in , ,

Több száz alkotás született a lombok alatt

Rómer Ilona nyomdokait folytatta a tavalyi évben Nyerges Gáborné, amikor igent mondott a nyári művészeti tábor vezetésére. A 12. éve meghirdetésre kerülő program idén július 10-14-e között kínált elfoglaltságot a gyerekeknek, a Pepi-kert ihletet nyújtó fái között. Péntekre végül minden táborozó képzeletbeli hátizsákjában legalább 5-6 alkotás gyűlt össze, amelyek közül a legszebb darabok a Cervinus Teátrum előcsarnokát díszítették.

– Nagyon sokat dolgoztunk, alkottunk. Igaz, hogy van, aki szerint a rajzolás az nem munka, de ezzel nem értek egyet. A napjaink ugyanis arról szóltak, hogy felkeltünk hétkor, fél nyolckor, amikor még a legtöbb gyerek Csipkerózsika álmát alussza. Fél kilenckor már megkezdtük a munkát, és három órán keresztül folyamatosan ültünk, és alkottunk – számol be a nagyfokú koncentrációt és fegyelmet igénylő tevékenység részleteiről.

Az idei tábor a „Lombok alatt” tematikára épült. Ebből kiindulva az első napon a kis csapat felfedező túrára indult, és bebarangolta az Arborétum ösvényeit. A fák árnyékéban megszülettek az első vázlatok, amelyekből másnap a zöld szín árnyalatainak felhasználásával a művészpalánták kész alkotásokat varázsoltak. A hét közepén minden képzelőerejükre szükségük volt a gyerekeknek, mivel kéregminták és elágazások hívószóval fejezhették ki pozitív és negatív érzéseiket. Csütörtökön a mesék világában merültek el. A fák titkos szíve című afrikai mesére vonatkozóan készítettek illusztrációt, mégpedig pasztelltechnikával. Az utolsó nap az állatokról szólt, a táborlakók a kertben tanyázó emukról rajzoltak karikatúrákat.

A tábort vezető pedagógus elmondta, az elmúlt évtizedben már egy generáció kirepült a táborból. Ezt az is jelzi, hogy a 25 fős létszámnak a fele tíz év alattiakból került ki. A nemek tekintetében ellenben nem volt nagy meglepetés: mindössze négy alkotni vágyó fiú szorgoskodott a gyengébbik nem tagjai között.

– Nagyon jól éreztem magam. Pl. életemben először rajzoltam fát, gyöngyből sünit fűztem, és sokat sétáltam az Arborétumban. Tök jó volt, mert még soha nem láttam a természetet ilyen közelről – újságolja cserfesen a mindössze hat esztendős Tapodi Sári, aki először táborozott a lombok alatt.

Majzik Csenge ellenben már harmadik éve tér vissza az inspiráló környezetbe. Azt mondja, a tábornak köszönhetően sokkal közelebb került a természethez, amit a korábbiaknál sokkal alaposabban figyelt meg. Ezzel együtt az is elismeri, hogy olykor azért lankadt a figyelme, de munkáit látva maradéktalanul elégedett.

– A művészet az életnek egy nagyon hasznos része. Ugyanis bármivé válunk, bármi is lesz a munkánk, ha van egy pihentető, kikapcsolódást nyújtó része az életünknek, akkor már eredményes és sikeres emberekké válhatunk – ezzel a gondolattal bocsájtotta útjukra a gyerekeket Kugyeláné Décsei Mónika, a Cervinus Teátrum munkatársa, abban bízva, hogy a nyári élmények még számos újabb rajzot ihletnek.

Mindemellett a kiállítás még egy jó darabig még emlékeztetőül szolgál mindenkinek, hiszen egészen augusztus végéig megtekinthető az intézmény falai között.

in , , , ,

Ismét dunnáját paskolta Holle anyó

A Holle anyó című mesemusicalt 2013. november 5-én mutatta be a Cervinus Teátrum. Azóta folyamatosan műsoron van a mese, amely családoknak biztosít szórakozást. 2017. július 16-án az 50. előadáshoz érkezett, amely a Vízi Színház színpadán először volt látható. Ahogy Csasztvan András, a Teátrum igazgatója szünet után elmondta, két szereplő maradt állandó mind az ötven előadás során: Dósa Zsuzsa Holle anyóként és Benkő Géza Márkóként. Valamint Varga Viktor is jelen volt valamennyi bemutatón, csak éppen a háttérből irányított.

A vasárnap esti előadásra megtelt a nézőtér, ami azt is jelenti, hogy Szarvason még mindig szívesen nézik meg ezt a szeretetről szóló történetet – valószínűleg ez a varázsa.

„Nem szabad hinni, hogy rossz ez a tél.
Nem fázik senki, ha tavaszt remél.
Nézz ki, csak nézz ki, hogy hull-e a hó!
Dunnáját paskolja Holle anyó.”

Az idézett sorokkal kezdődik és fejeződik be a történet Holle anyóról (Dósa Zsuzsa) és a Mostoháról (Varga Anikó), akik hajdan testvérek voltak. A Mostohának már gyermekként sem volt jó soha semmi. Mindig irigykedve nézte testvérét, aki a szeretetet látta mindenben. Benne sajnos ez nem volt meg. A mese kezdetekor a faluban él a Csúnya édeslányával (Csasztvan Zsuzsanna) és Ágicával (Tatár Bianka), aki a férje gyermeke, de édesapja halála után cseléddé vált a házban. A porta körül segít két béreslegény, Mirkó (Maróti Attila) és Márkó (Benkő Géza). Az eseményeket egy másik dimenzióból figyeli Jakub (Polák Ferenc), aki Holle anyóval él.

Ágica szívében is szeretet van, pedig komiszul bánik vele Mostohája. Addig szekírozza, amíg bele nem esik a kútba. Innen úgy jut el Holle anyóhoz, hogy kiszedi a kemencéből a megsült pogácsát, leszedi a megérett almát a fáról. Útja során enni ad egy öreg néninek, aki maga Holle anyó, ezért nála marad. Közben Jakub Ágicához megy, így elkerülik egymást. A szorgos lány mindent megcsinál Hollénak, hiszen a munka számára nem jelent gondot. Ezalatt Jakub a faluban Mirkóval és Márkóval bosszantják a Mostohát. Ágica, fentről látva, megszánja mostoháját. Visszatér hozzá, ám a nevelő anyja nem változott.

Természetesen happy end-del végződik a kedves, humoros történet, amelyet nagyon szép dalbetétek színesítettek. Érdemes a sokatmondó dalszövegekre is figyelni. Az előadást a Cervinus Tánckar vidám táncai tették még látványosabbá. A színművészek, láthatóan, maguk is örömmel játszották a történetet, és reméljük még nagyon sokáig…

Ágica egyik nagyon szép dala: Becsüld meg magad!

„Szerény kis nótát dúdolgatok én,
örökül hagyta jó anyám, szegény.
Ő is dalolta egy életen át
a szorgalmas asszonyok munkadalát.
Könnyebb a munka, ha beleadod
szíved és lelked, szebb lesz a napod.
Észre sem venni, hogy múlik a perc,
óra és hónap. Jó életet nyersz.

Nem süthet mindig csak terád a nap.
Érthető hogyha jobb dolga akad.
Ettől a napfény belül marad:
csak az a fontos,
csak az a fontos,
hogy becsüld meg magad!”

A két idézet Belinszki Zoltán igényes kivitelű szerzői szövegkönyvében található.

Galambos Edit

A fotókat Rácz Csaba készítette.

Ismét dunnáját paskolta Holle anyó

GFF hallgató a Rózsa Borka díj 2017. évi kitüntetettje