in

Elkezdődött az előválogató a Szakma Sztár versenyre

Fotó: Pintér Vince

A gépgyártástechnológiai technikusok, a vendéglátásszervezők és az automatikai technikus autóipar gyártástechnika szakmairányban tanulók írták első nap a Szakma Kiváló Tanulója Verseny (SZKTV), illetve az Országos Szakmai Tanulmányi Verseny első fordulóját. Január 23-ig összesen 542 fiatal versenyez.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 2008 óta rendezi meg a hároméves képzést végző és szakmát szerző középiskolásoknak a Szakma Kiváló Tanulója Versenyt (SZKTV), illetve az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyt (OSZTV), amely az érettségit is adó, 5 éves technikum végzőseinek szól. A Békés Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara és a Kulturális és Innovációs Minisztérium közös versenyének célja, hogy a gyakorlatigényes, „fizikai” szakmák reflektorfénybe kerüljenek a „Szakmát a kézbe” szlogen jegyében.

A Szakma Kiváló Tanulója Versenyre, illetve az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyre Békés vármegyéből 542 Békés vármegyei diák nevezett, ez az országban az egyik legmagasabb létszám. A szakmák, amelyekben Békés vármegyében versenyeznek a fiatalok, a következők: gépgyártástechnológiai technikus, vendéglátásszervező, cukrász, cukrász szaktechnikus, magasépítő technikus, logisztikai technikus logisztika és szállítás szakmairány, irodai titkár, kereskedő és webáruházi technikus, pincér – vendégtéri szakember, szakács, asztalos, kereskedelmi értékesítő, hegesztő, CNC programozó, épület és szerkezetlakatos, gépi és CNC forgácsoló, nyomdaipari technikus, grafikus, villanyszerelő, erősáramú elektrotechnikus, mechatronikai technikus, ács, kőműves, burkoló, festő, mázoló, tapétázó, központifűtés és gázhálózat rendszerszerelő, hűtő- és szellőzésrendszer szerelő, épületgépész technikus, fodrász, kozmetikus technikus, informatikai rendszer és alkalmazás-üzemeltető technikus, szoftverfejlesztő- és tesztelő, autószerelő, gépjármű mechatronikus szerviz szakmairány, járműfényező, közúti közlekedésüzemvitel ellátó, karosszérialakatos, autóelektronikai műszerész, gépjárműmechatronikai technikus szerviz szakmairány, alternatív járműhajtási technikus, útépítő és fenntartó technikus és vasúti árufuvarozási ügyintéző.

Míg korábban a vendéglátóipari szakmákban versenyeztek a legtöbben, ebben az évben fordult a sorrend és a legnépszerűbb a szoftverfejlesztő- és tesztelő, második a szakács, a harmadik pedig informatikai rendszer és alkalmazás-üzemeltető technikus.

Mészárosné Szabó Anna, az iparkamara szakképzési osztályvezetője elmondta, a három fordulós versenyen az, aki legalább 60 százalékot ér el, mentesülhet a szakmai vizsgák bizonyos részei alól.

in ,

Négy év szünet után kukorékolhattak ismét a kakasok

A koszovói hosszan kukorékoló bizonyította, hogy nem lottón nyerte a nevét.
A koszovói hosszan kukorékoló bizonyította, hogy nem lottón nyerte a nevét. (Fotó: Babák Zoltán)

November közepén rendezte meg a V-062 Szarvasi Galamb és Kisállattenyésztők Egyesülete szokásos évi kiállítását, amire 95 nevező érkezett többnyire az ország ezen, délkeleti szegletéből, de jöttek a Dunántúlról és a határon túlról, Romániából és Szlovákiából is.

Utoljára 2019-ben népesíthették be a Petőfi utcai sportcsarnokot; először a koronavírus, majd a madárinfluenza gördített akadályt a kiállítás útjába. Ha ezek nem is vették el a kisállattartók kedvét, a duplájára, háromszorosára, 18-20 ezer forintos mázsánkénti árra növekedett takarmányárak már szeretett hobbijuk komolyabb átgondolására, racionálisabb alapokra helyezésére kényszerítette a gazdákat, mondta Kondacs György, a szarvasi egyesület elnöke. Sajnos az utánpótlással is gond van, árulta el, egyre idősödik és szűkül a hobbiból kisállatokat tartók köre, nehéz ma a fiatalokat megszólítani, mikor annyi más ingerforrás éri őket.

Míg korábban volt olyan év, hogy kétezer baromfit és kisállatot hoztak el a nemzeti kiállításra, most 680-at a regionálissá szűkült eseményre. A 310 galamb, 50 nyúl, 312 baromfi között azért voltak igazi ritkaságok is, olyan – török és egyiptomi – különlegességek, amik Európában még nincsenek elfogadva. A nyulak a legkisebbektől a legnagyobbakig, galambból a legváltozatosabb fajták a legváltozatosabb színekben figyelték a körülöttük zajló jövés-menést.

Az eseményre eljött Sulyok Enikő, a Magyar Nemzeti Vidékfejlesztési Hálózat területi felelőse, maga is kisállattartó, aki röviden vázolta szervezetük azon célját, hogy minél több kistermelőt támogassanak, információval lássanak el.

Az előadások sorában először a németországi bírálói továbbképzésen szerzett tapasztalataikat osztották meg hallgatóságukkal az előadók, majd a Magyar Haszonállat Génmegőrző Egyesület mutatkozott be.

A koszovói hosszan kukorékoló bizonyította, hogy nem lottón nyerte a nevét.

Négy év szünet után kukorékolhattak ismét a kakasok

A fotó az Adobe mesterséges intelligenciájának terméke.

Változások 2024-ben