2025. március 21-én került megrendezésre a ROHU00244 Genomics „A tudáscsere erősítése a növényi genomika területén a határokon átnyúló stratégiai együttműködések fejlesztése révén a román-magyar határmenti régióban” című projekt (rohugen.eu) nyitórendezvénye Szarvason, a MATE Tudásközpontban. A projekt az Interreg VI-A Románia-Magyarország Program keretében valósul meg (www.interreg-rohu.eu), az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásában. A program célja közös, román-magyar projektek finanszírozása, amelyek közös megközelítést, valamint innovatív megoldásokat követelnek, a határ mindkét oldalán felmerülő igények kiszolgálására, hozzájárulva ezáltal a jogosult terület fenntartható fejlődéséhez.
A projekt vezető partnere a Temesvári I. Mihály Király Élettudományi Egyetem, magyar részről pedig a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) szarvasi egységei, a MATE Környezettudományi Intézetének Öntözési és Vízgazdálkodási Kutatóközpontja (ÖVKI) és az Öntözésfejlesztési és Meliorációs Tanszéke (ÖMT). A több mint 100 fős nyitókonferencián képviseltette magát a népes román delegáción túl Beszédes Nimród Attila a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Vármegyei Igazgatóság vármegyei elnöki kabinetvezetője, Gombkötő Zoltán a Békés Vármegyei Kormányhivatal Tűzvédelmi, Iparbiztonsági és Vízügyi Hatósági Főosztály főosztályvezetője, a szarvasi Tessedik Sámuel Kertbarát Körből Jurák Pál elnök vezetésével kertbarátok, valamint őstermelők, gazdák, illetve a MATE oktatói, kutatói és hallgatói.
A projekt fő célja a genetikai értékkel bíró fokhagyma és vöröshagyma fajok helyi változatai eltűnésének megállítása. A növénygenomika olyan regionális stratégiai jelentőségű terület, amely megcélozza a vidéki gazdaságok fejlődését, táji követelményei és az általános társadalmi problémák alapján történő együttműködést. A projektnek kettős haszna van, egyfelől általános tájékoztatást nyújt a növénygenetikai alapokról, rokonsági fokokról; valamint a fenotípusos jellemzőkről (melyek befolyásolják a növény fejlődését), másfelől segíti az oktatást (fiatal szakemberek, diákok, oktatók, gazdálkodók számára nyújt új információkat) és javaslatot tehet az értékes genetikai anyagok megőrzésére. Továbbá szeretnék felhívni a figyelmet a kertészeti termékekben fellelhető helyi értékekre, azok megkülönböztetésére, és termesztésben való megőrzésére.
A Nyitókonferencián előadást tartott a Temesvári I. Mihály Király Élettudományi Egyetem képviseletében Dr. Andreea Adriana Petcov projektmenedzser, aki bemutatta az Interreg ROHU00244 Genomics projekt célkitűzéseit, illetve várható eredményeit. A MATE képviseletében pedig Dr. Bozán Csaba projektmenedzser ismertette a MATE szarvasi egységeinek tevékenységét, szerepét a projekt végrehajtásban, illetve bemutatta a résztvevőket, majd Dr. Valkovszki Noémi Júlia adott tájékoztatást a magyar vöröshagyma- és fokhagyma-termesztés múltjáról, a jelenlegi helyzetéről és a jövőbeli lehetőségeiről. Az ebédet követően a meghívottak látogatást tettek a MATE KÖTI ÖVKI Liziméter Telepén, ahol a kísérleti helyszínt tekintették meg.
A projekt teljes költségvetése 199,640 euró, és 2025. február 24-étől kezdődően 12 hónapon keresztül tart.
„Jelen sajtóközlemény tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió álláspontját.”
MATE KÖTI ÖVKI – sajtó
A fotókat Dr. Túri Norbert (MATE KÖTI ÖVKI) készítette.