in ,

A Michelin Guide a gasztronómia ezüst Oscarjával ismerte el az Újváros Bisztrót

Szin Bence és Szinné Pusztai Szilvia, az Újváros Bisztró tulajdonosai, balról Gál Csaba étteremvezető, jobból Piltz Zoltán séf.
Szin Bence és Szinné Pusztai Szilvia, az Újváros Bisztró tulajdonosai, balról Gál Csaba étteremvezető, jobból Piltz Zoltán séf.

A Michelin Guide csillagaira, vagy bármilyen elismerésére nem lehet pályázni. Az a “MICHELIN GUIDE”, a gasztronómia Oscarja. Nem lehet tudni, jönnek vagy sem a gasztronómia csúcsítészei, nem lehet készülni rájuk. Ahogy az kedd este kiderült, az Újvárosi Bisztróban valamikor a nyáron elején járhattak, amire a desszertből következtet az Újváros Bisztrót működtető pár, Szin Bence és felesége, Szinné Pusztai Szilvia.

A kiadvány szerint, a bírálóknak a harcsapaprikás tetszett a legjobban.

Csak a korábbi adatbekérés alapján sejtették, hogy meghívást kaphatnak a Michelin Guide december 10-i ünnepélyes díjátadó gálájára, ami minimum azt jelentheti, hogy egy évig egy Michelin Guide általi ajánlást tudhatnak a magukénak. Tisztában voltak vele, hogy a koncepciójuk miatt csillagra nincs esélyük. Ehhez kisadagos, több sokfogásos mesterien elkészített menüvel kellene menniük, míg náluk kevesebb, de nagyobb fogás van, à la carte-ról lehet olyat választani, amivel egy fogásból is jól lehet lakni. A séf a kezdettől fogva Bib Gourmand minősítést tartotta a számukra tökéletes díjnak.

A Michelin Guide értékelési és jelölési rendszerének a csúcsa a három csillag, ami azt jelenti, hogy annak a vendéglátóhelynek a felkeresése önmagában is megér egy hosszabb kirándulást. Ilyen nincs még Magyarországon. Határon innen az idén két vendéglő kapott két csillagot. Ezek a helyek mindenképp megérnek egy kitérőt, ha arra járunk. Nyolcan örülhettek az egy csillagnak, hozzájuk mindenképp érdemes betérni.

A Bib Gourmand minősítéssel bíró vendéglők a csillagokat magukénak tudó és a Michelin Guide ajánlásával büszkélkedő vendéglők között helyezkednek el.

Ezt a “kiváló ár-érték arányú” éttermeknek ítélhetik oda, amelyek magas minőséget szolgáltatnak megfizethető áron.

A konyhát kezdetektől irányító séf megérzése jó volt. A Bib Gourmand minősítésű éttermek közül elsőként őt, Piltz Zoltánt, az Újváros Bisztró séfjét kérte a színpadra Ördög Nóra és Szujó Zoltán.

“London, Budapest és Szarvas… mi a különbség a három helyszín között, miért pont Szarvason érzed jól és otthonosan magad?”, tették fel a séfnek a kérdést. “Mindegyik a Föld bolygón van. A vendég az vendég. Volt, amikor Londonban David Beckham állt előttem, most a Szarvason élő emberek”, válaszolta az Újváros Bisztró konyhafőnöke.

A magyar gasztronómia térképére már nyitásukat követően felkerült az Újváros Bisztró, most a Bib Gourmand minősítéssel a nemzetközi gasztronómiai térképen is helyet vívtak ki maguknak. Az elmúlt két és fél év során nyilvánvalóvá vált számukra, hogy a náluk fogyasztó vendégek közül sokan Budapestről vagy a Dunántúlról kifejezetten azért utaztak a távoli Szarvasra, mert meg akarták élni a hely és a konyhájuk nyújtotta komplex élményt. Céljuk, hogy a vendég ne azt mondja, “hogy ez nem volt rossz”, hanem azt, hogy minden megtett kilométer megérte, ide visszajövök máskor is, fogalmazta meg küldetésüket a házaspár.

Közös hobbijuk a gasztronómia, az új ízek felderítése, legyen szó kávéról, borról, koktélról vagy ételről. Egy-egy külföldi út után a barátok nem a látványosságok után érdeklődnek tőlük, hanem arról, milyen éttermekben étkeztek. Két és fél éve nyílt meg az Újváros Bisztró, aminek gerincét kedvenc nyugati és keleti konyháik ízei adták, azonban hamar rádöbbentek, hogy a vendéglátás nem szólhat csak az önmegvalósításról, az ahhoz vezető úton alkukat is kell kötni. Belátták, ha csak innováció van az étlapon, a tájegységre jellemző tradicionális ételeket mellőzik, azzal csak rétegközönséget érnek el, lehet, hogy pont a helyieket veszítik el. Ha a pacal újvárosi módra nem is került fel még az étlapra, úgy állítják össze azt, hogy mindig legyen egy klasszikus magyar fogás, gulyásleves, brassói, rántott harcsa, de mindegyikbe igyekeznek valami pluszt tenni. A tradicionális ízek mellett mindig szerepel az étlapon egy mediterrán vagy egy ázsiai fogás, hogy legyen választási lehetősége a vendégnek.

Újra szeretnék pozícionálni a szarvasiak gasztrotérképén az Újvárosi Bisztrót, hiszen a bisztró kifejezéssel is azt szerették volna kifejezni, hogy az nem csak egy alkalmi hely, oda bármikor be lehet menni hétköznap is egy ebédre, vacsorára vagy céges megbeszélésre, de randevúra is. A minőség megtartása mellet jelentősen csökkentették az ételek árait. A Bib Gurmand térképen euroszimbólumokkal jelölik az adott vendéglátóhely árszínvonalát. Míg a legközelebbi, száz kilométerre levő szegedi étteremnél azt négy euróval jelölték, addig az Újváros Bisztró neve mellett mindössze kettő áll.

Piltz Zoltán séf ebédmenüt állít össze hétről hétre, aminek az ára szarvasi mértékkel nézve is a helyére került. Lehet, hogy az a másfélszerese a környéken jellemzőnek, de a menü is pont azokból az alapanyagokból készül, mint azok az ételek, amivel a Bib Gourmand minősítést kiérdemelték, hívták fel a figyelmemet a tulajdonosok.

Ha megnézzük a Michelin Guide térképét, azt látjuk, hogy erősen Budapest központú, illetve legyen szó a Dunán inneni vagy túli részről, az északi országrész lényegesen erősebben reprezentált, mint a déli, ahol mindössze néhány étterem árválkodik.

Ezért is hatalmas elismerés számukra, hogy a Michelin Guide magyar gasztronómiáról rajzolt térképének száz kilométer sugarú fehér foltjának a közepére felkerült egy, a szája szélét nyaló Michelin-baba ikonja, ami mellett az áll, hogy Újváros Bisztró, Szarvas.

Molnár Ábel úti beszámolója a Tessedik Sámuel Múzeumban 2024. december 18-án.

Molnár Ábel sokadszor gurult világgá és vissza

Az est meglepetése Rőser Orsolya Hajnalka operaénekes volt.

Meglepetésekkel és elismerésekkel zárult a óév zenés búcsúztatása