Menu
in ,

Ha egy puska előkerül, el is fog sülni

Boronyák Gergely és Nyári Beáta Csehov Medve című egyfelvonásosának kosztümös főpróbáján a Cervinus Teátrumban 2025. február 13-án. (Fotó: Babák Zoltán)

Boronyák Gergely és Nyári Beáta Csehov Medve című egyfelvonásosának kosztümös főpróbáján a Cervinus Teátrumban 2025. február 13-án. (Fotó: Babák Zoltán)

2025. február 14-én mutatta be a Cervinus Teátrum Anton Pavlovics Csehov: Medve és a Leánykérés című két egyfelvonásos vígjátékát (tréfáját) Sík Endre fordításában, Vas-Zoltán Iván rendezésében.

A két darab nem ismeretlen Szarvason, hiszen 2015-ben még a Romkocsmában Benkő Géza, 2018 decemberében pedig Dósa Zsuzsa rendezésében láthattuk. (De 2021-ben a Szarvasi Vízi Színházban a Beregszászi Illyés Gyula Színház előadásában is bemutatták Csehov vidám darabját, akkor egy harmadikkal együtt.)

Számomra Csehov éppen a felolvasók kapcsán vált befogadhatóvá, mert a színészekkel beszélgetve, szinte mindenki – akivel szóba került – ódákat zenget Csehov írásairól, így kaptam kedvet, hogy írásait olvassam.

Az első felvonásban a Medve című alkotás kelt életre. Szmirnov, Grigorij Sztyepanovics (Boronyák Gergely), még nem öreg földbirtokos, elmegy Popova, Jelena Ivanovna (Nyári Beáta), fitos orrú özvegy földbirtokosnőhöz, hogy a férje adóságát kérje, mert különben elveszíti a birtokát, ha nem fizet. Az özvegy visszavonultan él férje halála óta (hét hónapja), akit közel enged magához egyedül Luka, a lakája (Király Adrián). A karakán özvegy az adósságot elismeri, de nem tud fizetni így kisebb vita alakul ki a nyers modorú goromba Szmirnov és a gyászoló özvegy között, aki Szmirnovot Medvének titulálja – de ezzel felkeltei a dühöngő földbirtokos figyelmét…

A Leánykérés című mű, szintén földbirtokosokról szól, amelyben Csubukov, Sztyepan Sztyepanovics (Király Adrián), földbirtokos házába beállít a szomszédja Lomov, Ivan Vasziljevics (Boronyák Gergely), az egészséges, de magát betegnek képzelő földbirtokos, hogy megkérje Csubukov lánya, Natalja, Sztyepanovna (Nyári Beáta) kezét. A frigyre mindhárman örömmel igent mondanának, de a boldog beszélgetés közben szóba kerül egy értéktelen, kicsi földterület, a Bivalyrét, amit mindketten a sajátjukénak tudnak. Elméletileg, ha a házasság létrejön, amire mindkét fél hajlandó, teljesen mindegy kié, de az elv, a tudat, az már más kérdés. Ez a helyzet ugyan megoldódik, de jön a következő…

Nem volt könnyű dolguk a színészeknek, mert két teljesen más karaktert kellett eljátszani egyetlen estén. Az, hogy más-más karaktert kell megmutatni a színészeknek az egyiket „le kell venni”, a másik „bőrébe pedig belebújni”. Ráadásul Nyári Beáta, Boronyák Gergely és Király Adrián szinte végig színpadon vannak, vagyis az átalakulásnak az első perctől meg kell történnie. De mindhárman remekeltek szerepükben.

A humoros, fordulatokban gazdag vígjátékot mindhárom színművész remek alakítással játszotta. Boronyák Gergely két nagyon eltérő figurát vitt színpadra. A Medvében egy otromba, goromba, de egy nagyon is esendő ember alakít, aki csak akkor jött el a pénzért, amikor valóban nagy szüksége volt rá. A Leánykérésben teljesen más karaktert mutatott meg, hiszen Lomov halk szavú, de határozott ember, mondhatni önfejű, makacs. De a két eltérő karaktert nagyon szépen, tökéletesen alakította Boronyák Gergely.

Nyári Beáta karakterei is eltérőek. A Medvében egy olyan nőt mutatott meg, aki falak mögé bújik – igaz, meg van az oka. De szeretne kijönni az álarca mögül, mert nagyon is karakán nő, alapjában véve vidám, ami eddig esetleg nem mutatkozhatott meg. Talán emiatt is válnak egyre vonzóbbá egymás számára. A Leánykérésben egy kezdetektől fogva vidám, szinte férfias viselkedésű lányt láthatunk, aki csak akkor lágyul el, amikor megtudja feleségül kérték. De, mint ahogyan Lomov, úgy Natalja is ragaszkodik elveihez – amikor tulajdonképpen nincs jelentősége. Nyári Beáta mindkét szerepét kiválóan formálta meg!

Király Adrián is nagyon más-más karaktert alakított. Az elsőben az úrnőjét védő lakájt, Lukát, a másodikban Csubukov földbirtokost. Lukaként gondoskodó, védelmező, Csubukovként lányát imádó apaként hódította meg a közönséget. Mindkettőben megnyerően, szimpatikusan, nagyon jól alakította szerepét.

Vas-Zoltán Iván érdeme, hogy nem akarta kicsavarni a történetet, ettől vált nagyon kedvessé a darab. A poénok találtak, a nézők nevetése mutatta, hogy nagy szükség van Csehovra is, hiszen ma is nevet a közönség az általa írt történeteken.

A Cervinus Teátrum még több előadást tervez, érdemes megnézni!

Galambos Edit

A fotókat Babák Zoltán készítette.

Exit mobile version