Két hete nyílt meg Lóránt János Demeter Munkácsy-díjas festőművész, Érdemes művész, Békésszentandrás díszpolgárának állandó életmű-kiállítása a Hunyadi utcán található Lóránt Művészházban.
A kiállítás megnyitója a festészet napjának kiemelt rendezvénye volt, tudtuk meg Verebes György Munkácsy-díjas festőművésztől, a Magyar Festészet Napja Alapítvány elnökétől. Felelevenítette a huszonéve esett első találkozásukat. Egészen addig a festőművészt személyesen nem, de életművét már vagy harminc évre visszamenőleg ismerte. Azóta összebarátkoztak Lóránt János Demeterrel.
A megnyitón Lóránt Lujza az épület történetével kezdte a bemutatást. Elmondta, egy istálló volt, amit két részre osztott, egy külső térre, ahol a színpad kapott helyet, illetve a kiállításnak otthont adó helyiségre. Magasra tervezte, hogy legyen tér, legyen természetes fény. Ide édesapja egy olyan átfogó kiállítási anyagot válogatott a saját képeiből, amit úgy érzett, hogy jellemző a pályája ívére, “de az a jó ebben az állandó kiállításban, hogy változhat”, tette hozzá Lóránt Lujza.
Major Attila, Békésszentandrás alpolgármestere köszöntőjében elárulta, szereti a szépet és a harmóniát, mindig csodálattal adózik azok előtt, akik képeket tudnak alkotni. A település igyekezett elismerni Lóránt János Demeter művészetét, Művészetért és Közművelődésért díjat, majd díszpolgári címet adományozott neki. “Jani bácsi mindig büszke volt arra, hogy Békésszentandrás szülötte, soha nem tagadta meg a gyökereit, bármilyen messzire sodorta a munka, mindig hazatalált. Ragaszkodását két évtizede azzal is kifejezte, hogy számos festményét felajánlotta települése számára, elevenítette fel a település alpolgármestere.
Holnap, azaz november 29. 17 órától ismét levetítik a Lóránt János Demeterről fia, Lóránt Demeter által forgatott filmet.
Kozák János, a Békésszentandrás Kulturális Fejlődéséért Alapítvány elnöke visszaemlékezett arra, hogy Bődi Mária, a kuratórium tagja vetette fel, milyen jó lenne egy kiállítótér a település Munkácsy-díjas festője életművéből válogatott kiállításnak, de Lóránt Lujza megelőzte őket. A párhuzamosok szerencsére találkoztak, Lujza az alapítvány segítségével pályázott a Magyar Művészeti Akadémiánál, így annak támogatásával sikerült a most megnyíló kiállítást létrehozni. Kozák János zárásként egy elképzelt vidám történet erejéig visszaugrott 80 évet az időben a hat éves Janikához.
Lóránt János Demeter másik lánya, Lóránt Andrea gyerekkori szentandrási emlékeit elevenítette fel, majd bemutatta a családjukat, akik közül Gressai Ferdinánd és Gressai Mánuel is közreműködött a megnyitón, két saját szerzeményt adtak elő.
Zárásként Lóránt János Demeter az életét kísérő dilemmáról szólt, mi lett volna jobb, ha a Séd patak mellett lett volna vízimolnárként, esetleg bolgárkertészként munkálkodott volna, vagy így, ahogy lett. Mintegy mentegetőzésképpen mondta a körülötte levő képekre mutatva, hogy azért azokban is van egy 80 évnyi kortörténet, de ennek eldöntését az utókorra bízza.
Lóránt János Demeter festőművész fia, Lóránt Demeter nem tudott eljönni a megnyitóra. Demeter készített egy filmet édesapjáról, amit a hivatalos premiert jóval megelőzve Békésszentandráson, a Körös Művelődési Házban mutatatták be először jó egy hónappal ezelőtt.
A vetítést az idei Szent András-nap prológjaként holnap, november 29-én 17 órától ismét levetítik fia 100 perces tisztelgését édesapja előtt.