„Minden nagyszerű álom egy álmodozóval kezdődik. Mindig emlékezz arra, hogy benned van az erő, a türelem és a szenvedély, hogy elérd a csillagokat, hogy megváltoztasd a világot.”/Harriet Tubman/
Április 5-én rendezték meg Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében a Kosáry Domokos Történelemverseny országos döntőjét, ahol a Gál Ferenc Egyetem Szarvasi Gyakorló Általános Iskola két tanulója is kiválóan szerepelt: Kondacs György József, 8. osztályos tanuló (tanára: Bíró Gyula vezetőtanár, versenyfelkészítője: Stafira Árpád tanár, tehetséggondozó pedagógus), valamint Stafira Liza, 7.a osztályos tanuló (szak- és felkészítő tanára: Stafira Árpád).
Gyuri számára a döntő a tavalyi álom beteljesülése volt. Akkor mindössze két ponton múlott a fináléba jutása. Idén újra belevetette magát a munkába, felkészülten, összeszedetten és nagy odafigyeléssel versenyzett, és ezzel az országos 4. helyezést szerezte meg. Olyan eredmény ez, amely mögött sok munka, elszántság és csendes belső erő áll.
Lizának már a döntőbe jutás is különleges eredmény volt, hiszen hetedikesként versenyzett a nyolcadikosokat is felvonultató korcsoportban. Szorgalmas munkával és bátor kiállással a 16. helyen végzett. Az élmény annyira inspiráló volt számára, hogy már most elhatározta, hogy jövőre újra indul.
A verseny témája az 1920–1945 közötti magyar és egyetemes történelem volt, de a feladatok húsz százaléka a korábbi fordulók anyagaiból érkeztek. A döntő során karikatúrákat értelmeztek, töri „totóztak”, filmrészleteket elemeztek, életrajzok alapján történelmi személyeket azonosítottak, Rubicon-cikket dolgoztak fel, és egy különleges előzetes feladatban egy korabeli eseményt kellett „kormányinfóként” bemutatniuk, majd válaszolniuk a zsűri kérdéseire. A diákok múzeumpedagógiai feladatot is teljesítettek, a kiállítási terekben barangolva.
A zsűri elnöke az eredményhirdetéskor kiemelte, hogy a pontkülönbségek minimálisak voltak, és minden döntős diák teljesítménye példamutató. Már idáig eljutni is komoly eredmény.
A Gyakorlóban valóban jó gyereknek lenni, és mint most látszik, a döntőben is. A támogató közeg, az odafigyelő nevelés és a közös munka lehetővé teszi, hogy a diákok kihozzák magukból a legtöbbet, és közben élvezni tudják azt az utat, amely a tudáshoz és a sikerhez vezet.
Gratulálunk Gyurinak és Lizának!
Stafira Árpád, tehetséggondozó műhely vezetője