“Sikerüljön végre alpolgármestert választani, hogy komolyabb dolgokkal tudjunk foglalkozni”, vezette fel az ülést Molnár József csütörtök délután, amikor Csabacsűd Nagyközség Önkormányzatának képviselői tartották soros ülésüket. A település polgármestere nyilvánvalóvá tette, nem mond le jelöltállítási jogáról, ha most sem sikerül, akkor a főispán segítségét fogja kérni. Lénártné dr. Belicza Györgyi jegyző elmondta, két ülésen vannak túl úgy, hogy nem sikerült alpolgármestert választani, ebből következően az önkormányzat törvénysértő módon működik. Ahhoz, hogy eredményes legyen a választás, minősített többséget, Csabacsűd esetében négy igent kell kapnia a jelöltnek.
Ahogy arról a szavazatszámláló bizottság elnöke, Czesznak János tájékoztatta képviselőtársait, a szavazás eredményes lett, 4:3 arányban társadalmi megbízatású alpolgármesternek Gilanné Radványi Rózsát választották. Illetménye 155 ezer forint, mely megegyezik a korábbi ciklus illetményével. Ehhez további 15 százalék költségtérítés adható, ami 23250 forintot tesz ki.
A szeptember 19-től október 30-ig terjedő lejárt határidejű határozatok beszámolóját elfogadták a képviselők.
A szociális ágazati összevont pótlékból adódó többletbevétel 1,618 millióval emelte a Csabacsűdi Szociális Intézmény és Konyha harmadik negyedévi előirányzatát, amit át kellett vezetni az intézmény költségvetésében. Ezzel az éppen meghaladta a 120 milliót.
Az önkormányzat költségvetésének főösszege az elnyert támogatások és korábbi képviselő-testületi döntések alapján 23,3 millió forinttal 771,5 millióra emelkedett.
Miután változás történt a képviselő-testület összetételében, Molnár József polgármester fontosnak tartotta, hogy az új, illetve a visszatérő képviselők számára számot adjanak a költségvetés első háromnegyed évéről. Szeptember 30-ig a költségvetési bevételeknek 82,2 százaléka, a költségvetési kiadásoknak 70,2 százaléka teljesült. Jelentős a közhatalmi bevételek túlteljesítése: a tervezett összegnél 32,7 százalékkal több adó folyt be az önkormányzathoz az év első három negyedévében, tájékoztatta a képviselőket Bencsik Gábor gazdasági vezető. A teljesítési adatok alapján a képviselő-testületet döntött a bevételi előirányzatok átcsoportosításáról.
“Elmondható, hogy pénzügyi helyzetünk stabilnak mondható, előre láthatólag megőriztük azt a tartalékunkat, amivel 2024-et indítottuk”, fogalmazott a település vezetője.
A könyvtári pályázat képzési tevékenységre, illetve az energetikai tanúsítvány kiállítására döntöttek, melyik három-három cégtől kérjenek ajánlatot. A napirendhez kapcsolódóan Kerek Mihály kérte, hogy a pályázatok nyerteseinek képviselői személyesen jöjjenek el, adjanak tájékoztatót, válaszoljanak a felmerülő kérdésekre.
Közmeghallgatás időpontjának december 16., hétfő 16 órát határozták meg a képviselők. Helye a művelődési ház előterében lesz.
A szennyvízszippantás díját a gazdálkodó szervezetek számára 2025. január 1-től köbméterenként 5 ezer forintban javasolta megállapítani Válkovszky Mihály. Az energiaárak megemelkedése miatt nem kell különösebben megmagyarázni, miért, jelentette ki. Éves szinten a szippantás a vállalkozói szféra számára 10-20 közötti alkalmat jelent.
Bejelentések között elsőként Pljesovszki Mihály a Gazsó-lakás további ingyenes használatának kérésével érkezett. A képviselők úgy döntöttek, hogy az Iskola 9/a alatti ingatlant a közüzemi díjak továbbszámlázása mellett 2025. december 31-ig a kérésnek megfelelően térítés mentesen az iskola használatában marad.
A közérdekű bejelentések között Kerek Mihály a képviselői tiszteletdíjak emelésére vonatkozó kérdésére Molnár József elmondta, nem akart a kérdés elé menni az alpolgármester megválasztása előtt. Ezzel kapcsolatban javaslatokat vár. A testületi ülésekre nem járó képviselők szankcionálásaként a tiszteletdíjuk 25 százaléka megvonható, ha rendszeressé válik a dolog, akkor 50 százaléka.
Szintén Kerek Mihály tett fel kérdést az idősek napján külső cégtől történt rendelés miértjére. Bencsik Gábor gazdasági vezető és Molnár József elmondta, hogy gazdaságossági számítások, illetve az önkormányzatok intézményeire vonatkozó sajátságos szabályok szerint ez volt a kedvezőbb.
Kerek Mihály az orvosi szolgálati lakás felhasználásával kapcsolatban tett fel kérdést. Molnár József elmondta, nyilatkoztatják az orvost, mire használja.