Menu
in ,

Pályaorientációs nap a Vajdában

23 volt vajdás jött el, hogy egy bő óra keretében válaszaival segítse a „kisebbeket” a pályaorientációban.

23 volt vajdás jött el, hogy egy bő óra keretében válaszaival segítse a „kisebbeket” a pályaorientációban.

Az általános iskolásoknak szóló nyílt napok után a saját diákjainknak is meg szerettük volna adni a lehetőséget, hogy kicsit elgondolkodhassanak a jövőjükről, az előttük álló egyetemi évekről, arról, milyen szakma érdekli majd őket az érettségi után. November 15-ére ezért pályaorientációs napot szerveztünk.

A nap célja az volt, hogy a saját szintjén mindenki kapjon valamiféle segítséget ehhez az „elgondolkodáshoz”. A 9. évfolyam ezért három hatvanperces foglalkozáson vett részt, melyek során különböző tanulási technikákkal ismerkedhettek, önismereti és pályaorientációs kérdőíveket, teszteket töltöttek ki és elemeztek, illetve a Szarvasi Család- és Gyermekjóléti Központ munkatársaitól az iskolai zaklatásról, annak megelőzéséről és megoldásáról hallhattak előadást.

A 10. évfolyam külső helyszínen vett részt egy, a témához kapcsolódó eseményen. Iskolánk évek óta jó kapcsolatot ápol a Szarvasi Munkaügyi Központtal, akik az idén is segítettek a programunkat színesebbé tenni. Az általuk szervezett délelőttön diákjaink olyan szarvasi vagy környékbeli szakemberek, vállalkozók előadásait hallgathatták meg, akik – egy kivételével – valahogy kötődnek a gimnáziumhoz, és szívesen bemutatták eddigi életútjukat, elmesélték, milyen döntések határozták meg azt a folyamatot, amelynek során eljutottak szakterületükön oda, ahol most tartanak. Az előadók: Szántosi Attila, a Biohungaricum Kft. ügyvezetője, Bogdán Tamás, a Liget Wellness és Konferenciahotel igazgatója, Dr. Bódis Bendegúz általános orvos, Győri Krisztián informatikus és Szűcs Krisztina közgazdász.

A 11. és 12. évfolyamosokra várt a leghosszabb program, de mivel ők állnak a legközelebb a pályaválasztáshoz, ez nem is csoda. Elsőként különböző egyetemek előadásait hallgathatták meg, elfogadta meghívásunkat a Szegedi Tudományegyetem, a Gál Ferenc Egyetem és a MATE szarvasi kara és a Budapesti Gazdasági Egyetem. Ez a lehetőség természetesen ezen intézmények számára is hasznos, hiszen itt tudnak jövőbeli hallgatókat toborozni maguknak. A délelőtt második része interaktívabb volt, hiszen tanulóink egykori vajdásokkal beszélgethettek az egyetemi életről, az első évek nehézségeiről, az egyes szakokról, karokról. Nagy örömünkre 23 volt diákunk fogadta el meghívásunkat, és jött el, hogy egy bő óra keretében válaszaival segítse a „kisebbeket” a pályaorientációban. A szakterületeik rendkívül sokfélék voltak: különböző mérnöki szakok, orvosi, jogi, tanári és gazdasági szakok, média és kommunikáció, pszichológia, dietetika, gyógytornász stb. Jó volt látni, hogy sok gimnazista már konkrét elképzelésekkel rendelkezik, így a hozzá közel álló szakok képviselőit kérdezgette. Ugyanakkor ez a lehetőség azok számára is hasznos volt, akik még bizonytalanok, hiszen hallhattak információkat egymástól teljesen eltérő szakmákról, ami a későbbiekben megkönnyítheti számukra a választást.

Reméljük, hogy előadó és diák egyaránt jól érezte magát ezen a napon, és tudtunk némi iránymutatást adni minden tanulónak, aki a különböző programokon részt vett. Köszönjük a segítséget a Szarvasi Család- és Gyermekjóléti Központnak, a Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályának és minden volt vajdás diáknak!

Németh Judit igh.

Exit mobile version