Menu
in

Interreg a magyar és román vörös- és fokhagyma tájfajták jövőjéért

Bodnár Károly projektkoordinátor, dr. Andreea Adriana Petcov projektmenedzser (Temesvári I. Mihály Király Élettudományi Egyetem) és dr. Bozán Csaba projektmenedzser (MATE).

Bodnár Károly projektkoordinátor, dr. Andreea Adriana Petcov projektmenedzser (Temesvári I. Mihály Király Élettudományi Egyetem) és dr. Bozán Csaba projektmenedzser (MATE). (Fotó: Dr. Túri Norbert)

2025. március 21-én került megrendezésre a ROHU00244 Genomics „A tudáscsere erősítése a növényi genomika területén a határokon átnyúló stratégiai együttműködések fejlesztése révén a román-magyar határmenti régióban” című projekt (rohugen.eu) nyitórendezvénye Szarvason, a MATE Tudásközpontban. A projekt az Interreg VI-A Románia-Magyarország Program keretében valósul meg (www.interreg-rohu.eu), az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásában. A program célja közös, román-magyar projektek finanszírozása, amelyek közös megközelítést, valamint innovatív megoldásokat követelnek, a határ mindkét oldalán felmerülő igények kiszolgálására, hozzájárulva ezáltal a jogosult terület fenntartható fejlődéséhez.

A projekt vezető partnere a Temesvári I. Mihály Király Élettudományi Egyetem, magyar részről pedig a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) szarvasi egységei, a MATE Környezettudományi Intézetének Öntözési és Vízgazdálkodási Kutatóközpontja (ÖVKI) és az Öntözésfejlesztési és Meliorációs Tanszéke (ÖMT). A több mint 100 fős nyitókonferencián képviseltette magát a népes román delegáción túl Beszédes Nimród Attila a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Vármegyei Igazgatóság vármegyei elnöki kabinetvezetője, Gombkötő Zoltán a Békés Vármegyei Kormányhivatal Tűzvédelmi, Iparbiztonsági és Vízügyi Hatósági Főosztály főosztályvezetője, a szarvasi Tessedik Sámuel Kertbarát Körből Jurák Pál elnök vezetésével kertbarátok, valamint őstermelők, gazdák, illetve a MATE oktatói, kutatói és hallgatói.

A projekt fő célja a genetikai értékkel bíró fokhagyma és vöröshagyma fajok helyi változatai eltűnésének megállítása. A növénygenomika olyan regionális stratégiai jelentőségű terület, amely megcélozza a vidéki gazdaságok fejlődését, táji követelményei és az általános társadalmi problémák alapján történő együttműködést. A projektnek kettős haszna van, egyfelől általános tájékoztatást nyújt a növénygenetikai alapokról, rokonsági fokokról; valamint a fenotípusos jellemzőkről (melyek befolyásolják a növény fejlődését), másfelől segíti az oktatást (fiatal szakemberek, diákok, oktatók, gazdálkodók számára nyújt új információkat) és javaslatot tehet az értékes genetikai anyagok megőrzésére. Továbbá szeretnék felhívni a figyelmet a kertészeti termékekben fellelhető helyi értékekre, azok megkülönböztetésére, és termesztésben való megőrzésére.

A Nyitókonferencián előadást tartott a Temesvári I. Mihály Király Élettudományi Egyetem képviseletében Dr. Andreea Adriana Petcov projektmenedzser, aki bemutatta az Interreg ROHU00244 Genomics projekt célkitűzéseit, illetve várható eredményeit. A MATE képviseletében pedig Dr. Bozán Csaba projektmenedzser ismertette a MATE szarvasi egységeinek tevékenységét, szerepét a projekt végrehajtásban, illetve bemutatta a résztvevőket, majd Dr. Valkovszki Noémi Júlia adott tájékoztatást a magyar vöröshagyma- és fokhagyma-termesztés múltjáról, a jelenlegi helyzetéről és a jövőbeli lehetőségeiről. Az ebédet követően a meghívottak látogatást tettek a MATE KÖTI ÖVKI Liziméter Telepén, ahol a kísérleti helyszínt tekintették meg.

A projekt teljes költségvetése 199,640 euró, és 2025. február 24-étől kezdődően 12 hónapon keresztül tart.

„Jelen sajtóközlemény tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió álláspontját.”

MATE KÖTI ÖVKI – sajtó

A fotókat Dr. Túri Norbert (MATE KÖTI ÖVKI) készítette.

Exit mobile version