A muzsika szónak – mint kiderült – többféle jelentése van, de minden értelmében beköltözött a múzeumba Szarka József igazgató szerint, aki a Múltunk jelene a jövőben rejtélyes című kiállítás megnyitóján töprengett el a muzsikáról. Felidézte szegedi táncházas élményeit, a Macskajaj c. filmet és Móra Kincskereső kisködmönét, ahol mindenütt jelenvolt a muzsika. Ezután mutatta be a kiállítás megszervezőjét, Mihály Zoltánnét, vagy ahogyan többen ismerik, Stüncit, aki a múzeum néprajzosa, majd Németh Györgyöt, a tiszakürti hangszergyűjtő-hangszerkészítőt, aki a kiállítás anyagát rendelkezésre bocsátotta és Tálas Lászlót, aki szintén Tiszakürtről érkezett, hogy bemutassa barátját ezzel megnyissa a kiállítást.
Némteh Györgyről megtudhattuk, hogy Budapesten született és Csépa érintésével került Tiszakürtre, s művészemberként a különlegességek keresője. Szinte mindenben meglátja a hangszert, amit bizonyítanak a kiállítás tárgyai is. Sok zeneszerszámot restaurál is és semmit nem dob ki, még azokat sem, amiket nem tud megjavítani, így fejezve ki végtelen tiszteletét a hangszerek iránt. Sok „csodabogarat” is alkotott – wc-ülőkéből hárfát, horgászbotból havasi kürtöt – és dolgozott komoly helyeknek, például az Operaháznak is. Nagyon sok emberben keltett már inspirációt – mondta Tálas László, aki azt kívánta a szarvasi közönségnek is, kapjanak kedvet a hangszerek megszólaltatására, de akár a hangszerek fabrikálására is.
A bemutatás után Németh György egy régi kedves hangszerét mutatta be és szólaltatta meg, amit neveztek a koldusok orgonájának és nyenyerének, angolul hurdy-gurdy és a magyar leginkább tekerőként ismeri.
A kiállítás, ahol múltunk jelenével a jövőben ismerkedhetünk és különféle hangszereket láthatunk az okarinától a cimbalomig, június 27-ig látható a Tessedik Sámuel Múzeumban.
Tatai László – Szarvasi Ujság