in

Spanyolország átvette a vezetést: Az Elo-rendszer új európai futball rangsora

A francia válogatott a világ egyik legerősebb csapata.
A francia válogatott a világ egyik legerősebb csapata.

Spanyolország az új európai futball nagyhatalom: Az Elo-rangsor átrendeződése
Az Elo-rendszer, melyet eredetileg a sakkban használtak, ma már a futballban is fontos mérőszámnak számít. A legfrissebb rangsor szerint jelentős változások történtek az európai válogatottak erőviszonyaiban. Spanyolország átvette a vezetést Franciaországtól, míg más tradicionális nagyhatalmak helyzete is megváltozott. Most arról lesz szó, hogy jelenleg mely csapatok a legerősebbek az értékelés alapján, melyben a mostbet szakértők is részt vettek.

Az Elo-rendszer jelentősége a futballban

Az Elo-rendszert Arpad Elo magyar származású amerikai fizikus és sakkozó dolgozta ki. Bár a FIFA hivatalosan nem használja ezt a módszert, számos szakértő és rajongó előnyben részesíti, mert gyorsabban és pontosabban reagál az aktuális eredményekre, mint a FIFA hivatalos rangsora.
Az Elo-rendszer minden mérkőzést figyelembe vesz, beleértve a barátságos találkozókat is. Ez lehetővé teszi, hogy olyan csapatok is értékelhetők legyenek, amelyek – különböző okok miatt – nem vesznek részt hivatalos tornákon. Például Oroszország, annak ellenére, hogy nem játszott hivatalos mérkőzéseket, a 14. helyen áll Európában és a 22. helyen a világranglistán.

A top 5 válogatott helyzete

  1. Spanyolország (2157 pont): A friss Európa-bajnok egy év alatt 150 pontot javított, és hat helyet lépett előre. Luis de la Fuente irányítása alatt legyőzték Angliát, Franciaországot, Németországot, Olaszországot és Horvátországot az Eb-n. Rugalmas és élénk futballjuk lehetővé teszi, hogy alkalmazkodjanak az ellenfelekhez, miközben bátran támadnak.
  2. Franciaország (2015 pont): Az előző listavezető 88 pontot vesztett egy év alatt. Bár továbbra is erősek, az Eb-n elszenvedett vereség Spanyolországtól, valamint néhány kevésbé meggyőző eredmény miatt csúsztak vissza. Kérdés, hogyan teljesítenek majd Griezmann és Giroud nélkül a támadósorban.
  3. Anglia (1996 pont): Bár régóta nem nyertek jelentős tornát, az angol válogatott mélysége lenyűgöző. Lee Clark ideiglenes vezetőedző irányítása alatt azonban kérdéses, hogy képesek lesznek-e áttörni a nagy tornákon tapasztalt gátakat.
  4. Portugália (1975 pont): A 2022-es világbajnokságon Marokkótól elszenvedett vereség ellenére a portugálok erős csapatot alkotnak. Ronaldo továbbra is a csapat kulcsfigurája, és a fiatal tehetségek, mint Lorenzo Musetti, aki a teniszben is nevet szerzett magának, hasonló áttörésre készülnek a futballpályán.
  5. Hollandia (1960 pont): Ronald Koeman vezetésével a hollandok jó úton haladnak. Az Eb-n elért elődöntős szereplésük 1988 óta a legjobb eredményük volt. A közeljövőben Németország ellen mérkőznek, ami újabb lehetőség a bizonyításra.

Érdekes megjegyezni, hogy az olyan mérkőzések, mint például a rangsorban alacsonyabb helyen álló csapatokkal vívott találkozók, gyakran tartogatnak váratlan fordulatokat. Például egy nemrégiben játszott meccsen az egyik, esélytelennek tartott csapat magabiztos győzelmet aratott, ezzel is bizonyítva, hogy még kevésbé neves klubok is képesek meglepetéseket okozni.

A spanyol válogatott nyerte a 2024-es Európa-bajnokságot.
A spanyol válogatott nyerte a 2024-es Európa-bajnokságot.

Meglepetések és csalódások

A rangsor második felében is érdekes változások történtek:

  1. Németország (1943 pont): A házigazda németek az Eb-n nyújtott jó teljesítményükkel négy helyet léptek előre. Bár Spanyolországtól kikaptak, Julian Nagelsmann irányítása alatt ígéretes jövő előtt állnak.
  2. Olaszország (1943 pont): Spalletti átvette a csapatot Mancini távozása után, de az Eb-n nem tudtak kiemelkedőt nyújtani. Ennek ellenére erős kerettel rendelkeznek, és a jövőben javulhat a helyzetük.
  3. Belgium (1923 pont): A belgák küzdenek a generációváltással. De Bruyne elégedetlen az eredményekkel, Courtois pedig szünetet tart. Az új tehetségek, mint Doku és De Ketelaere beépítése kulcsfontosságú lesz.
  4. Horvátország (1912 pont): Az aranynemzedék távozása után nehéz időszak vár a horvátokra. Modric még tartja a frontot, de kérdéses, meddig tudják fenntartani jelenlegi pozíciójukat.
  5. Dánia (1863 pont): A dánok helye a top 10-ben bizonytalan. Kasper Hjulmand irányítása alatt jól szerepelnek, de a közeljövőben Spanyolország ellen mérkőznek, ami próbára teszi majd képességeiket. Érdekes párhuzam vonható Jasmine Paolini teniszezővel, aki szintén váratlan áttörést ért el Wimbledonban – a dánok hasonló meglepetésre készülnek a futballpályán.

Az Elo-rangsor legfrissebb állása jól tükrözi az európai futball jelenlegi erőviszonyait. Spanyolország felemelkedése, Franciaország visszaesése, valamint a tradicionális nagyhatalmak küzdelmei egy izgalmas és kiegyensúlyozott mezőnyt mutatnak. A következő nagy tornák, különösen a 2026-os világbajnokság, további lehetőséget adnak majd a csapatoknak, hogy bizonyítsák vagy megcáfolják a rangsor által sugallt erőviszonyokat.

A futball dinamikus természete miatt azonban biztos, hogy a rangsor továbbra is folyamatosan változni fog. Az olyan feltörekvő nemzetek, mint Spanyolország és Portugália, valamint a hagyományos erők, mint Németország és Olaszország közötti verseny csak fokozódni fog. Ez pedig izgalmas időket ígér az európai futball rajongóinak a közeljövőben.

Hasonló váratlan pillanatok más tornákon is megfigyelhetők. Egy nemrégiben játszott mérkőzésen a játékosok nemcsak a játék minőségével tűntek ki, hanem a díjnyertes gólokkal is, annak ellenére, hogy a pályán káosz uralkodott. Ez is azt mutatja, mennyire kiszámíthatatlan tud lenni a játék.

Fehér Szilvia Fodor Mariannal a Tessedik Sámuel Múzeum nagytermében október 14-én, hétfőn délután.

„Egy könyv margójára”

Országos Bábos Gála első helyezett a süni bábcsoport