Bábcsoportunk 1990 óta, azaz 34 éve működik Szarvason. A korábbi tagok is sok szép eredménnyel büszkélkedhettek már megyei, és országos szinten is. Néhányan közülük időnként vissza is járnak, hozzánk, és büszkén emlegetik az egykori országos sikereinket.
Az idén – a korábbi Sünisek nyomdokaiba lépve – újra mi lettünk az országos Bábos Gálán a győztesek! Az ország 15 legjobb gyermek bábcsoportja szerepelt a Gálán, és közülük mi, Szarvasi Sünisek nyertük meg a Báron László Vándordíjat! Sőt, különdíjként a “Legkiválóbb alakítás – lányok közül” külön díját is közülünk választotta ki a zsűri: Káldy Zselyket.
A jelenlegi Süni Bábcsoport tagjai 6-10 éves gyerekek. Hat Gyakorló Iskolás kislány: Jancsó Anna, Kis-Kálnay Napsugár, Jancsó Janka, Gazsó Lilien, Kalán Anna, Gombos Letti, és a három Káldy testvér: Bulcsú, Zselyke, és Vajk, akik Békésszentandrásról járnak hozzánk.
A rendező és vezető Gyekiczki István Győzőné – Piroska néni – nyugalmazott szakvezető óvodapedagógus. Ő írja át a mesékből bábdarabjainkat, keresi, vágja a zenéket, varrja, javítgatja a sok játék során elhasználódott bábokat, díszleteket, játékmesterként vezeti a játékainkat, rakja színpadra velünk a bábdarabokat.
Támogatóink a mindenkori bábosaink szülei, ők a legnagyobb rajongóink és segítőink!
Remek gyakorló helyet biztosít nekünk a Gál Ferenc Egyetem Szarvasi Gyakorlóintézmény és rendszerint az itteni gyerekeknek mutatjuk be először a produkcióinkat.
Leginkább vidám népmeséket bábozunk: ördögösöket, vagy állatmeséket, de szeretjük más népek csodálatos mesevilágát is. Nyáron a bábos táborunkban mi magunk készítünk bábokat rögtönzött kis előadásainkhoz, a magunk, szüleink, testvéreink, iskolás társaink örömére. Így volt ez az idei nyáron is: testvér bábcsoportunkkal, a szegedi Mókás Bocsokkal készítettünk remek kis marionett figurákat, majd a hét zárásaként egy egész délutánt töltöttünk meg bábos előadásainkkal. Itt állítottuk színpadra a „Tátogó só” című zenés produkciónkat is, vidám maped figuráinkat már több gyakorlós és városi rendezvényen láthatták a nézők. A tanév során kevesebb időnk jut a barkácsolásra, inkább játszunk, és a bábcsoport régi jó bábjait vesszük elő. Izgalmas együtt kitalálni milyen hangja legyen a sárkánynak, hogy pörkölje meg a juhász bajuszát, vagy mitől lesz csodás a csodafurulya? Célunk, a vidám, közös játék, és a gyerekek megörvendeztetése.
Jelenleg is a kedvenceinkkel: a bunraku jellegű bábokkal játsszuk a Csodafurulyáról szóló magyar népmesét. Ezt a bábdarabot 2024 márciusában a Mezőtúri XII. Óperenciás Gyermek Bábfesztiválon mutattuk be először nagyközönség és a zsűri előtt, ahol újra elnyertük a megtisztelő „Legjobb bábelőadás” címet. Így a körzetünkből az idén mi mehettünk a Szolnoki Országos Gálára. Ez alkalommal is sok szép élménnyel gazdagodtunk, és megismerkedhettünk az ország legjobb gyermekbábosaival. Megcsodálhattuk a bábjaikat, meséiket, együtt táncolhattunk az Aba-Novák Agóra Kulturális Központ előtti téren rendezett Flash mob-on az összes résztvevővel. Egy vidám, mesés napot töltöttünk együtt, és bizony senki nem ment el üres kézzel, élmények és ötletek nélkül!
Izgalommal készülődtünk a saját bemutatónkra. A fellépésünk remekül sikerült, és sok új „hozzáértő bábos barátunk” gratulált nekünk. Kinek a sárkány, kinek az ördögök, másoknak a varázslatok tetszettek leginkább. Bulcsú szerint: „Most biztosan nyerünk!”
A nap során azonban számos, igen nívós előadást láthattunk: A legszebbek, legötletesebbek talán a Debreceni Innen és Túl, a Sárszentmihályi Mákvirágok, és a Boglári Játékszín bábcsoportok meséi voltak. Igaz, ezen csoportok bábosai nálunk sokkal nagyobbak: felsősök. Szinte igazi „profik” a bábmozgatásban, előadásban… A zsűri is csupa neves bábjátékos szakember az Országos Bábjátékos Egyesülettől: Szentirmai László, Kovács Hedvig, Tóthné Kovács Zsuzsanna, Sánta Miklósné, Papné Győri Tünde. Még Szolnok város polgármestere is eljött a rendezvényre.
Ezek láttán Bulcsú is elgondolkodott és „lejjebb adta”: „Megeszem a kalapomat, ha mi nyerünk!”
Nos, az a kalap, bizony „megevésre kerül”, mivel mi emelhettük a magasba a vándordíjat! Már azt tervezzük, miből legyen az a kalap… talán marcipánból?
A szünet után a sikeres fellépést együtt fogjuk megünnepelni minden támogatónkkal.
Ez úton is köszönjük a sok segítséget! Külön köszönet illeti a kísérő szülőknek a kellékek szállításáért, az egész napi segítségért, felelős gyermek felügyeletért, filmezésért, fotózásért, telefonos kapcsolattartásért, a finom palacsintákért. Minden Szülőnek, testvérnek az eszközök pakolásáért, támogatásért és a sok drukkolásért!
Az előadásunk megtekinthető lesz online, valamint 2025 nyarán a Nemzetközi Bábfesztivál nulladik napján, Békéscsabán, a gyermekbábosok napján, ahová most itt Szolnokon meghívást kaptunk.
SÜNIK és a bábcsoport vezetője