Sok megnyitó volt már a megújított Ruzicskay Alkotóházban, de kevésen volt annyi érdeklődő, mint a fiatal művészek kiállításáén, állapította meg a TERRA et CREATURA című kiállítás egy hete történt megnyitóján Hodálik Pál polgármester a Ruzicskay Alkotóházban. Külön örömét fejezte ki, hogy a négy alkotó közül kettő szarvasi, a kerámiaművész Pető Réka és a szobrászhallgató Sarfenstein Ditta a Chován Kálmán Alapfokú Művészeti Iskolából indult. A két társkiállító, a szobrász Cséffai Györgyi és a keramikus Hári István Békéscsabáról érkezett. Mindannyiuk felé köszönetét fejezte ki, hogy kiállításukkal megtisztelték városunkat.
“Mindannyian egyetemeket végzett professzionális alkotók, külföldi ösztöndíjak révén is világlátott, nyelveket beszélő mint az egykori peregrinus diákok, kvalitásos művészként térjenek haza, hogy bemutathassák eddigi munkáikat, a sikereik tárgyi valóságát. A környezet, szokások, hagyományok, ahol felnevelkedtek, köti össze őket. Az emlékképeket szakrális tárgyakká formálják, a mitologikus példázatokat kifinomult plasztikai megoldásokkal teszik kézzelfoghatóvá, és töltik meg korszerű mondanivalóval”, fogalmazott megnyitójában Lestyan-Goda János szobrászművész, majd sorra vette az alkotók művészetét, akik “a kultúrateremtést mint létezési formát tették magukévá”.
A kiállítás kurátora, Ván Hajnalka művészettörténész szarvasi művészeket keresett. Nyomozása eredményeként bukkant a Pető Rékára és Sarfenstein Dittára, illetve kibővítve a kutatás sugarát, a két békéscsabaira, Cséffai Györgyire és Hári Istvánra, akiknek a munkáit végül meg is tekinthetjük a Ruzicskay Alkotóház nagy kiállítótermében.
A két szobrász, illetve a két keramikus között egyensúlyt kellett teremteni, ugyanakkor a válogatás szempontja volt, hogy a kiállított művek korrektül adják vissza munkásságukat. “A szobrászok jellemzően méretben nagyobb léptékben gondolkodnak, ezért a kiállításon is jobban dominálják a teret, míg a kerámia egy intimebb műfaj”, fogalmazott Ván Hajnalka. Mindezeken túl igyekezett megtartani azt az elvet, hogy ne egymás rovására mutatkozzanak be. Mindannyiuknál felismerhető a terrakottához való kapcsolat, innen jött a kiállítás címe is, ami a szülőföldre való utalást jeleníti meg.
A két szarvasi alkotóval a Körös Televízió riportere, Kozák Orsolya beszélgetett bővebben. Az alábbiakban a rendelkezésünkre bocsátott hanganyagból szemezgettünk.
Pető Réka Fabó Éva kerámiaóráit nagyon szerette, de nem gondolta, hogy ezeket művészeti formában fogja tovább vinni. A Pécsi Tudományegyetem művészeti karán keramikusként végzett, jelenleg fogyatékkal élőknek tanítja a kerámiakészítést. A formák izgatják, azok alakulása, ellentéte, az, hogy ezeket egy tárgyon belül hogy lehet egybekapcsolni. A kiállításra a diplomamunkájának egy részét hozta el, illetve egy régebbi padlóvázáját.
Sarfenstein Ditta a Magyar Képzőművészeti Egyetemen végzős hallgatója. A szobrászatban jelenleg a háromdimenziós tervezés foglalkoztatja, illetve a digitális technikák gyakorlatba átültetése, a kézműves technikáknak digitálisan megoldható formája érdekli. Nem skatulyázza be magát szobrászként, képzőművésznek definiálja magát. Rajzol, fest, szeret interdiszciplinárisan, több művészeti ágban dolgozni. Két-három éve foglalkozik 3D tervezéssel, a 3D tollal való rajzolással, a kiállításon két ilyen munkája került közönség elé.
A TERRA ET CREATURA – Cséffai Györgyi, Hári István, Pető Réka és Sarfenstein Ditta közös kiállítása a Ruzicskay Alkotóházban március 22-ig látogatható.