in , , ,

A színész és a tanár: Jónás Gabriella

Jónás Gabriella a Sógornők olvasópróbáján (Fotó: Babák Zoltán)
Jónás Gabriella a Sógornők olvasópróbáján (Fotó: Babák Zoltán)

Jónás Gabriella 2018. márciusában az Ármány és szerelem Millerné szerepére érkezett a Cervinus Teátrumba. Millerné alakja után sok darabban kapott szerepet, amelyekben mindig mesteri alakítást nyújt. A színművésznő Szerbiában ünnepelt színésznő, aki főszerepek sokaságát játszotta el. Jelenleg beszédtechnikát és művészi beszédet tanít az Újvidéki Művészeti Akadémián. Igazgatója volt a szabadkai Kosztolányi Dezső Színháznak, a szabadkai Népszínház Magyar Társulatának. Gabi fogalom, nem csak számomra, mert türelmével, szeretetével, de főként tudásával a fiatal művészek számára példa. A Cervinus Művészeti Fesztivál második napján beszélgettünk.

G.E.: Gabi hogy vagy? Hogy telt a karantén időszaka?

Jónás Gabriella: Jól. Az első héten voltam nagyon megrettenve, amikor karanténba kerültem, mert akkor minden kilátástalan, beláthatatlan volt. Nem tudtam hogyan működik majd az élet. Én Szerbiában, Szabadkán élek, ott éltem meg ezeket a napokat. Ott 65 év felett egyáltalán nem mehettünk ki, nem hagyhattuk el a lakást. Ez a bezártság 53 napig tartott. Az első napok ijesztőek voltak, de hétvégére már kialakultak a rend. Megszerveztem a növendékeimnek az online tanítást. Folyamatosan kapcsolatban voltam a családommal, akik Magyarországon élnek, a fiammal, az unokámmal, aki hatodikos, és szintén otthon tanult. Segítettem neki a magyar nyelvtanban és az irodalomban. A növendékeimmel a szokásos időben, találkoztam, amikor egyébként is óránk lett volna, azzal a különbséggel, hogy félóránként osztottam be őket, így mind a tizenhat növendékemnek egyéni órát tudtam tartani. Jóval hamarabb végeztünk az anyaggal, és sokkal jobb lett az eredményük is. Megérte. Folyamatosan jegyzeteltem, így pontosan tudtam, melyikükkel, hol tartok, ki mit igényel jobban. Megható volt, hogy a szabadkai növendékeim vásároltak be nekem, hiszen tudták, hogy egyedül élek. Azután jött a felkérés a Cervinustól, a versláncra, ezután a kisfilmekre. Válogattam, próbáltam, majd felvettem a filmeket. Kosztolányi, Ady, Örkény ezekre felkészültem. Szóval többet dolgoztam, mint rendes körülmények között. Reggelente ugyanúgy felöltöztem, sminkeltem, mint máskor, hiszen a növendékeimmel „találkoztam”.

G.E.: Volt sikerélményed! Ezek a kisfilmek nagyon különlegesek voltak, mert új információkat tartalmaztak. Nekem Kosztolányi tetszett a legjobban, talán, mert szeretem a verseit, az egyik kedvenc költőm.

Jónás Gabriella: Amikor Szabadkára kerültem, Kosztolányiról rengeteg történetet hallottam, olyan emberektől is, akik még találkozhattak vele. Nekem is az egyik kedvencem. Azt gondoltam hatalmas életművéből csak néhány morzsa fér csak bele egy félórás műsorba. Megpróbáltam a szülővárosára koncentrálni.

G.E.: Cervinus Művészeti Fesztivál második napja van. Végig itt leszel?

Jónás Gabriella: Ez a harmadik fesztiválom, és ez az, amelyiken az elejétől a végéig itt vagyok. Négy este leszek színpadon. Ma a közönségtalálkozón, a Felolvasószínházban, az Imádok férjhez menni című darabban, és a Kabaréban, ahol lesz egy új jelenetünk Timkó Jánossal, és verset is mondok. Első Szarvasra érkezésemkor rögtön beleszerettem a városba, akkor Betti (Szemerédi Bernadett) hívott a Valahol Európában című darabot megnézni. Amikor Varga Viktor főrendező úr hívott egy szerepre, nagyon boldog voltam. Pillanatok alatt beilleszkedtem a társulatba, mert itt minden a szeretetről szólt.

G.E.: Ez volt az Ármány és szerelem Millerné szerepe.

Jónás Gabriella: Igen.

G.E.: A következő feladatod?

Jónás Gabriella: A Sógornők, amit már olvasok. Lisette de Courval alakját játszom majd, aki azután ácsingózik, ami nincs. Nem becsüli meg azt, ami van. De ez, csak egy előzetes érzés, az olvasottak alapján.

G.E.: Gabi miért szereted a Cervinust?

Jónás Gabriella: A közvetlensége miatt, mert minden előadáson azt érzem, hogy az előadások a közönségnek készülnek, nem öncélúak. Szeretik a közönséget, és ennek következménye, hogy aki a nézőtéren ül, érti, szereti az előadást is, a színészeket is.

G.E.: Számodra is fontos a szeretet?

Jónás Gabriella: Hát persze, hogy fontos! A minap néztünk itt egy előadást a Vízi Színházban a szeretetről szólt. Nagy Robi és két kollégája mutatta be. Jók voltak. Ide készítették a műsort. A szeretet nagyon fontos!

G.E.: Gabi, köszönöm a beszélgetést! Találkozunk a Sógornők olvasópróbáján.

P.S.

Jónás Gabriella a Magyar Teátrum Különdíját kapta színészi alakításáért az évadot záró Gálán. Szeretettel gratulálok Gabi a NEWJSÁG és a magam nevében!

Galambos Edit

A fotót Babák Zoltán készítette.

in ,

Az új csabacsűdi piac immár hivatalosan is a csabacsűdieké

Zalai Mihály, a Békés Megyei Önkormányzat elnöke, Molnár József, Csabacsűd polgármestere és Dankó Béla, a térség országgyűlési képviselője (Fotó: Babák Zoltán)0
Zalai Mihály, a Békés Megyei Önkormányzat elnöke, Molnár József, Csabacsűd polgármestere és Dankó Béla, a térség országgyűlési képviselője (Fotó: Babák Zoltán)

– A Területi Operatív Program Helyi gazdaságfejlesztés alprogram keretében sikerült konzorciumi partnerrel, Békésszentandrás Nagyközség Önkormányzatával együtt 130 millió forintos forrást szerezni Községi piacok kialakítása Csabacsűdön és Békésszentandráson című projektre – kezdte a beruházás ismertetését Molnár József, Csabacsűd polgármestere tegnap települése új piacterén.

Az előbb említett összegből településre eső rész majd 39 millió, amiből egy platós kistehergépkocsit, valamint a 21×8 méteres fedett piacteret valósítottuk meg vizesblokkal, piacirodával, díszburkolattal ellátott térrel, amire 22 árusító asztalt helyeztek el.

Dankó Béla elmondta, hogy olyan fejlesztések valósulhattak meg a TOP keretein belül, amik valóban helyiek szükségleteit szolgálják. Ez annak is köszönhető, hogy a települések a keretrendszer kialakításába már aktívan közre tudtak működni.

– A TOP keretében a 2. számú választókörzetben 17 milliárd forintot tudtunk elkölteni ezekre a programokra. Azt gondolom, hogy a településeken sok jó fejlesztés valósulhatott meg. Csabacsűd önkormányzata különösen sikeres volt az elmúlt időszakban a források megszerzésében, nagyon aktívak voltak, nagyon sokat és nagyon jól pályáztak – méltatta a település vezetését Dankó Béla.

A sikerességet számszerűsítette is: eszerint a nyertes pályázatoknak köszönhetően félmilliárd forint TOP-os pénz érkezhetett a településre.

– Nagyon fontos fejlesztés maga a piac is, ami nem csak a kereskedésnek a színtere. Egy kistelepülés életében a focipályán kívül általában a piac a legfontosabb közösségi tér, ahol össze lehet jönni, találkozni az ismerősökkel, a vásárlás mellett beszélgetni – fogalmazott, majd hozzátette – a piaccal a helyi termelőket, a helyi mezőgazdaságot segítjük, ahol egészséges élelmiszerhez juthatunk, arról nem is beszélve, hogy az általunk elfogyasztott élelmiszer nem ezer kilométerekről érkezik ide.

44 településen épült vagy újult meg a helyi piac, folytatta a számok sorát Zalai Mihály, a Békés Megyei Önkormányzat elnöke, aki arról is beszámolt, hogy a mai nappal a pályázatok az eredetileg a megyének előirányzott 59 milliárdos kerethez képest átlépték a 71 milliárd forintos összeghatárt a pozitív támogatói döntések tekintetében. Ez annak köszönhető, hogy azt a keretet, ami az országban máshol tartalékban megmaradt, azt megkaphatta a megye, mert volt még fejlesztési elképzelés. 519 megyei fejlesztés van folyamatban, vagy került átadásra az elmúlt három évben Békés megyében.

Egy ekkora településen, mint Csabacsűd, nem gondolkodhatunk ipari parkokban, hiszen a cégek a munkaerő miatt a kisebb-nagyobb városokba költöznek.

– Számomra mindig az a legkedvesebbek, amelyek közvetlenül hatnak a helyi gazdaságra, amiknél nem kell megmagyarázni azt, hogy mitől fejleszti ez a helyi gazdaságot – fogalmazott a megye első embere. Emlékeztetett, régen bevett szokás volt, hogy ami az otthoni kertből megmaradt, azt kivitték a piacra, amiről az utóbbi időben leszoktunk, de ezzel és az ehhez hasonló a beruházásokkal ismét rá lehet irányítani a figyelmet erre a régi, bevett szokásra.

Az ősszel kezdődik a 2021-2027-es ciklus tervezése, amire ismét meghívást kaptak a településvezetők, mondta.

– Szeretnénk a legkisebb megyei településen is olyan környezetet, szolgáltatási színvonalat teremteni, ami a járási székhelyekkel vetekszik, mert csak akkor lehet hosszútávon jövője Csabacsűdnek és a hasonló méretű településeknek.

A beszédeket és a szalagátvágást követően az érdeklődők megtekintették a beruházást, majd az önkormányzat mindenkit vendégül látott egy kis sült kolbászra, mustárral, uborkával, kenyérrel.

Az eseményt megtisztelte jelenlétével a konzorciumi tagtelepülés, Békésszentandrás polgármestere, Sinka Imre, valamint a környékbeli települések vezetői.

Zalai Mihály, a Békés Megyei Önkormányzat elnöke, Molnár József, Csabacsűd polgármestere és Dankó Béla, a térség országgyűlési képviselője (Fotó: Babák Zoltán)0

Az új csabacsűdi piac immár hivatalosan is a csabacsűdieké

Sajtérlelő a Szarvasi Agrár Zrt. sajtüzemében (Fotó: Babák Zoltán)

Bejelentették: A Mészáros Csoporthoz kerül a Szarvasi Agrár Zrt.