in , ,

Közös önkormányzati hivatalt hozott létre Csabacsűd és Szarvas

Molnár József, Csabacsűd, és Hodálik Pál Szarvas polgármestere aláírta a közös önkormányzati hivatal létrehozásáról szóló megállapodást.
Molnár József, Csabacsűd, és Hodálik Pál Szarvas polgármestere aláírta a közös önkormányzati hivatal létrehozásáról szóló megállapodást. (Fotó: Babák Zoltán)

A közelmúltban adtunk hírt arról, hogy Csabacsűd nagyközség 100 évvel ezelőtt vált külön Békésszentandrástól. Akkor, amíg az ottani községháza el nem készült, a hivatal Szarvason működött. A történelem 100 év és néhány nap múlva megismétli önmagát, 2025. január 1-től Szarvas és Csabacsűd közös önkormányzati hivatalt működtet.

Ha egy szóban kellene összefoglalnunk, mit jelent ez az állampolgároknak, akkor azt mondanánk, semmit. Ha egy mondatban, akkor így lehetne: Csabacsűd a csabacsűdieké, Szarvas a szarvasiaké marad. Ha kettőben, hozzátennénk még, hogy ez egy olyan hivatali szervezeti változás, amiből a lakosság semmit sem fog észre venni.

A történet, aminek a végén csütörtök délután megalakult a Szarvasi Közös Önkormányzati Hivatal, már-már szappanoperába hajlik.

“Szarvas város önkormányzata és Csabacsűd nagyközség önkormányzata először, de úgy néz ki, hogy nem utoljára tart együttes ülést, amely ülésnek egyetlen témája lesz a közös polgármesteri vagy önkormányzati hivatalnak a létrehozása”, nyitotta meg az ülést a házigazda jogán Hodálik Pál, Szarvas város polgármestere. Jobbján ült Molnár József, Csabacsűd polgármestere, valamint Csabacsűd jegyzője, Lénártné dr. Belicza Györgyi, balján dr. Melis János, Szarvas város címzetes főjegyzője. A városvezető megállapította, hogy a szarvasi testület határozatképes, majd átadta a szót Molnár Józsefnek, aki kijelentette, hogy a csabacsűdi testület is hiánytalanul felsorakozott a hivatalos aktushoz.

A közös ülést esetleg a Szarvasi Televízión követők kedvéért Hodálik Pál röviden összefoglalta, mi vezetett a jelenlegi helyzethez. Június 9-én lezajlottak az önkormányzati választások, amit követően Bohrát Mária, Örménykút, valamint Molnár József, Csabacsűd polgármestere megkereste, hogy Csabacsűd és Örménykút együttes lakossága 2000 fő alá, egészen pontosan 1999 főre csökkent. A 2000 alatti lélekszámú települések közös önkormányzati hivatal létrehozására kényszerülnek egy vagy több, maximum hét településsel úgy, hogy lakosságszámuk meghaladja ezt a törvény által szabott határt. A két település korábban is így működött Csabacsűdön.

Hodálik Pál elmondta, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének társelnökeként igyekezett elérni, hogy méltányosságból maradhassanak a korábbi társulásban, már csak azért is, mert pár hónappal később már újra 2003-an voltak. Ügyükben beszélt Navracsics Tibor területfejlesztési miniszterrel, illetve dr. Dukai Miklóssal, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkárával, aki hozzájárulását adta, hogy maradjon minden a régiben. Molnár József sem várt tétlenül, ő Takács Árpád főispán segítségével érte el, hogy Békés megyei körútja során fogadja Navracsics Tibor, hogy személyesen is egyeztessen ebben a kérdésben. November 8-án azt az információt kapták, hogy a kormányzat elé kerül egy olyan törvénymódosítás, ahol a miniszter 1990 főig gyakorolhatja a méltányosság jogát, megengedheti, hogy megmaradjanak ezek a közös önkormányzati hivatalok.

Itt mind Csabacsűd, mind Szarvas polgármestere úgy gondolta, “dombon a tanya”.

“Gyakorlatilag elértük azt, amit szerettünk volna, majd szembesültünk azzal, hogy mégsem”, fogalmazott Hodálik Pál. Együtt értesültek arról, hogy Örménykút község képviselő-testülete úgy döntött, hogy Kondoros és Kardos települések közös önkormányzati hivatalához kívánnak csatlakozni. “Csabacsűd a légüres térben maradt”, majd tett egy kísérletet Kondoros illetve Békésszentandrás felé, de mindkét településen elutasították őket.

Miután a 2000 alatti település jelentkezését a határos város köteles elfogadni, Szarvas nem volt döntési helyzetben, de mint azt Hodálik Pál kijelentette, fel sem merült volna, hogy elutasítsák Csabacsűd kérését.

Ilyen előzményeket eredményeképp ült össze a két testület, hogy közös ülésen erősítsék meg egyesülési szándékukat az önkormányzati hivatal tekintetében.

A félreértések elkerülése végett Hodálik Pál tisztába tette a kérdést, Csabacsűdnek Molnár József a polgármestere, és a megválasztott képviselők a csabacsűdi testület tagjai, Szarvason pedig ő és képviselőtársai gyakorolják a városvezetés jogát.

Semmi sem változik a választott önkormányzat szintjén.

Ami változik, az a hivatali szervezet. Közös jegyzője és aljegyzője lesz a két településnek, illetve a hivatali működést biztosító apparátus jelen esetben kettőből lesz egybegyúrva.

Átvéve a szót Molnár József először megköszönte a szép tortát, amit Hodálik Pál vitt neki a 100 éves születésnapra. Elmondta, képviselőtestületük 1925. március 18-án alakult meg, és 1932 tavaszáig Szarvason tartották a testületi üléseket. Jelen helyzetre kanyarodva elárulta, ő bízott abban, hogy az engedélyek birtokában minden megy tovább a megszokott úton. A pofon akkor érte, amikor a Navracsics Tibor miniszterrel történt megbeszélés után tájékoztatta Örménykút polgármestere, hogy ő már megegyezett Kondorossal.

Dr. Melis János címzetes főjegyző bevezetésként elmondta, nagyon értékes jövőbeni munkatársakat ismertek meg Csabacsűd részéről. Ráadásul a csabacsűdiek már gyakorlottak a közös hivatal működtetésében , amit ők most tanulnak. A megállapodás alapján a csabacsűdi kirendeltségnél 8 fő fog dolgozni egy kirendeltségvezető irányítása mellett. “Ahogy az én polgármesterem ezt elmondta, az irányítás joga megmarad a csabacsűdi polgármesternél. A kollégák az én beosztottaim lesznek, a munkáltatói jogok gyakorlása a szarvasi jegyzőre fog tartozni”, tette hozzá dr. Melis János.

A két önkormányzat 2025. január 1. napjával közös önkormányzati hivatalt hoz létre Szarvasi Közös Önkormányzati Hivatal elnevezéssel.

Miután mindkét képviselő-testület jóváhagyta a Szarvasi Közös Önkormányzati Hivatal alapító okiratát, felhatalmazta a polgármestereket az előterjesztés mellékletét képező alapító okiratok aláírására.

Többször visszatértek arra a tisztázó kérdésre, hogy Csabacsűd és Szarvas is egymástól függetlenül tovább működik polgármestere vezetésével. A csabacsűdi önkormányzat továbbra is a csabacsűdi fennhatóság alá tartozó ügyeket intézi, a szarvasi meg a szarvasiakét. Az ügyes-bajos dolgaikat, a kiszolgálásukat, a határozataik végrehajtását ezentúl nem két hivatal, hanem egy közös fogja csinálni.

Molnár József hozzátette, “Csabacsűdön továbbra is lesz ügyfélfogadás. Ha bárkinek bármilyen ügyes-bajos dolga lesz, legyen az akár szociális probléma, adófizetéssel kapcsolatos ügyintézés, vagy bármi olyan jellegű dolog, ami adott esetben az állampolgár részéről fölmerül, továbbra is szívesen várjuk a Szabadság utca 41. szám alatti községházán az ügyfeleket, és szeretném még itt kiegészíteni annyival az elhangzottakat, hogy még mielőtt Facebookos pletykaáradat lesz abból, hogy változik majd a csabacsűdi óvoda működése, iskola működése… Szeretném leszögezni, hogy minden változatlan formában megy.

Hodálik Pál polgármester sajtótájékoztatót tart az idei adventi programokkal kapcsolatban.

A karácsony csodája mindenkinek jár…

A mérkőzés a korábban csabacsűdi Viszkok Gábor góljával dőlt el a Hunyadi javára.

Egy igazán nézhető szomszédvári rangadó szezonzárásként