág Sándor, a Gazdasági Bizottság elnöke is megerősítette, hogy egyelőre a 2024-es bázisév adataival lehet kalkulálni és a 2025-ös pontos számok ismeretében tudnak majd korrigálni. A képviselők a tájékoztatót egyhangúlag tudomásul vették.

A harmadik napirendi pontban a 2025-ös költségvetést megalapozó döntésekről volt szó. Az előterjesztő Kis-Szujó Nikoletta kiemelte, hogy a helyi iparűzési adó mértékének 1,9 % -ról 2,0 % -ra, a tartózkodás utáni idegenforgalmi adó vendégéjszakák utáni mértékét 500 Ft-ról 700 Ft-ra, az építményadó mértékének esetén üdülő és gazdasági épületeknél 1.000Ft/m2-ről1.200 Ft/m2-re, míg a nem lakás céljára szolgáló építmények után 100 Ft/m2-ről 200Ft/m2-re történő emelését javasolta a Gazdasági Bizottság és kérték a megfelelő önkormányzati rendelet módosításának előkészítését a novemberi soros testületi ülésre. Az önkormányzat és intézményeinek béremelését 5%-ban látták megalapozottnak. Virág Sándor a bizottság véleményét tolmácsolva elmondta, hogy a 2025-re tervezett adóemelések többnyire nem a lakosságot érintik. A fejlesztési tervben az intézmények igényei alapján és a források rendelkezésre állásának figyelembevételével rangsoroltak. Megköszönte a pénzügyi csoportvezető előkészítő munkáját. A napirendhez kapcsolódó két határozati javaslatot egyhangúlag fogadták el.

Dr. Bodnár Beáta, Rusz Mihály és Virág Sándor képviselők a 2024. október 28-i ülésen.
Dr. Bodnár Beáta, Rusz Mihály és Virág Sándor képviselők a 2024. október 28-i ülésen. (Fotó: Tatai László)

Negyedik napirendi pontban a Településüzemeltetési Intézmény 2023-as tevékenységéről tárgyaltak, s megállapították, hogy a tervezett feladatok összességében teljesültek, így a kapcsolódó határozati javaslatot egyhangúlag elfogadták.

Az ötödik és hatodik napirendi pont is a közfoglalkoztatásról, közmunkaprogramról szólt. Az előzőben a 2023-as év szakmai beszámolóját, utóbbiban a 2024-ben eddig elvégzett munkáról tárgyaltak. A közmunka-program tavaly és idén is 17-18 fővel zajlott Békésszentandráson, s a feladatokat elvégezték, illetve időarányosan teljesítették. A határozati javaslatot egyhangúlag elfogadták mindkét napirend esetében.

A hetedik napirendi pont a Bölcsőde intézményvezetőjének felmentéséről szólt, miután Yetik-Takács Éva 2025. május 10. napjával megszerzi a nők kedvezményes nyugdíjára jogosító 40 év szolgálati jogviszonyt. A polgármester és a jogi bizottság elnöke is megköszönte az intézményvezető sok-sok éves lelkiismeretes munkáját és nyugodt nyugdíjas éveket kívánt Yetik-Takács Évának. A képviselők a határozati javaslatot egyhangúlag elfogadták.

A nyolcadik napirendi pontban a polgármester szabadságolási tervét fogadták el – egyhangúlag –, melyből kiderült, hogy Sinka Imre a 2024-ben még neki járó 10 nap szabadságát decemberben kívánja kivenni.

Nemcsényi Zsolt, Farkasné Sinka Dóra képviselők és Major Attila alpolgármester az október 28.i ülésen.
Nemcsényi Zsolt, Farkasné Sinka Dóra képviselők és Major Attila alpolgármester az október 28.i ülésen. (Fotó: Tatai László)

A kilencedik napirendi pont keretében megtárgyalták a helyi jelentőségű természeti területek védetté nyilvánításáról szóló rendelet-tervezetet. Mint kiderült, a Békés Vármegyei Kormányhivatal tett észrevételt, hogy a szentandrási vonatkozó rendelet nem felel meg teljes mértékben a vonatkozó előírásoknak, ezért kell módosítani a rendeletet. A tárgyalás során kiderült, hogy a rendelet mellékletében szereplő két területen – a holtág menti természetszerű erdősáv és az un. Pityi-gát mentén található nádas-fás-gyepes élőhely-mozaik – túl is lehetnek Békésszentandráson helyi védelemre érdemes természeti értékek. Abban maradtak, hogy ezt a témát a bizottságok tárgyalják meg és készüljön előterjesztés a védelemre érdemes lehetséges helyszínekről. A rendelet-tervezetet a képviselők egyhangúlag elfogadták.

A tizedik napirendi pontban a DAREH Önkormányzati Társulás megállapodásának módosítását fogadták el, melyben az önkormányzat képviselőjeként Sinka Imre polgármestert jelölték meg, akit akadályoztatása esetén Major Attila alpolgármester helyettesít.

A tizenegyedik napirendi pontban pályázat benyújtásáról döntöttek az önkormányzatok rendkívüli támogatásának kiírására. Amint a Gazdasági Bizottság elnöke kifejtette, minden fillérre szüksége van a településnek, ezért ezt a pályázati lehetőséget is ki kell használni.

A tizenkettedik napirendi pontban módosították a belső ellenőrzési tervet, hogy megszüntessék az ellenőrzésbeli párhuzamosságot, miután az Államkincstár is ellenőrzést jelentett be a Gondozási Központban.

A tizenharmadik napirendi pontban az intézményi létszámkeret módosításáról szóló előterjesztést fogadták el. Így egy fő köztisztviselő státusszal növekedett a hivatali létszám, a Településüzemeltetési Intézmény létszámának terhére. A hivatal köztisztviselője végzi valamennyi önkormányzati intézmény pénztári és számlázási feladatait.

A tizennegyedik napirendi pontban a Polgármesteri Hivatalban keletkezett 2 millió forint bérmaradványának felhasználását engedélyezték a képviselők. A üres álláshely és a táppénzes állományból képződött bérmaradványt a hivatali dolgozóknak fizetik ki.

A tizenötödik napirendi pont hűtő-fűtő klimaberendezés beszerzéséről szólt. A hivatalban már több ilyet elhelyeztek, a következőt a pénztár helyiségébe telepítik.

A tizenhatodik napirendi pontban a piaci parkolók bővítése beruházáshoz választottak műszaki ellenőrt: a három benyújtott ajánlat közül a legkedvezőbb Balczó Sándoré volt, vele kötnek szerződést a műszaki ellenőri feladatok ellátására.

A tizenhetedik napirendi pontban a Kenderföldi üdülősor útépítési pályázatáról döntöttek: arról, hogy pályázatot kívánnak benyújtani, majd arról, hogy projektíró cég munkáját veszik igénybe, végül a projekt menedzsmentjéről döntöttek.

A tizennyolcadik napirendi pontban a fövenystrand üzemeltetésével kapcsolatos döntéseket hoztak a képviselők, miután hatósági észrevétel érkezett un. vadkempingezésről. A döntés úgy szól, hogy a jövő májusig készüljenek el a szükséges dokumentumok.

A tizenkilencedik napirendi pontban jóváhagyták a Kajak-kenu Klub teremhasználati- és buszhasználati-kérelmét.

A bejelentések napirendi pontban Farkasné Sinka Dóra képviselő, a Művelődési Bizottság elnöke megköszönte az Általános Iskola színvonalas október 23-iki műsorát és felhívta a figyelmet, hogy a közelgő András-napi ünnepség kapcsán november 4-ig lehet javaslatokat tenni a helyi kitüntetésekre, az amatőr festők kiállítására pedig november 25-ig lehet jelentkezni.

Tatai László

Országos Bábos Gála első helyezett a süni bábcsoport

XXXII. Szendrei János Matematika Verseny