in

A japán kardok világa

Nagy Attila Miklós mezőtúri gyűjtő elsősorban a tényekre alapozta november 23-án, szombaton délután a Tessedik Sámuel Múzeum nagytermében tartott előadását.
Nagy Attila Miklós mezőtúri gyűjtő elsősorban a tényekre alapozta november 23-án, szombaton délután a Tessedik Sámuel Múzeum nagytermében tartott előadását. (Fotó: Tatai László)

Japán, európai szemmel misztikus világ, amit nem utolsó sorban a szamurájok, a szamurájság táplál. A szamuráj fegyvert, a japán kardot is számos legenda övezi, de a mezőtúri gyűjtő, Nagy Attila Miklós elsősorban a tényekre alapozta előadását, november 23-án, szombaton délután a Tessedik Sámuel Múzeum nagytermében.

A közönség megismerkedhetett a japán kard fő alkotórészeinek – penge, markolat, tok – elkészítésével. Megtudhattuk azt is, hogy a jellegzetes íve a kardnak edzés közben alakul ki, mert a keményebb külső acélköpeny és a lágyabb belső acélmag a hevítés és hirtelen lehűtés hatására úgyszólván természetes módon veszi fel ezt az ívet. Szó volt a kard ápolásáról és a mai japán kardokról is.

Nagy Attila Miklós beszélt a gyűjtés különféle szempontjairól, saját gyűjteményéről. A lendületes információgazdag és élvezetes előadást követően az érdeklődőknek lehetősége volt közelebbről is megcsodálni a lenyűgöző kardokat, s beszélgetni a gyűjtővel, a japán kardok világának avatott szakértőjével.

Tatai László

Msgr.Szurovecz Vince pápai káplán, főesperes megáldja a betlehemet.

Újra Betlehem Szentandráson

„… a holnap elkezdődött…”