in ,

„Egy könyv margójára”

Fehér Szilvia Fodor Mariannal a Tessedik Sámuel Múzeum nagytermében október 14-én, hétfőn délután.
Fehér Szilvia Fodor Mariannal a Tessedik Sámuel Múzeum nagytermében október 14-én, hétfőn délután. (Fotó: Tatai László)

„Egy könyv margójára” volt a címe annak a novellának, amit szarvasi író olvasó találkozójának végén Fehér Szilvia felolvasott közönségének a Tessedik Sámuel Múzeum nagytermében október 14-én, hétfőn délután. Előtte egy órányit beszélgetett Fodor Mariannal, aki kérdezte írói, olvasói szokásairól és közben kiderült sok minden az élet kisebb-nagyobb dolgairól is.

A nagykőrösi írónő a 2020-ban és 2021-ben megjelent novelláskötete apropóján érkezett Szarvasra, a Városi Könyvtár meghívására, ennek megfelelően Molnárné Pető Beáta könyvtárigazgató köszöntötte az írónőt, beszélgetőpartnerét és a közönséget is.

Fodor Mariann bevezetésként elmondta, hogy Fehér Szilvia Nagykőrösön született, ma is ott él. Főiskolás éveiben írt novelláit vette elő 25 év elteltével, ebből született első kötete, a Két állomás között, majd – immár napjainkban írott novellákból – egy évre rá állt össze második kötete, a Mielőtt mind megérkezünk.

A „Honnan jött az írás?” kérdésre válaszolva Fehér Szilvia elmondta, hogy főiskolás évei alatt Szegeden írt novellákat, amik megjelentek a Juhász Gyula Tanárképző „A tű” című magazinban, s járt érte honorárium is, így tudta kiegészíteni ösztöndíját. Az összegyűlt írásokkal később megkeresett egy kiadót, de elutasító választ kapott. Így az írások ottmaradtak a fiókban. Két és fél évtized elteltével egy íróképző hirdetését látva, kezdte íly módon tanulni az írást, s átalakította, kötetbe rendezte novelláit. Ekkor 2020 márciusát írtuk, amikor a Covid miatt sorra zártak be a könyvesboltok és a könyvtárak is. Így lett magánkiadás a „Két állomás között”-ből.

Az első kötet kapcsán megtudtuk, hogy Fehér Szilvia novelláinál jelzi, mennyi idő alatt lehet azokat elolvasni, s a kötetben vannak hosszabb és rövidebb írások is, hogy az olvasó kedvére és helyzetéhez illő rövidségűt/hosszúságút választhasson. Történetei a mindennapokban gyökereznek, íráshoz csendre és egy laptopra van szüksége, a „házi feladat” jellegű határidők inspirálják.

Második kötetének novelláiról úgy fogalmazott, hogy azok kiforrottabb, „tanultabb” írások, Péterfy Gergely az egyiket egyenesen „feketeöves írás”-nak nevezte. A kötet novellái közül Pécsett és Debrecenben is díjat nyert.

S, hogy miért éppen novella? – Mert szeretem – válaszolta Fehér Szilvia. De elmondta azt is, hogy szeretne regényt is írni, aminek a története már megvan, most zajlik hozzá a kutatómunka. Mesekönyve már készen van, interaktív mesekönyv, egyelőre nincs kiadója.

Novellája felolvasásakor a szarvasi közönség is bekapcsolódhatott abba a játékba, hogy mit tennének az író helyében, hogyan fejeznék be a történetet. Miután jöttek a különféle ötletek, természetesen meghallgathattuk, hogy az író hogyan fejezte be az „Egy könyv margójára” c. történetet.

Ízelítőül a mellékelt pdf-ben találják Fehér Szivia egy korai írását „A tű” c. magazin 1991-es évfolyamából, illetve a legutóbb a Népszava irodalmi mellékletében megjelent írását a https://nepszava.hu/3234678_feher-szilvia-a-szakertonel linken találják.

A HC Szarvas kézilabdázói.

Továbbra is az élen a HC Szarvas U18 kézilabdázói

A francia válogatott a világ egyik legerősebb csapata.

Spanyolország átvette a vezetést: Az Elo-rendszer új európai futball rangsora